سیستم ابزار دقیق ایمنی

سیستم ابزار دقیق ایمنی چیست؟

یک سیستم ابزار دقیق ایمنی اغلب آخرین خط دفاعی قبل از وقوع یک رویداد خطرناک در یک کارخانه یا در طی یک عملیات است. یک SIS از حل کننده های منطقی، حسگرها و عناصر نهایی تشکیل شده است. این سیستم‌ها شرایط فرآیند «خارج از کنترل» را که می‌تواند منجر به یک حادثه ناخواسته شود را شناسایی می‌کنند و سپس به طور خودکار فرآیند را به حالت امن باز می‌گردانند. اما مهم است که به یاد داشته باشید که سیستم‌های ابزار ایمنی (SIS) با سیستم‌های کنترل فرآیند متفاوت هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نقش هوش مصنوعی بر نگهداری تجهیزات الکتریکی با ما در آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی همراه باشید.

تابلو برق آداک

کاربردهای سیستم ابزار دقیق ایمنی

سیستم های ایمنی در بسیاری از صنایع استفاده می شود. سیستم های خاموش شدن اضطراری و تشخیص آتش و گاز از رایج ترین کاربردها هستند. اما زمینه های دیگری وجود دارد که در آن SIS می تواند به محافظت از کارگران و عملیات کمک کند مانند:

  • مدیریت مشعل
  • کنترل و حفاظت توربوماشین آلات
  • حفاظت از فشار یکپارچگی بالا

سیستم ابزار دقیق ایمنی چگونه کار می کند؟

در طول 40 سال گذشته، EcoStruxure Triconex Safety و Critical Control مترادف با ایمنی و کنترل حیاتی شده است. SIS از معماری سه‌گانه ماژولار اضافی (TMR) با در دسترس بودن بالا و بسیار مقاوم به خطا استفاده می‌کند. در طول دهه ها، بیش از 1 میلیارد ساعت کارکرد ایمن را بدون نقص خطرناک شناخته شده در صورت تقاضا ارائه کرده است. ادغام یک SIS دارای گواهی TÜV Rheinland در یک کارخانه، ریسک عملیاتی را کاهش می دهد و به امکان عملیات ایمن مداوم کمک می کند.

یک SIS یکپارچگی یک حلقه ایمنی (معروف به یک تابع ابزار ایمنی یا SIF) را در نظر می گیرد و از سه عنصر اصلی تشکیل شده است:

  • حسگرها :

به دنبال رویداد آغازینی باشید که می تواند منجر به یک رویداد شود

  • حل‌کننده‌های منطقی :

تصمیم می‌گیرید که چگونه با خطر مقابله کنید و سپس به عنصر(های) نهایی علامت دهید.

  • عناصر نهایی :

فرآیند یا فرآیندها را به حالت ایمن برمی گرداند

هنگامی که یک ریسک ارزیابی شد، یک SIS ممکن است یک یا چند عملکرد ابزار ایمنی را برای رسیدگی به رویداد خطرناک خاص اجرا کند و به کاهش خطر تا سطح قابل قبول کمک کند.

چرا به SIS نیاز داریم؟

سیستم ابزار دقیق ایمنی پیامدهای رویدادهای خطرناک را تا حد قابل قبولی کاهش می دهد. این به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با محافظت از افراد، تولید و محیط‌زیست خود به پتانسیل واقعی خود دست یابند. برای اینکه این سیستم به درستی کار کند، همه سیستم‌های ایمنی EcoStruxure Triconex از استانداردهای ایمنی عملکردی IEC 61508 پیروی می‌کنند. این استاندارد خاص به ایمنی عملکردی در صنایع فرآیند صنعتی می پردازد و الزامات طراحی، اجرا و مدیریت برای SIS را از گهواره تا گور پوشش می دهد.

رعایت استانداردهای ایمنی سختگیرانه بین المللی در SIS یکی از ضروریات بهترین شیوه ها در مدیریت ایمنی فرآیند است.

PLC ایمنی چیست؟

یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی استاندارد (PLC) فرآیندهای خاص را خودکار می کند. وقتی صحبت از خطرات یا رویدادهای خطرناک می شود، یک PLC استاندارد تا زمانی که نیاز به اقدامی نداشته باشد، متوجه وجود مشکل نمی شود. آن وقت مشکل بدیهی می شود. این امر به ویژه برای برنامه های ایمنی که اغلب برای مدت طولانی در همان حالت عملیاتی باقی می مانند، مهم است. چنین برنامه‌هایی فقط در صورت وقوع یا زمانی که موقعیت خطرناکی (که اغلب به عنوان «تقاضای کم» نامیده می‌شود) در صورت تقاضا فعال شوند.

بیشتر بخوانید: سیستم PLC و کاربردهای آن

به عنوان مثال، یک سیستم خاموش کردن اضطراری معمولاً دارای انرژی است، خروجی‌ها را برای مدت طولانی روشن نگه می‌دارد، و برای خاموش شدن و رساندن فرآیند به حالت ایمن، برق را قطع می‌کند. اگر خود سیستم از کار بیفتد، مطمئناً از کار خواهد افتاد. بنابراین، یک PLC ایمنی با حالت های خرابی بسیار خاص و قابل اندازه گیری عمل می کند. اساساً یک PLC ایمنی طوری طراحی شده است که کار کند تا بتوانید انتظار داشته باشید که تجهیزات در مواقعی که برای کار کردن لازم است کار کنند.

طراحی پی الی سی ایمنی

یک PLC ایمنی به گونه ای طراحی شده است که وقتی تقاضایی رخ می دهد، آن را با سطحی از اطمینان و در یک احتمال خاص که با سطوح یکپارچگی ایمنی مطابقت دارد، انجام دهند. این امر به روش‌های مختلفی حاصل می‌شود، از جمله گنجاندن درجه بالایی از تشخیص داخلی و آزمایش خودکار، پشتیبان‌گیری سخت‌افزار، و افزونگی. و همچنین رای گیری سیگنال های مستقل در PLC.

وقتی نوبت به سرنوشت و سلامت کارکنان، عملیات کارخانه و محیط می‌رسد، مهم است که چنین سیستم‌هایی را با ابزار ایمنی ترکیب کنیم – به‌ویژه سیستم‌هایی که توسط نهادهای صدور گواهینامه معتبر مانند TÜV آزمایش و تأیید می‌شوند.

سطح یکپارچگی ایمنی چیست؟

سطوح یکپارچگی ایمنی (SIL) میزان شکست قابل تحمل یک تابع ایمنی خاص را تعریف می کند. هر چه سطح SIL بالاتر باشد، احتمال شکست در صورت تقاضا کمتر است. SIL همچنین تعریف می کند که در صورت شکست، تا چه حد یک فرآیند می تواند به طور ایمن شکست بخورد. سطح یکپارچگی ایمنی از 1 تا 4 متغیر است که یک پایین ترین و 4 بالاترین است. این سطوح نشان دهنده احتمال شکست در صورت تقاضا برای یک تابع ایمنی خاص است.

یک SIL میزان خطر ایمنی مورد نیاز برای کاهش یک خطر خاص را تعریف می کند. تخصیص سطح بر اساس میزان کاهش ریسکی است که برای کاهش ریسک در سطح قابل قبولی لازم است.

سیستم‌های مجهز به ایمنی EcoStruxure Triconex، مانند PLC‌های ایمنی و Tricon CX «یک سیستم همه‌کاره»، توسط TÜV Rheinland گواهینامه یکپارچگی ایمنی سطح 3 را دریافت کرده‌اند، بنابراین می‌توانند برای SIL 1، 2، و 3 استفاده شوند. این تأیید شخص ثالث از آن استفاده می‌کند. استانداردهای بین المللی مانند IEC 61508 و از طریق روش های تست دقیق قرار می گیرد.

پیاده سازی SIS در عملیات شما

سیستم‌های مجهز به ایمنی SIS زمان کارکرد و بهره‌وری بالا را برای یک عملیات به ارمغان می‌آورند. سیستم ابزار دقیق ایمنی یک لایه حفاظتی مستقل است که احتمال وقوع یک حادثه یا رویداد را کاهش می دهد. به این ترتیب، کسب‌وکارها می‌توانند بر راندمان رانندگی و رقابتی ماندن تمرکز کنند. درباره نحوه ارزیابی، طراحی و اجرای استانداردهای ایمنی قابل اعتماد در عملیات شما توسط کارشناسان ایمنی اختصاصی ما بیشتر بدانید.

ساخت و تولید تابلو برق صنعتی

اگر به دنبال خرید تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط هستید، شرکت آداک بهین نیرو به پشتوانه سال ها تجربه و ارائه جدیدترین راهکارهای حرفه ای در خدمت شماست. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت ساخت تابلو برق صنعتی با ما تماس بگیرید.

sales@adakbn-co.com

02634156000

تابلو برق آداک

5/5 - (3 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000