ولتاژ کلمپ چیست؟

ولتاژ کلمپ چیست؟

ولتاژ کلمپ clamping voltage به عنوان حداکثر ولتاژ مجاز از طریق سیرکویت بریکر مدار الکتریکی یا محافظ برق قبل از محدود کردن ولتاژ بیشتر تعریف می شود. این تکنیک در تجهیزات الکتریکی مدرن نظیر تابلو برق صنعتی برای محافظت در برابر نوسانات الکتریکی استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ولتاژ با ما در آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی همراه باشید. همچنین برای سفارش تابلو برق می توانید با شماره 02634156000 تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

تعریف ولتاژ کلمپ

ولتاژ کلمپ یک ولتاژ از پیش تعریف شده برای محافظ برق است. محافظ برق ولتاژ ورودی را از عبور از این عدد محدود می کند. توجه داشته باشید که محافظ برق دستگاهی است که به یک مدار متصل می شود تا از تجهیزات پایین دستی در برابر ضربه ها یا نوساناتی که در مدارهای AC رخ می دهد محافظت کند.

کاربرد ولتاژ کلمپ چیست؟

اگر ولتاژ ورودی از ولتاژ کلمپ از پیش تعریف شده بیشتر شود، محافظ برق آن را به این سطح ایمن کاهش می دهد. بنابراین، دستگاه(ها) را از تجربه نوسان برق که به دستگاه آسیب می رساند و ممکن است ایمنی افراد نزدیک را به خطر بیندازد، نجات می دهد. اگر ولتاژ به این ترتیب سرکوب شود، به آن ولتاژ “کلمپ” گفته می شود.

مثال از ولتاژ کلمپ

به عنوان مثال یک ولتاژ اسمی دستگاه 120 ولت است و در حد ولتاژ ورودی 240 ولت به درستی کار می کند. اگر ولتاژ ورودی بیشتر از این حد باشد، ممکن است دستگاهی آسیب ببیند. برای عملکرد بهتر دستگاه، ولتاژ کلمپ را کمتر از حداکثر ولتاژ پایدار انتخاب می کنیم.

در این مثال، حداکثر ولتاژ پایدار 240 ولت است. برای جلوگیری از اثر ولتاژ در یک دستگاه، یک محافظ برق به دستگاهی متصل می شود که ولتاژ ورودی را به کمی کمتر از 240 ولت محدود می کند. در اینجا ولتاژ کلمپ را 220 ولت انتخاب می کنیم. اگر ولتاژی در بالادست اتفاق بیفتد که باعث افزایش ولتاژ شود، محافظ برق ولتاژ را به حداکثر 220 ولت “کلمپ ” می رساند. عملکرد محافظ های ولتاژ در آزمایشگاه ها تست می شود و آزمایش های زیادی روی آن ها انجام می شود.

ولتاژ کلمپ چیست

ولتاژ کلمپ در مقابل ولتاژ شکست

ولتاژ شکست به عنوان حداقل سطح ولتاژی تعریف می شود که در آن عایق شروع به رفتار به عنوان یک رسانا می کند و تعداد زیادی جریان از یک عایق عبور می کند. خواص الکتریکی یک دیود بین عایق و هادی قرار دارد زیرا دیودها از مواد نیمه هادی مانند سیلیکون، ژرمانیوم و غیره تشکیل شده اند.

در شرایط بایاس معکوس، دیود به عنوان یک عایق عمل می کند. اگر ولتاژ عرضه شده بیشتر از ولتاژ شکست معکوس باشد، خرابی در یک اتصال رخ می دهد و در حال حاضر از دیود عبور می کند. ولتاژ کلمپ مفهومی متفاوت از ولتاژ شکست است. ولتاژ کلمپ یک خط پایه فراتر از آن است که ولتاژ ورودی نمی تواند برود. ولتاژ شکست یک خط پایه است که در آن جریان صفر است. پس از عبور از این خط مبنا، جریان شروع به جریان می کند.

clamping voltage

ولتاژ کلمپ در مقابل ولتاژ عبوری

ولتاژ کلمپ همچنین به عنوان “ولتاژ اجازه عبور” شناخته می شود. در برخی از دستگاه های محافظ برق، ولتاژ گیره را با عنوان Let Through Voltage ذکر کنید. همانطور که از نام آن پیداست، سطح ولتاژی است که محافظ برق تا آن حد از دستگاه های متصل عبور می کند. و تا این سطح ولتاژ، دستگاه های متصل به درستی کار می کنند.

ولتاژ کلمپ مناسب چیست؟

مقدار ولتاژ کلمپ برای یک دستگاه یا مدار خاص به میزان ولتاژی که می تواند تحمل کند بستگی دارد. محافظ برق برای کنترل نوسانات تولید شده توسط منبع ورودی استفاده می شود. ولتاژ کلمپ سطح ولتاژی را تعیین می کند که در آن محافظ ولتاژ را کاهش می دهد. برای بهترین محافظت برق، ولتاژ کلمپ از 400 ولت تجاوز نمی کند.

زمان پاسخگویی در برابر نوسانات

برای یک محافظت ولتاژ مناسب، زمان پاسخگویی در برابر نوسانات بسیار مهم است. زمان پاسخگویی سریعتر، محافظت را تقویت می کند. به طور کلی، زمان پاسخ حفاظت از نوسانات در نانو ثانیه اندازه گیری می شود. مقدار کمتر ولتاژ کلمپ نشان دهنده حفاظت بهتر است. اما گاهی اوقات منجر به ترک غیر ضروری و عمر کوتاه‌تر کل سیستم حفاظتی می‌شود.

سطوح حفاظتی ولتاژ متناوب

Underwriters Laboratories (UL) سه سطح حفاظت را برای سیستم 120 ولت متناوب پیشنهاد می کند که در سطوح ولتاژ 330 ولت، 400 ولت و 500 ولت است. ولتاژ کلمپینگ استاندارد برای یک سیستم AC 120 ولت 330 ولت است.

نکات کلیدی:

تعریف ولتاژ کلمپ: ولتاژ clamp به عنوان حداکثر ولتاژ مجاز برای عبور از محافظ ولتاژ قبل از محدود کردن ولتاژ بیشتر تعریف می شود و از دستگاه های متصل در برابر نوسانات محافظت می کند.
هدف و عملکرد: محافظ‌های برق از ولتاژ کلمپ برای سرکوب ولتاژ اضافی استفاده می‌کنند و اطمینان می‌دهند که دستگاه‌ها از نوسانات برق در امان بمانند.
ولتاژ شکست: ولتاژ شکست به عنوان حداقل ولتاژی تعریف می شود که در آن یک عایق شروع به هدایت الکتریسیته می کند و به جریان اجازه می دهد.
ولتاژ کلمپ در مقابل ولتاژ شکست: ولتاژ بستن از عبور ولتاژ اضافی جلوگیری می کند، در حالی که ولتاژ شکست نقطه ای است که جریان در یک دیود شروع به جریان می کند.
ولتاژ عبوری: ولتاژ کلمپ به عنوان ولتاژ عبوری نیز شناخته می‌شود، که نشان‌دهنده حداکثر ولتاژی است که محافظ برق به دستگاه‌های متصل وارد می‌کند.

ساخت و تولید تابلو برق صنعتی

اگر به دنبال خرید تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط هستید، شرکت آداک بهین نیرو به پشتوانه سال ها تجربه و ارائه جدیدترین راهکارهای حرفه ای در خدمت شماست. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت ساخت تابلو برق صنعتی با ما تماس بگیرید.

sales@adakbn-co.com

02634156000

تابلو برق آداک

5/5 - (6 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000