تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی و اجزای آن را بشناسید

تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی دستگاهی است که به منظور کنترل و پایش توزیع انرژی الکتریکی و همچنین حفاظت از سایر تجهیزات برقی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم با توجه به گستره ولتاژ کاری، در سه حوزه طبقه بندی می شود. این دسته بندی شامل تابلو برق فشار ضعیف LV با محدود ولتاژ تا 1000 ولت، تابلو برق فشار متوسط MV تا سطح 36 کیلو ولت و تابلو برق فشار قوی HV در سطوح بالای 1000 ولت می باشد. در این مقاله به معرفی تجهیزات داخلی به کار رفته در ساخت تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط پرداخته ایم. اگر قصد خرید تابلو برق دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و این مقاله را به کمک ابزار اشتراک گذاری در پایین صفحه برای دوستان خود نیز ارسال کنید. 

تابلو برق کاتز

نمونه ای از تابلو برق صنعتی پیشرفته ساخت آداک

انواع تابلو برق صنعتی

 • تابلو برق فشار ضعیف  تا ولتاژ 1000 ولت
 • تابلو برق فشار متوسط Medium Voltage Switchgear تا 36 کیلوولت
 • تابلو برق فشار قوی High Voltage Switchgear بالای 36 کیلوولت

تابلو برق فشار ضعیف

تابلو برق فشار ضعیف یا تابلو برق LV یکی از پرکاربردترین انواع تابلوهای برق صنعتی می باشد. این دستگاه بسته به سطح ولتاژ و جریان و محل استفاده می تواند طراحی متفاوتی داشته باشد. دو نوع محبوب از طراحی تابلوی فشار ضعیف Low Voltage Switchgear با طرح سیواکن Sivacon و ریتال Rittal می باشد. مزیت طرح سیواکن در این است که بیشتر برای ابعاد بزرگ و ساختار پیچیده مورد استفاده واقع می شود. در عوض تابلوی ریتال دارای ابعاد کوچک تر است. در نتیجه برای استفاده در مکان های عمومی تر و با محدودیت فضا گزینه ای ایده آل است. 

تابلو برق فشار ضعیف MCC آداک

طرح های مختلف تابلو فشار ضعیف

با توجه به تنوع محل نصب و استفاده، دو نوع تابلو LV طرح فیکس Fixed switchgear و کشویی Withdrawable قابل ساخت هستند. از طرفی می توان تابلو برق فشار ضعیف را در 4 حالت مختلف زیر طراحی و اجرا نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تابلو برق فشار ضعیف در وبلاگ آداک مراجعه فرمایید.

 • تابلوهای ایستاده چند منظوره (Multipurpose switchgear)
 • تابلو دیواری (Wall mounted switchgear)
 • تابلو برق دیواری روکار (On surface switchboard)
 • تابلو دیواری توکار (Flash mounted switchboard)

تابلو Lv طرح سیواکن

تابلو برق فشار متوسط

نوع دیگری تابلوی برقی که در صنایع گوناگون زیاد استفاده می شود، تابلو فشار متوسط است. این دستگاه توانایی کار در ولتاژ های بالا هزار ولت را دارد. این سیستم نیز قابلیت طراحی و اجرا به دو صورت ثابت و متحرک (کشویی) دارد. از کاربردهای این دستگاه می توان به کنترل و پایش انرژی الکتریکی در نیروگاه ها، میادین نفت و گاز، صنایع تولیدی، پتروشیمی ها، سدسازی و عمران و مجتمع های مسکونی بزرگ مقیاس دارد.

تابلو برق فشار متوسط طرح کشویی آداک

انواع تابلو برق فشار متوسط

در زمینه تابلو MV مطالب جذاب و کاملی در مقاله تابلو برق فشار متوسط آداک برای شما آماده کرده ایم. بنابراین در صورت تمایل می توانید مطالب تکمیلی را در آن مقاله پیدا کنید. اما برای آشنایی خوب است بدانید این دستگاه در انواع متال کلد Metal Clad ، متال انکلوزد Metal Enclosed ، تابلو برق پد شده، تابلو فشار متوسط زیرسطحی و غیره وجود دارند. از طرفی معمولاً در تابلو های MV از انواع عایق استفاده می کنند. از جمله این دستگاه ها می توان به تابلو برق عایق گاز و تابلو برق عایق هوا اشاره نمود.

کاربردهای تابلو برق صنعتی

از انواع تابلو برق صنعتی فشار ضعیف و فشار متوسط در پروژه های مختلف نیروگاهی، پروژه های نفت و گاز، پتروشیمی، تولیدی و صنعتی، سدسازی و عمرانی، ایستگاه های مترو، پالایشگاه ها و پروژه های سازمانی و ساختمانی استفاده می شود. این دسته بندی می تواند صرفاً معطوف به استفاده از تابلوهای برق فشار متوسط باشد یا ترکیبی از تابلوهای Lv و Mv باشد.

تابلو برق فشار متوسط صنعتی

انواع تابلو برق صنعتی

عموماً تابلو برق LV با مدل های PCC، MCC ، کنترل و حفاظت، کنترل اتوماسیون و اصلاح ضریب قدرت شناخته می شود. در عوض تابلو برق MV در مدل های فیکس و کشویی و به صورت تابلو برق عایق گاز و تابلو برق عایق هوا ساخته می شوند.

تجهیزات داخلی تابلو برق صنعتی

یک تابلو برق صنعتی شامل طیف وسیعی از تجهیزات داخلی شامل موارد ذیل می باشد:

کابل های ورودی / باس بارها

جنس کابل به کار رفته به عنوان ورودی تابلو برق صنعتی، خصوصاً از نوع کوچک مقیاس، می تواند از نوع XLPE یا ERP باشد. از طرفی برای تابلو های برق با ظرفیت بالا، عمدتاً از باس بار استفاده می شود. در این صورت، جنس فلز می تواند از مس یا آلومینیوم باشد. باس بارها خیلی نزدیک به هم قرار می گیرند.

به خاطر اثر تشدید (رزونانس) ناشی از عبور جریان قوی در باس بار، باید فرکانس رزونانس طوری محاسبه شود که به 100 هرتز نزدیک نباشد.

سیستم باس بار در تابلو برق صنعتی

تجهیزات خروجی تابلو برق

آنچه که از تابلو برق خارج می شود می تواند شامل موارد ذیل باشد:

 • کابل های عایق بندی شده 
 • میله های عایق بندی شده 
 • سیستم های ترانکینگ باسبار
 • کابل های پوستی فلزی (MIMS) عایق بندی شده معدنی
 • کابل های مقاوم در برابر آتش

کنتاکتورها

کنتاکتور یک قطعه خیلی ساده در تابلو برق صنعتی به شمار می رود. در واقع این یک دستگاه سوئیچینگ برقی است که به طور کلی توسط جریان کاهش یافته از طریق سولونوئید، بسته نگه داشته می شود. انواع مختلفی از کنتاکتورها را می توان برای کاربردهای خاص (به عنوان مثال: روشن کردن موتور، خازن های سوئیچینگ و غیره) استفاده نمود.

کنتاکتور در تابلوهای برق صنعتی

ویژگی های یک کنتاکتور با پارامترهای زیر مشخص می شود:

 • مدت زمان عملکرد ،
 • محل استفاده
 • تعداد چرخه های شروع / توقف در ساعت
 • استقامت مکانیکی و الکتریکی.

کنتاکتورها برای چرخه های باز و بسته کردن های بسیارزیاد به کار می روند. این قطعات معمولا با کلید های فشاری خاموش/روشن کنترل می شوند.

کلید چاقویی Knife switch

کلیدهای چاقویی در تابلو برق MV برای جدا کردن تجهیزات خاص یا فیدرها برای نگهداری یا اهداف دیگر استفاده می شود. این کلیدها در شرایط بدون بار و به صورت دستی کار می کنند و یا در تاسیسات کنترل از راه دور، توسط موتور یا هوای فشرده فعال می شوند. تیغه های کلید چاقویی در حالت ایستاده یا معلق، باید از حرکت خود به خود تحت وزن خود جلوگیری کنند. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد ابعاد تابلو برق صنعتی باید اندازه فیزیکی این نوع کلیدها در نظر گرفته شود.

سوئیچ قطع بار Load break switch

این وسیله یک کلید قطع غیراتوماتیک دو موقعیتی (قطع/وصل) است. معمولاً هدف استفاده از این کلید، سهولت کار برای اپراتور دستگاه است. این کلید برای قطع و وصل جریان در حالت عادی استفاده می شود. بنابراین نمی تواند حفاظتی را برای مداری که تحت کنترل اش است ایجاد کند. مشخصات آن با فرکانس عملکرد سوئیچ (حداکثر 600 دور در ساعت)، مقاومت الکتریکی و مکانیکی، ایجاد جریان و ظرفیت شکست، در شرایط عادی یا غیرعادی تعیین می شود.

load breaker

کلید ارت

کلید ارت Earth switch معمولاً در تابلو برق صنعتی مورد استفاده واقع می شوند. هنگام جدا کردن هر یک از فیدرها (ورودی یا خروجی) برای نگهداری، باید فیدر را با بستن کلید ارت برای تخلیه هرگونه بار الکتریکی به زمین وصل نمود تا هرگونه بار الکتریکی احتمالی تخلیه شود و از بروز آسیب به اپراتور یا تجهیزات جلوگیری به عمل آید.

قبل از هرگونه بازرسی و تعمیر و نگهداری، باید از اتصال صحیح کلید ارت به زمین اطمینان حاصل نمود.

قطع کننده مدار (Circuit breaker)

قطع کننده مدار یا مدار شکن یک قطعه برقی است که می تواند به طور همزمان تمام عملکردهای اساسی لازم یعنی جداسازی، کنترل و حفاظت را در یک تابلو برق صنعتی برآورده کند. برای سطوح ولتاژی پایین (کمتر از 1000 ولت) قطع کننده های مدار از نوع AIR-BREAK با استفاده از اصل “دی-یون” در شبکه های مجزای فلزی قرار گرفته اند. تابلو های برق مدرن دارای مدار قطع کننده مدار MCCB برای سطوح های بالاتر جریان (بیش از حدود 100 آمپر) و برای سطوح پایین تر (کمتر از 100 آمپر) هستند. کلید های MCB معمولاً در تابلو برق های کوچک و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

قطع کننده مدار در تابلو برق صنعتی

پارامترهای معرف یک مدار شکن (Circuit breaker)

اجزای قطع کننده های مدار شامل: سطوح تماس ثابت و متحرک و محفظه تقسیم قوس (Arc –dividing champers)

مکانیزم اتصال: توسط دستگاه قطع کننده در شرایط غیرطبیعی جریان باز می شود. این مکانیزم همچنین به دسته اصلی قطع کننده مدار متصل است.

دستگاه محرک مکانیزم trip

دستگاه مغناطیسی حرارتی که در آن یک بیمتال حرارتی شرایط اضافه بار را تشخیص می دهد. در حالیکه یک پین ضربه گیر الکترومغناطیسی که در سطوح جریان کار می کند به شرایط اتصال کوتاه می رسد.

رله الکترونیکی: از ترانسفورماتورهای جریان که هر کدام از آن ها در یک فاز نصب می شود.

ماژول های اضافی را می توان به قطع کننده مدار اضافه کرد تا برای ارائه ویژگی های دیگری مانند تشخیص حساس (30 میلی آمپر)، کنترل از راه دور و نشانگر (خطای خاموش -روشن) و همچنین قطع کننده های مدار صنعتی بزرگ مقیاس شامل سطوح جریان بالا که دارای کارکردهای ارتباطاتی و الکترونیکی متعدد است.

فیوزها

یکی از تجهیزات پرکاربرد در تابلو برق صنعتی فیوزها می باشند. این وسیله به منظور قطع جریان در حالت اضافه بار مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع آن می توان به فیوز های HRC و فیوز اضافه بار اشاره نمود. حالت ترکیبی این دو مدل را CFS می نامند که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند.

رله های محافظتی

هدف نهایی رله محافظ این است که یک عنصر معیوب سیستم را در اسرع وقت قطع کند. رله های مختلفی وجود دارد که برای محافظت از تجهیزات مختلف پست کمپکت شامل ترانسفورماتورها، ورودی ها، فیدرها، خازن ها، ژنراتورها، موتورها و غیره استفاده می شود.

رله در تابلو برق

تجهیزات اندازه گیری در تابلو برق صنعتی

اندازه گیری در تابلو برق صنعتی معمولاً شامل: ولتاژ خط و فاز، جریان خط در هر فاز ، توان کل، اندازه گیری ضریب توان و غیره است. جریان توسط یک ترانسفورماتور CT سنجیده می شود. در SWB ها دو ترانسفورماتور وجود دارد: یکی برای محافظت و دیگری برای اندازه گرفتن سطح جریان به کار می رود.

سایر تجهیزات تابلو برق نوع صنعتی

از دیگر قطعات الکترومکانیکی که در ساخت تابلو برق استفاده می شود، می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • کلید MPCB
 • میکرو سوئیچ ها
 • انواع سنسور ها
 • مقره پلاستیکی
 • کلید اتوماتیک MCB و MCCB
 • کلیدهای بی متال نوع سه فاز و تک فاز
 • انواع چراغ ها و کلیدها

MCCB switch in switchgear

سفارش ساخت تابلو برق صنعتی

با توجه به اینکه تابلو برق صنعتی از نظر ابعاد و تجهیزات مورد استفاده منعطف است، برای استعلام قیمت آن نیاز به گرفتن ارتباط با شرکت سازنده تابلو برق است. در این راستا، شرکت آداک بهین نیرو از طریق روش های متنوعی آماده ارائه خدمات مختلف شامل طراحی، ساخت، نصب و خدمات پس از فروش به شما عزیزان می باشد. بدین منظور کافیست تا از طریق شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا با اسکن کد QR زیر، فرم درخواست استعلام قیمت را تکمیل نمایید. اطمینان داشته باشید که کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: [email protected]

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: [email protected]

تولید کننده تابلو برق

ساخت تابلو برق در تهران | ساخت تابلو برق در کرج

5/5 - (21 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: [email protected]

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: [email protected]

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000