تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی و اجزای آن را بشناسید

تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی دستگاهی است که به منظور کنترل و پایش توزیع انرژی الکتریکی و همچنین حفاظت از سایر تجهیزات برقی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم با توجه به گستره ولتاژ کاری، در سه حوزه طبقه بندی می شود. این دسته بندی شامل تابلو برق فشار ضعیف LV با محدود ولتاژ تا 1000 ولت، تابلو برق فشار متوسط MV تا سطح 36 کیلو ولت و تابلو برق فشار قوی HV در سطوح بالای 1000 ولت می باشد. در این مقاله به معرفی تجهیزات داخلی به کار رفته در ساخت تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط پرداخته ایم. با ما همراه باشید و این مقاله را به کمک ابزار share در پایین صفحه برای دوستان خود ارسال کنید. همچنین با شرکت در نظرسنجی انتهای مقاله، با ما در بهبود سطح کیفی مطالب سهیم باشید.

کاربردهای تابلو برق صنعتی

از انواع تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط در پروژه های مختلف نیروگاهی، نفت و گاز، پتروشیمی، تولیدی و صنعتی، سدسازی و عمرانی، ایستگاه های مترو، پالایشگاه ها و پروژه های سازمانی و ساختمانی استفاده می شود.

تابلو برق فشار متوسط صنعتی

انواع تابلو برق صنعتی

عموماً تابلو برق LV با مدل های PCC، MCC ، کنترل و حفاظت، کنترل اتوماسیون و اصلاح ضریب قدرت شناخته می شود. در عوض تابلو برق MV در مدل های فیکس و کشویی و به صورت تابلو برق عایق گاز و تابلو برق عایق هوا ساخته می شوند.

تجهیزات داخلی تابلو برق صنعتی

یک تابلو برق صنعتی، شامل طیف وسیعی از تجهیزات داخلی شامل موارد ذیل می باشد:

کابل های ورودی / باس بارها

جنس کابل به کار رفته به عنوان ورودی تابلو برق صنعتی ، خصوصاً از نوع کوچک مقیاس، می تواند از نوع XLPE یا ERP باشد. از طرفی برای تابلو های برق با ظرفیت بالا، عمدتاً از باس بار استفاده می شود. در این صورت، جنس فلز می تواند از مس یا آلومینیوم باشد. باس بارها خیلی نزدیک به هم قرار می گیرند.

به خاطر اثر تشدید (رزونانس) ناشی از عبور جریان قوی در باس بار، باید فرکانس رزونانس طوری محاسبه شود که به 100 هرتز نزدیک نباشد.

سیستم باس بار در تابلو برق صنعتی

تجهیزات خروجی تابلو برق

آنچه که از تابلو برق صنعتی خارج می شود می تواند شامل موارد ذیل باشد:

  • کابل های عایق بندی شده ،
  • میله های عایق بندی شده ،
  • سیستم های ترانکینگ باسبار
  • کابل های پوستی فلزی (MIMS) عایق بندی شده معدنی
  • کابل های مقاوم در برابر آتش

کنداکتورها

کنداکتور یک قطعه خیلی ساده در تابلو برق صنعتی به شمار می رود. در واقع این یک دستگاه سوئیچینگ برقی است که به طور کلی توسط جریان کاهش یافته از طریق سولونوئید، بسته نگه داشته می شود. انواع مختلفی از کنداکتورها را می توان برای کاربردهای خاص (به عنوان مثال: روشن کردن موتور، خازن های سوئیچینگ و غیره) استفاده نمود.

ویژگی های یک کنداکتور با پارامترهای زیر مشخص می شود:

  • مدت زمان عملکرد ،
  • محل استفاده
  • تعداد چرخه های شروع / توقف در ساعت
  • استقامت مکانیکی و الکتریکی.

کنداکتورها برای چرخه های باز و بسته کردن های بسیارزیاد به کار می روند. این قطعات معمولا با کلید های فشاری خاموش/روشن کنترل می شوند.

کلید چاقویی Knife switch

کلیدهای چاقویی در تابلو برق MV برای جدا کردن تجهیزات خاص یا فیدرها برای نگهداری یا اهداف دیگر استفاده می شود. این کلیدها در شرایط بدون بار و به صورت دستی کار می کنند و یا در تاسیسات کنترل از راه دور، توسط موتور یا هوای فشرده فعال می شوند. تیغه های کلید چاقویی در حالت ایستاده یا معلق، باید از حرکت خود به خود تحت وزن خود جلوگیری کنند. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد ابعاد تابلو، باید اندازه فیزیکی این نوع کلیدها در نظر گرفته شود.

سوئیچ قطع بار Load break switch

این وسیله یک کلید قطع غیراتوماتیک دو موقعیتی (قطع/وصل) است. معمولاً هدف استفاده از این کلید، سهولت کار برای اپراتور دستگاه است. این کلید برای قطع و وصل جریان در حالت عادی استفاده می شود. بنابراین نمی تواند حفاظتی را برای مداری که تحت کنترل اش است ایجاد کند. مشخصات آن با فرکانس عملکرد سوئیچ (حداکثر 600 دور در ساعت)، مقاومت الکتریکی و مکانیکی، ایجاد جریان و ظرفیت شکست، در شرایط عادی یا غیرعادی تعیین می شود.

load breaker

کلید ارت

کلید ارت عمولاً در تابلو برق صنعتی مورد استفاده واقع می شوند. هنگام جدا کردن هر یک از فیدرها (ورودی یا خروجی) برای نگهداری، باید فیدر را با بستن کلید ارت برای تخلیه هرگونه بار الکتریکی به زمین وصل نمود تا هرگونه بار الکتریکی احتمالی تخلیه شود و از بروز آسیب به اپراتور یا تجهیزات جلوگیری به عمل آید.

قبل از هرگونه بازرسی و تعمیر و نگهداری، باید از اتصال صحیح کلید ارت به زمین اطمینان حاصل نمود.

قطع کننده مدار

قطع کننده مدار یک قطعه برقی است که می تواند به طور همزمان تمام عملکردهای اساسی لازم یعنی جداسازی، کنترل و حفاظت را در یک تابلو برق صنعتی برآورده کند. برای سطوح ولتاژی پایین (کمتر از 1000 ولت) قطع کننده های مدار از نوع AIR-BREAK با استفاده از اصل “دی-یون” در شبکه های مجزای فلزی قرار گرفته اند. تابلو های برق مدرن دارای مدار قطع کننده مدار MCCB برای سطوح های بالاتر جریان (بیش از حدود 100 آمپر) و برای سطوح پایین تر (کمتر از 100 آمپر) هستند. کلید های MCB معمولاً در تابلو برق های کوچک و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

قطع کننده مدار در تابلو برق صنعتی

پارامترهای معرف یک قطع کننده مدار

اجزای قطع کننده های مدار شامل: سطوح تماس ثابت و متحرک و محفظه تقسیم قوس (Arc –dividing champers)

مکانیزم اتصال: توسط دستگاه قطع کننده در شرایط غیرطبیعی جریان باز می شود. این مکانیزم همچنین به دسته اصلی قطع کننده مدار متصل است.

دستگاه محرک مکانیزم trip

دستگاه مغناطیسی حرارتی که در آن یک بیمتال حرارتی شرایط اضافه بار را تشخیص می دهد. در حالیکه یک پین ضربه گیر الکترومغناطیسی که در سطوح جریان کار می کند به شرایط اتصال کوتاه می رسد.

رله الکترونیکی: از ترانسفورماتورهای جریان که هر کدام از آن ها در یک فاز نصب می شود.

ماژول های اضافی را می توان به قطع کننده مدار اضافه کرد تا برای ارائه ویژگی های دیگری مانند تشخیص حساس (30 میلی آمپر)، کنترل از راه دور و نشانگر (خطای خاموش -روشن) و همچنین قطع کننده های مدار صنعتی بزرگ مقیاس شامل سطوح جریان بالا که دارای کارکردهای ارتباطاتی و الکترونیکی متعدد است.

فیوزها

یکی از تجهیزات پرکاربرد در تابلو برق صنعتی فیوزها می باشند. این وسیله به منظور قطع جریان در حالت اضافه بار مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع آن می توان به فیوز های HRC و فیوز اضافه بار اشاره نمود. حالت ترکیبی این دو مدل را CFS می نامند که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند.

رله های محافظتی

هدف نهایی رله محافظ این است که یک عنصر معیوب سیستم را در اسرع وقت قطع کند. رله های مختلفی وجود دارد که برای محافظت از تجهیزات مختلف پست کمپکت شامل ترانسفورماتورها، ورودی ها، فیدرها، خازن ها، ژنراتورها، موتورها و غیره استفاده می شود.

رله در تابلو برق

تجهیزات اندازه گیری در تابلو برق صنعتی

اندازه گیری در تابلو برق صنعتی معمولاً شامل: ولتاژ خط و فاز، جریان خط در هر فاز ، توان کل، اندازه گیری ضریب توان و غیره است. جریان توسط یک ترانسفورماتور CT سنجیده می شود. در SWB ها دو ترانسفورماتور وجود دارد: یکی برای محافظت و دیگری برای اندازه گرفتن سطح جریان به کار می رود.

سفارش ساخت تابلو برق صنعتی

با توجه به اینکه تابلو برق صنعتی از نظر ابعاد و تجهیزات مورد استفاده منعطف است، برای استعلام قیمت آن نیاز به گرفتن ارتباط با شرکت سازنده تابلو برق است. در این راستا، شرکت آداک بهین نیرو از طریق روش های متنوعی آماده ارائه خدمات مختلف شامل طراحی، ساخت، نصب و خدمات پس از فروش به شما عزیزان می باشد. بدین منظور کافیست تا از طریق شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا با اسکن کد QR زیر، فرم درخواست استعلام قیمت را تکمیل نمایید. اطمینان داشته باشید که کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144498064

ایمیل: sales@adakbn-co.com

سفارش ساخت تابلو برق

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144498064

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000