تست فشار قوی ولتاژ بالا

آشنایی با تست فشار قوی

تست فشار قوی چیست؟

تقاضا در صنعت برق و تابلو برق به سرعت در حال افزایش است. در حال حاضر، برای برآورده ساختن این تقاضای فزاینده برق، وجود مقدار زیادی از توان الکتریکی برای انتقال از مکانی به مکان دیگر ضروری است. انتقال قدرت را می توان از طریق سیستم انتقال توان الکتریکی با ولتاژ بالا انجام داد. از این رو، سیستم فشار قوی ضروری ترین نیاز برای انتقال نیرو است. تجهیزات مورد استفاده در این سیستم های انتقال فشار قوی باید توانایی تحمل این تنش ولتاژ بالا را داشته باشند.

دستگاه تست فشار قوی های ولتاژ

شرایط تجهیزات فشار قوی

علاوه بر قابلیت تحمل ولتاژهای بالا، تجهیزات فشار قوی باید قادر به تحمل ولتاژهای مختلف در طول عمر عملیاتی خود نیز باشند. این ولتاژهای مختلف ممکن است در شرایط مختلف غیرعادی رخ دهد. از این ولتاژهای غیرعادی نمی توان جلوگیری کرد، بنابراین سطح عایق تجهیزات به گونه ای طراحی و ساخته شده است که می تواند تمام این شرایط غیرعادی را تحمل کند.

چرا تست فشار قوی مهم است؟

برای اطمینان از توانایی مقاومت در برابر ولتاژهای غیرعادی، تجهیزات باید مراحل مختلف تست ولتاژ بالا را طی کنند. برخی از این آزمایش ها برای اطمینان از میزان گذردهی، تلفات دی الکتریک در واحد حجم و استحکام دی الکتریک یک ماده عایق استفاده می شود. این آزمایش ها عموماً بر روی یک نمونه از مواد عایق انجام می شود. برخی دیگر از تست های فشار قوی بر روی تجهیزات کامل انجام می شود. این آزمایش‌ها اندازه‌گیری و اطمینان، ظرفیت خازنی، تلفات دی الکتریک، ولتاژ شکست و ولتاژ فلاش و غیره از تجهیزات را به‌طور کلی انجام می‌دهند.

همچنین بخوانید: بانک خازنی چیست؟

انواع تست فشار قوی

به طور عمده چهار نوع روش تست فشار قوی بر روی تجهیزات اعمال می شوند:

  • تست های فرکانس پایین پایدار
  • تست DC ثابت
  • تست فرکانس بالا
  • تست موج یا ضربه.

تست فرکانس پایین پایدار

این تست عموما در فرکانس توان انجام می شود (در هند 50 هرتز و در آمریکا 60 هرتز است). این رایج ترین تست فشار قوی است که روی H.V انجام می شود. تجهیزات. این آزمایش یعنی تست فرکانس پایین پایدار بر روی یک نمونه از مواد عایق برای تعیین و اطمینان از استحکام دی الکتریک، تلفات دی الکتریک ماده عایق انجام می شود. این آزمایش همچنین بر روی تجهیزات فشار قوی و عایق های الکتریکی فشار قوی انجام می شود تا از استحکام دی الکتریک و تلفات این تجهیزات و مقره ها اطمینان حاصل شود.

دستگاه تست های ولتاژ فشار قوی

روش تست فرکانس پایین پایدار

روش تست بسیار ساده است. ولتاژ بالا بر روی یک نمونه عایق یا تجهیزات تحت آزمایش با استفاده از یک ترانسفورماتور ولتاژ بالا اعمال می شود. یک مقاومت با سری به ترانسفورماتور متصل می شود تا در صورت بروز خرابی در دستگاه تحت آزمایش، جریان اتصال کوتاه را محدود کند. مقاومت به اندازه ولتاژ بالای اعمال شده در دستگاه تحت آزمایش دارای اهم است.

Sustained Low Frequency Testing

این بدان معناست که مقاومت باید 1 اهم / ولت باشد. به عنوان مثال، اگر ولتاژ 200 کیلوولت را در حین آزمایش اعمال کنیم، مقاومت باید 200 KΩ داشته باشد، به طوری که در شرایط اتصال کوتاه نهایی، جریان معیوب باید به 1 A محدود شود. برای این آزمایش، ولتاژ بالای فرکانس توان به نمونه اعمال می شود یا تجهیزات تحت آزمایش برای یک دوره خاص طولانی برای اطمینان از قابلیت تحمل ولتاژ بالا مداوم دستگاه.

نکته مهم:

ترانسفورماتور مورد استفاده برای تولید ولتاژ بالای اضافی در این نوع روش تست ولتاژ بالا، ممکن است دارای توان بالایی نباشد. اگرچه ولتاژ خروجی بسیار زیاد است، اما حداکثر جریان در این ترانسفورماتور به 1 آمپر محدود شده است. گاهی اوقات، در صورت نیاز، از ترانسفورماتورهای آبشاری برای دریافت ولتاژ بسیار بالا استفاده می شود.

شاید برای شما مفید باشد: صفر تا صد تابلو برق صنعتی

تست فشار قوی DC

تست فشار قوی DC معمولاً برای تجهیزاتی که در سیستم انتقال DC ولتاژ بالا استفاده می شود، قابل استفاده است. اما این تست برای تجهیزات AC ولتاژ بالا نیز قابل استفاده است، زمانی که آزمایش AC ولتاژ بالا به دلیل شرایط غیرقابل اجتناب امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، عمدتاً در محل، پس از نصب تجهیزات، تنظیم برق متناوب ولتاژ بالا بسیار دشوار است زیرا ممکن است ترانسفورماتور ولتاژ بالا در محل در دسترس نباشد. از این رو، آزمایش ولتاژ بالا با توان متناوب در محل پس از نصب تجهیزات امکان پذیر نیست. در آن شرایط تست ولتاژ بالا DC مناسب ترین است.

Constant DC test

در تست جریان مستقیم ولتاژ بالا تجهیزات AC، ولتاژ مستقیم حدود دو برابر ولتاژ نامی معمولی در تجهیزات تحت آزمایش به مدت 15 دقیقه تا 1.5 ساعت اعمال می شود. اگرچه تست ولتاژ بالا DC جایگزین کامل تست AC ولتاژ بالا نیست، اما همچنان در مواردی که آزمایش HVAC اصلا امکان پذیر نیست قابل استفاده است.

تست فرکانس بالا

عایق های مورد استفاده در سیستم انتقال ولتاژ بالا ممکن است در معرض خرابی یا فلاش اوور در هنگام اختلالات فرکانس بالا قرار گیرند. اختلالات فرکانس بالا در سیستم HV به دلیل عملیات سوئیچینگ یا هر علت خارجی دیگر رخ می دهد. فرکانس بالا در توان ممکن است باعث خرابی عایق ها حتی در ولتاژ نسبتاً پایین به دلیل تلفات دی الکتریک و گرمایش زیاد شود. بنابراین عایق تمام تجهیزات ولتاژ بالا باید ظرفیت تحمل ولتاژ فرکانس بالا را در طول عمر عادی آن تضمین کند. به طور عمده قطع ناگهانی جریان خط در هنگام کلیدزنی و خطای مدار باز، باعث ایجاد فرکانس شکل موج ولتاژ در سیستم می شود.

High frequency test

مشخص شده است که تلفات دی الکتریک برای هر سیکل توان تقریباً ثابت است. بنابراین در فرکانس بالا تلفات دی الکتریک در ثانیه بسیار بیشتر از فرکانس توان معمولی می شود. این تلفات سریع و زیاد دی الکتریک باعث گرم شدن بیش از حد مقره می شود. گرمای بیش از حد در نهایت منجر به شکست عایق می شود که ممکن است با انفجار عایق ها باشد. بنابراین برای اطمینان از این ظرفیت تحمل ولتاژ فرکانس بالا، تست فرکانس بالا بر روی تجهیزات ولتاژ بالا انجام می شود.

تست سرج یا تست ضربه

ممکن است تاثیر زیادی از نوسان یا روشنایی بر روی خطوط انتقال وجود داشته باشد. این پدیده می تواند عایق خط انتقال را خراب کند و همچنین ممکن است به ترانسفورماتور برق متصل در انتهای خطوط انتقال حمله کند. تست سرج یا آزمایش ضربه ای، آزمایش های ولتاژ بسیار بالا یا فوق بالا هستند که برای سرمایه گذاری تأثیر نوسانات یا صاعقه بر تجهیزات انتقال انجام می شود.

Surge or impulse test

به طور معمول رعد و برق مستقیم در خط انتقال بسیار نادر است. اما وقتی یک ابر باردار به خط انتقال نزدیک‌تر می‌شود، به دلیل بار الکتریکی داخل ابر، خط برعکس بار می‌شود. هنگامی که این ابر باردار به طور ناگهانی به دلیل برخورد صاعقه در نزدیکی تخلیه می شود، بار القایی خط دیگر محدود نمی شود بلکه با سرعت نور از طریق خط عبور می کند.

همچنین بخوانید: قوس الکتریکی چیست؟

بنابراین قابل درک است که حتی زمانی که رعد و برق مستقیماً به هادی انتقال برخورد نمی کند، باز هم یک اختلال گذرا در ولتاژ بیش از حد وجود خواهد داشت. به دلیل تخلیه رعد و برق در خط یا نزدیک به خط، یک موج ولتاژ پیشانی پله ای در طول خط حرکت می کند. شکل موج در زیر نشان داده شده است.

تست فشار قوی

در طول حرکت این موج، تنش ولتاژ بالایی بر روی مقره ایجاد می شود. به همین دلیل پارگی شدید عایق ها اغلب توسط چنین ضربه رعد و برقی ایجاد می شود. بنابراین بررسی مناسب عایق و قطعات عایق تجهیزات فشار قوی باید با تست فشار قوی به درستی انجام شود.

ضربه صاعقه یک پدیده کاملا طبیعی است، بنابراین هیچ شکل و اندازه ولتاژ از پیش تعیین شده ای ندارد. بنابراین، برای انجام این تست ولتاژ بالا، یک موج ولتاژ استاندارد اعمال می شود. این ولتاژ استاندارد ممکن است هیچ شباهتی از نظر ارتفاع و شکل با ولتاژ ضربه ای واقعی در اثر صاعقه یا نوسانات نداشته باشد. در بریتانیا در BSS 923: 1940، موج تست استاندارد به صورت 1/50 nsec بیان می‌شود، به این معنی که ولتاژ در عرض 1 میکرو ثانیه به اوج خود می‌رسد و در 50 میکرو ثانیه به 50 درصد از مقدار پیک خود می‌رسد. طبق استاندارد هند، ولتاژ ضربه به صورت 12/50 nsec بیان می شود. این نشان می دهد که ولتاژ در 12 میکروثانیه به اوج خود می رسد و در 50 میکرو ثانیه به 50 درصد اوج خود می رسد.

ساخت و تولید انواع تابلو برق با فناوری روز دنیا 

آیا می دانید آداک در راستای ارائه جدیدترین فناوری ها در صنعت تابلو برق، طیف وسیعی از محصولات را طراحی و تولید می کند؟ برای آشنایی بیشتر با راهکارهای حرفه ای آداک در این زمینه و دریافت مشاوره جهت طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط برای پروژه صنعتی یا مسکونی خود، هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

5/5 - (9 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000