نحوه ساخت تابلو برق صنعتی

با نحوه ساخت تابلو برق آشنا شوید!

ساخت تابلو برق

تابلو برق یک محفظه فلزی است که تجهیزات الکتریکی گوناگونی درون آن قرار می گیرد. وظیفه اصلی تابلو های برق، کنترل انرژی الکتریکی، حفاظت از سایر دستگاه ها و تجهیزات و کنترل ایمن و ساده سیستم برق یک مجتمع می باشد. ساخت تابلو برق نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. بدین منظور ضروری است که گروهی متشکل از مهندسین خبره برق در بخش طراحی و نقشه کشی فعالیت نمایند. همچنین در خط تولید تکنسین های فنی مجرب نسبت به ساخت قطعات اقدام کنند. در نهایت به منظور مونتاژ و تست کارایی و ایمنی، وجود کارشناسان کنترل کیفیت اهمیت بالایی دارد. در این مقاله با هم روش ساخت تابلو برق را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید!

مراحل ساخت تابلو برق

به طور کلی یک تابلو برق صنعتی در کارگاه ساخت تابلو برق در طی 6 مرحله از ایده اولیه به محصول نهایی تبدیل می‌شود. این مراحل به ترتیب عبارتند از:

1-طراحی و آماده سازی نقشه ایزومتریک (cubicle) و جانمایی (layout)

در این مرحله پس از مذاکرات اولیه و تهیه پیش نویس قرارداد، کارشناس شرکت سازنده تابلو برق، از محل پروژه کارفرما بازدید به عمل می آورد. سپس با ارائه اطلاعات به واحد طراحی و مهندسی، در صورت توافق روی کلیات پروژه و عقد قرارداد، کار نقشه کشی آغاز می شود.

طراحی و نقشه کشی مهندسی برق

2-جوشکاری، برش کاری، خم و سوراخ کاری بدنه

در این مرحله بر اساس نقشه ارائه شده توسط واحد طراحی و مهندسی، گروه تولید تابلو برق اقدام به برش کاری و ساخت با فولاد ضد زنگ برای بدنه تابلو برق می نمایند. ضخامت فولاد در این مورد به طور معمول بین 1.5 الی 2.5 میلیمتر است. تفاوت در این عدد به نوع کاربرد و محل استفاده دستگاه بستگی دارد. کارهای اولیه روی فولاد باید با دستگاه های حساس و با نهایت دقت انجام شود. این دقت و حساسیت سبب تضمین کیفیت شاسی و بدنه تابلو برق می شود.

ساخت تابلو برق با فولاد ضد زنگ
3-رنگ کاری بدنه

پس از آماده شدن بدنه، در ادامه فرآیند ساخت تابلو برق، کارگران طی چند مرحله اقدام به رنگ کاری و پولیش بدنه می نمایند. به منظور دستیابی به کیفیت ایده آل، از انواع رنگ های پوششی الکترواستاتیک استفاده می شود. این کار در چهار ایستگاه انجام می شود:

چربی زدایی: به کمک محلول های شیمیایی یا استفاده از سیستم اولتراسونیک سطح فولاد از وجود هرگونه چربی که کیفیت رنگ را تحت شعاع قرار دهد پاک می شود.
زنگ زدایی: با استفاده از فرزکاری یا سمباده، هرگونه زنگ موجود روی ورق پاکسازی می گردد. در صورتی که حجم زنگ زدگی زیاد باشد، می توان به میزان کنترل شده ای از اسید سولفوریک استفاده نمود.
فسفاته کاری: مرحله سوم از فرآیند رنگ کاری در ساخت تابلو برق، به امر فسفاته کاری اختصاص دارد. این کار سبب کاهش احتمال زنگ زدگی در سطح فلز می شود.
عایق کاری: در پایان مراحل رنگ کاری بدنه تابلو برق، عایق کاری صورت می پذیرد.

رنگ کاری تابلو برق

4-مونتاژ اسکلت و بدنه تابلو برق

پس از خشک شدن رنگ بدنه، کارگران اقدام به اتصال اسکلت و بدنه و جاسازی قطعات مختلف نگهدارنده در آن می کنند. با این هدف که دستگاه آماده قرارگیری تجهیزات الکتریکی در مکان مناسب درون آن گردد.

در همین رابطه یک مقاله جذاب درباره تابلو برق فشار ضعیف بخوانید!

5-مونتاژ قطعات و تجهیزات الکتریکی و سیم کشی

در نهایت تکنسین های فنی کارآزموده، اقدام به مونتاژ کلیه تجهیزات و سیم کشی بین آن ها در محل از پیش تعیین شده داخل تابلو می نمایند. قطعات الکتریکی از جمله رله ها، کنتاکتورها، پریزها، کلیدهای قطع و وصل جریان، تابلوهای نمایشگر، چراغ ها و علایم هشدار و غیره بر روی تابلو برق نصب می شود. همچنین سیم کشی و شینه کشی مورد نیاز جهت تکمیل ساخت تابلو برق به انجام می رسد.

6-تست و کنترل کیفیت

پس از اتمام فرآیند ساخت تابلو برق، کارشناسان کنترل کیفیت با پروتکل های تعریف شده اقدام به تست دستگاه می نمایند. این تست ها شامل بررسی ظاهری تابلو برق و انجام آزمایش های داخل کارخانه است. اگر نتیجه بررسی ها حاکی از صحت کار تولید و مونتاژ باشد، دستگاه جهت بسته بندی و تحویل به واحد مربوطه ارسال می شود.

تست کنترل کیفیت تابلو برق

پس از تکمیل مونتاژ، کلیه تابلو های برق توسط کارشناسان آداک تست می شوند

دانش و مهارت های مورد نیاز برای ساخت تابلو برق

به منظور طراحی و ساخت تابلو برق صنعتی، نیاز به همکاری افراد با توانایی هایی مختلف است. برخی از علوم و فنون مورد نیاز در ادامه بیان شده است:

  • آشنا بودن به تجهیزات الکتریکی و نحوه کار آن ها
  • تسلط به نرم افزار های طراحی و نقشه کشی مهندسی برق
  • آگاهی از آخرین متدهای ساخت بدنه و طراحی الکتریکی تابلو برق
  • درک صحیح از اصطلاحات برق و الکتریسته مثل جریان و ولتاژ و روابط آن ها
  • آشنایی با استانداردهای جهانی و کشوری طراحی و ساخت تابلو برق
  • آشنا بودن با روش های برنامه ریزی تولید و مدیریت زمان
  • توانایی کار با دستگاه های مختلف اعم از پرس، خم و سوراخ کاری
  • تسلط به روش های کنترل کیفیت و تست های آزمایشگاهی

این مقاله کاربردی در خصوص تابلو برق فشار متوسط را از دست ندهید!

ساخت تابلو برق با کاربردهای متنوع

با توجه به محل استفاده و شرایط حاکم بر پروژه، طراحی و ساخت تابلو برق می تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال ممکن است یک مجتمع مسکونی به یک تابلو دیواری احتیاج داشته باشد. در حالیکه یک میدان نفتی بزرگ به تعداد زیادی تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط نیاز دارد. عموماً یک تابلو برق استاندارد را می تواند به روش های زیر تولید نمود:

1-تابلو برق فشار ضعیف تا 1000 ولت
2-تابلو برق فشار متوسط تا 36 کیلو ولت به صورت فیکس یا کشویی
3-تابلو حفاظت و کنترل
4-سیستم پاور کنترل سنتر PCC
5-سیستم موتور کنترل سنتر MCC
6-تابلو برق اصلاح ضریب قدرت
7-بانک خازنی
8-تابلو برق خانگی
9-تابلو برق آسانسور

اگر درباره پست برق CSS کنجکاوید، مطالعه مقاله پست کمپکت را به شما پیشنهاد می کنیم.

هزینه ساخت تابلو برق

بسته به نوع دستگاه و تجهیزات داخلی مورد استفاده، ضخامت ورق، تعداد سلول ها، ابعاد بدنه، ثابت یا متحرک بودن و عوامل متعدد دیگر، قیمت ساخت تابلو برق متفاوت خواهد بود. بنابراین یک راه بسیار ساده و مطمئن برای استعلام قیمت و دریافت خدمات مشاوره در خصوص خرید تابلو برق ، برقراری ارتباط با کارشناسان شرکت آداک بهین نیرو می باشد. بدین منظور شما عزیزان می توانید به آسانی با اسکن کد زیر یا تماس با شماره تلفن های ما، در کمترین زمان ممکن از خدمات متخصصین ما در این زمینه بهره مند شوید:

دفتر مرکزی آداک: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144498064

ایمیل: sales@adakbn-co.com

سفارش ساخت تابلو برق

سوالات متداول

1-تولید تابلو برق چقدر زمان می برد؟

این موضوع کاملاً به نوع دستگاه موردنیاز و تجهیزات داخل آن بستگی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق تر لازم است که با واحد طراحی و مهندسی شرکت سازنده هماهنگ شوید.

2-بهترین سازنده تابلو برق در ایران کدام شرکت است؟

در ایران سازندگان زیادی وجود دارند که کیفیت قابل قبولی را ارائه می دهند. در این بین، شرکت آداک بهین نیرو با ده ها سال سابقه در زمینه تولید تابلوهای برق فشار ضعیف و فشار متوسط پیشتاز است. تولیدات این شرکت در بزرگترین پروژه های نفت و گاز، پتروشیمی، صنعتی و ساختمانی با ارائه تابلوهای پیشرفته مشارکت داشته و دارد.

3-ساخت تابلو برق چقدر هزینه دارد؟

بسته به نوع دستگاه انتخابی و تجهیزات داخلی آن هزینه اجرای پروژه متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02634156000 تماس حاصل فرمایید.

4-سفارش تولید تابلو برق چه نکاتی لازم دارد؟

مهم ترین نکته انتخاب یک شرکت باسابقه و معتبر است. زیرا این دستگاه باید خدمات تامین و حفاظت برق 24 ساعته را ارائه دهد. همچنین استفاده از قطعات باکیفیت می تواند از تلفات جانبی و نیروی انسانی جلوگیری کند.

5-خدمات پس از تولید تابلو برق چیست؟

اگر دستگاه خود را به یک شرکت معتبر سفارش دهید، خیالتان از بابت خدمات پس از فروش راحت است. کارشناسان شرکت آداک همواره اماده ارائه خدمات به شما مشتریان گرامی است. با ما تماس بگیرید!

02634156000

5/5 - (36 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000