آرک فلش قوس

روش های حفاظت در برابر آرک فلش

آرک فلش (قوس الکتریکی) و روش های حفاظت در برابر آن

اگر کارتان طوری است که شما را در معرض تجهیزات الکتریکی قرار می دهد، برخی مخاطرات می تواند سلامت شما را به خطر بیاندازد. از جمله این موارد می توان به انتشار ناگهانی و انفجاری انرژی الکتریکی و حرارتی، از جمله دود سمی و پلاسمای آزاد شده از یک رویداد آرک فلش (Arc flash) اشاره کرد. این اتفاق می تواند زندگی شما را در چند میلی ثانیه تغییر دهد. از آنجایی که کارگرانی که با تابلو برق صنعتی سر و کار دارند در معرض این خطرات هستند، در این مقاله برخی از نکات ایمنی مرتبط با قوس الکتریکی را بررسی می کنیم. با ما در آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی همراه باشید. 

تابلو برق آداک

راهکارهای مقابله با آرک فلش 

مهندسان برق خطرات آرک فلش را درک می کنند و برای طراحی راه حل هایی کار می کنند که خطر را کاهش دهد. در پشتیبانی، کدسازان دستورالعمل ها و استانداردهایی را برای ارائه راهنمایی های عملی و دقیق بر اساس تخصص فنی و تحقیقات ایجاد می کنند. بازرسان برق و مدیران تاسیسات برای اطمینان از اجرای آنها تلاش می کنند. همه این تلاش‌ها با یک هدف مشترک همسو می‌شوند: در پایان روز، همه حق دارند سالم به خانه خود نزد عزیزانشان بازگردند.

چالش های مقابله با خطر آرک فلش 

با این حال، تعیین فرکانس و علت خطرات آرک فلش به طرز شگفت آوری دشوار است. با این حال اطلاعات جدید راهی برای درک بهتر دامنه ارائه می دهد که اولین گام مهم برای دستیابی به نتایج بهتر است. چی تانگ، کاندیدای دکترای دانشگاه جان هاپکینز و پروفسور توماس گرنای اخیراً یک مطالعه عمیق منتشر کرده اند. گزارش آن ها، “حوادث قوس الکتریکی در ساختمان های غیر مسکونی: تجزیه و تحلیل داده ها”، درک ملموسی از فراوانی و شدت حوادث فلاش قوس الکتریکی ارائه می دهد.

رویکرد مبتنی بر شواهد

دست کم گرفتن قدرت آرک فلش نه تنها آسیب فیزیکی بلکه زیان های عملیاتی، آسیب رساندن به اعتبار تجاری و از دست دادن اعتماد را نیز تهدید می کند. خطرات الکتریکی عموماً شامل فلاش قوس الکتریکی یا شوک الکتریکی می شوند. جانز هاپکینز برای ارزیابی بهتر فراوانی و تاثیر حوادث برق گرفتگی قوس، داده‌های حوادث الکتریکی را از سال 2010 تا 2020 ارزیابی کرد. نشان داد که اداره آمار کار ایالات متحده 26480 حادثه الکتریکی شغلی از همه نوع را ثبت کرده است، اما تنها 1386 مورد با جراحات گزارش شده است. اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA).

جانز هاپکینز نسبت 19:1 حاصل را به تعداد صدمات OSHA اعمال کرد تا تخمین بزند که سالانه 630 آسیب فلاش قوس روی می دهد. این بینش کلیدی بر نیاز فوری به اجرای اقدامات اضافی برای ایجاد یک محیط کاری که بر کاهش بیشتر خطر برای کارگران برق تمرکز دارد، تأکید می کند.

مدیریت ریسک و پیشگیری از آرک فلش 

کارهای زیادی برای شناسایی، درک و کاهش خطرات الکتریکی و خطرات مرتبط انجام شده است. استانداردها و مقررات قبلاً کارفرمایان را ملزم می‌کنند که (1) خطرات الکتریکی محل کار را ارزیابی کنند، (2) با حذف یا کاهش آنها به آن خطرات رسیدگی کنند، و (3) استراتژی‌های کاهش ریسک را برای خطرات باقی مانده اجرا کنند. NFPA 70E: ایمنی الکتریکی در محل کار سلسله مراتبی از روش‌های کنترل ریسک، از جمله حذف، جایگزینی، کنترل‌های مهندسی، آگاهی، کنترل‌های اداری، و تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) را ارائه می‌دهد. بسیاری از راه حل های طراحی به انواع مختلفی از کنترل های مهندسی متکی هستند که به طور کلی با استفاده از یکی از روش های زیر خطر را کاهش می دهند:

کاهش: کاهش سطح خطر الکتریکی مانند محدود کردن قرار گرفتن در معرض انرژی با کاهش زمان پاکسازی دستگاه.
اجتناب: محدود کردن دسترسی پرسنل به مجاورت خطر، اما خطر الکتریکی بی‌تأثیر باقی می‌ماند.
پیشگیری: کاهش احتمال وقوع یک حادثه الکتریکی بدون تغییر لزوماً در سطوح شدت خطر الکتریکی.
مهار : به طور موثری خطر الکتریکی و محصولات جانبی آن را از پرسنل مهار و هدایت می کند.

با این حال، قبل از اینکه بتوانید مشکلی را برطرف کنید، باید بتوانید مشکل را شناسایی کنید و مطالعه جان هاپکینز ممکن است نور جدیدی را بر روی یک پدیده گزارش نشده روشن کند. بنابراین، سازمان ها چگونه به این موضوع رسیدگی می کنند؟ اولین قدم برای بهبود ایمنی فلاش قوس، درک دامنه واقعی حوادث ارک فلش است. گام دوم درک این نکته است که ماهیت و آستانه حوادث گزارش شده در آژانس هایی که آنها را دنبال می کنند متفاوت است. و در آن فرصت نهفته است.

یک مسیر رو به جلو در کاهش آرک فلش

ایجاد یک فرآیند گزارش دهی یکسان تر برای ثبت خطرات قوس الکتریکی برای درک کامل فراوانی آنها و شناسایی فرصت ها برای کاهش آنها ضروری است. گردآوری داده های قابل مقایسه از منابعی که آنها را گزارش می کنند، پیش نیازی برای ارزیابی دقیق مهم ترین دلایل وقوع فلاش قوس است. هنگامی که آرک فلاش حتی بهتر درک شود، مطلوب ترین رویکردها را می توان برای رساندن کارگران برق به خانه ایمن به کار برد.

«تضمین ایمنی فقط یک وظیفه نیست. این یک حق اساسی برای همه افراد در محل کار است. ما باید به طور جمعی از این حق برای ایجاد یک محیط امن و پر رونق برای همه حمایت کنیم.» آنتونیو دی وایرا، معاون ارشد محصولات نیرو در آمریکای شمالی می گوید. «پیشرفت پایدار در همکاری مداوم میان مهندسان، پیمانکاران، مدیران تأسیسات، کدسازان و تنظیم‌کننده‌ها برای پیشرفت فناوری، افزایش آگاهی و اصلاح الزامات نهفته است. ما با هم می توانیم تفاوت ایجاد کنیم و اطمینان حاصل کنیم که هر روز به همان اندازه ای که شروع می شود به پایان می رسد.

راهکارهایی برای کاهش خطرات آرک فلش

چندین اقدام وجود دارد که متخصصان برق می توانند در حال حاضر برای کمک به بهبود ایمنی فلاش قوس الکتریکی انجام دهند:

با مطالعه آثار جانز هاپکینز، درباره فرکانس و تأثیر رویدادهای فلاش قوس بیشتر بدانید.
با مشارکت در ابتکارات درون سازمان خود و همچنین انجمن های حرفه ای و آژانس های کدسازی، از پیشرفت های ایمنی فلاش قوس الکتریکی در سراسر صنعت پشتیبانی کنید.
بهترین روش‌ها و راه‌حل‌ها را برای محافظت و ایمنی فلاش قوس الکتریکی کشف کنید.

خلاصه مقاله

تنها با شناسایی دقیق خطرات، درک فراوانی حوادث، و اجرای راه‌حل‌هایی برای کاهش احتمال و شدت آن‌ها، می‌توانیم سهم خود را برای کمک به کارگران برق در همان شرایطی که به محل کارشان رسیده‌اند، هر روز به خانه برگردانیم.

ساخت و تولید تابلو برق صنعتی

اگر به دنبال خرید تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط هستید، شرکت آداک بهین نیرو به پشتوانه سال ها تجربه و ارائه جدیدترین راهکارهای حرفه ای در خدمت شماست. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت ساخت تابلو برق صنعتی با ما تماس بگیرید.

sales@adakbn-co.com

02634156000

تابلو برق آداک

5/5 - (6 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000