همه چیز درباره برنامه پاسخگویی بار (دیماند ریسپانس)

برنامه دیماند ریسپانس یا پاسخگویی بار

برنامه پاسخ به تقاضا یا پاسخگویی بار (DR) یک برنامه محبوب است که به سازمان ها و شرکت ها اجازه می دهد تا درآمد جدیدی برای کاهش مصرف انرژی در زمان اوج بار شبکه کسب کنند. پاسخگویی بار روشی ساده برای بهبود مصرف انرژی است، اما بسیاری از سازمان‌ها این برنامه کم خطر و فرصت‌هایی را که فراهم می‌کند کاملاً درک نمی‌کنند. در این مطلب، توضیح می دهیم که پاسخ تقاضا چیست، چگونه از این محل درآمد کسب کنید و چرا این برنامه برای شبکه بسیار مفید است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم دیماند ریسپانس با ما در این مقاله از بلاگ آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی همراه باشید.

تابلو برق آداک

برنامه پاسخ به تقاضا چیست؟

با مشارکت در پاسخ به تقاضا، سازمان‌ها (معمولاً مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی) برای کاهش تقاضای انرژی در زمان‌های استرس شبکه پرداختی دریافت می‌کنند تا به شبکه کمک کنند در تعادل باقی بماند. برنامه‌های DR اکنون دهه‌هاست که وجود دارند، از قابلیت اطمینان شبکه پشتیبانی می‌کنند و به کاهش نیاز به انرژی نیروگاه‌هی پیک کمک می‌کنند. نیروگاه‌هایی که شبکه در زمان‌های اوج تقاضا از آنها استفاده می‌کند، که اغلب سوخت‌های فسیلی فشرده هستند.

برنامه های پاسخگویی به بار چطور کار می کنند؟

طیف گسترده ای از برنامه های DR با اهداف، فرآیندها و جزئیات مختلف وجود دارد، اما برنامه های DR معمولاً به این روش کلی کار می کنند:

مرحله اول: رخداد اوج بار شبکه برق

عرضه و تقاضا در شبکه از تعادل خارج می شود و خطر خاموشی یا خاموشی را به دنبال دارد. این ممکن است به دلایل متعددی اتفاق بیفتد. برای مثال، یک روز بسیار گرم را در نظر بگیرید، زمانی که خطرات ناشی از تقاضای انرژی بالا به دلیل افزایش نیاز به سرمایش، همراه با شرایط سخت برای نیروگاه‌های طرف عرضه، ممکن است ایجاد شود.

ارسال درخواست کاهش دیماند

اپراتور شبکه از شرکت کنندگان DR می خواهد که مصرف انرژی خود را کاهش یا تغییر دهند. اپراتورهای شبکه این درخواست را از طریق شرکت‌های پاسخگویی به تقاضا مانند Enel ارائه می‌کنند که مجموعه مشتریان DR خود را ارسال می‌کنند تا مصرف انرژی خود را به میزانی که ثبت‌نام می‌کنند کاهش دهند.

اجرای برنامه پاسخگویی بار توسط مشترکین

شرکت‌کنندگان DR مصرف انرژی را کاهش می‌دهند تا به تامین تقاضا کمک کنند تا زمانی که رویداد پایان یافته به آنها اطلاع داده شود. رویدادهای پاسخ به تقاضا بسته به نیاز شبکه و ویژگی های برنامه های مختلف DR می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد. هنگامی که به آنها اطلاع داده شد که رویداد به پایان رسیده است، سازمان ها می توانند مصرف انرژی عادی خود را از سر بگیرند.

نمودار گرافیکی نمایش پاسخگویی بار

نمودار زیر یک نمایش گرافیکی از ایده پشت پاسخ تقاضا را ارائه می دهد. از آنجایی که تقاضا (که با خط آبی نشان داده می شود) در طول یک روز پر تقاضا افزایش می یابد، عرضه برق پیش از آن افزایش می یابد (با پس زمینه خاکستری نشان داده می شود). در نهایت، تقاضای برق ممکن است از سطوح تولید موجود در این روزهای تقاضای شدید یا به دلیل قطع برق فراتر رود (این امر زمانی نشان داده می شود که خط آبی از پس زمینه خاکستری عبور کند).

پاسخگویی بار demand response

اگر این اتفاق بیفتد، خاموشی ها و خاموشی ها به دلیل نبود عرضه در دسترس آغاز می شد. به جای اینکه اپراتور شبکه را ملزم به جست‌وجو یا تولید عرضه بیشتر کند، شرکت‌کنندگان DR به سادگی با کاهش سطح تقاضا به شبکه کمک می‌کنند، بنابراین هرگونه مشکل احتمالی شبکه را کاهش می‌دهند.

چرا اپراتورهای شبکه برنامه پاسخگویی بار را ارائه می دهند؟

پاسخ به تقاضا یک منبع حیاتی برای پایداری شبکه است. این برای کمک به تعادل شبکه به روشی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست ایجاد شده است. با کاهش مصرف برق در زمان اوج مصرف، شرکت کنندگان DR به جلوگیری از خاموشی های محلی کمک می کنند و در عین حال قیمت برق و نیاز به تولید اضافی را کاهش می دهند. علاوه بر این، پاسخ به تقاضا از نظر تئوری می‌تواند با کاهش نیاز به نیروگاه‌های پیک‌تر، از مقداری تولید سوخت فسیلی جلوگیری کند.

نقش برنامه پاسخگویی بار در کاهش قطعی برق

پاسخ به تقاضا برای اپراتورهای شبکه ضروری‌تر از همیشه می‌شود، و مشارکت می‌تواند سازمان شما را قادر سازد تا سهم قابل توجهی در تضمین روشن ماندن برق در جامعه محلی شما داشته باشد.

مزایای برنامه پاسخ به تقاضا برای سازمان ها چیست؟

در اکثر کالاها، ارزش توسط دو عامل کلیدی تعیین می شود: قیمت و کمیت. اما وقتی صحبت از انرژی به میان می‌آید، بخش سوم یعنی زمان نقش بزرگی دارد. زمانی که امکانات شما از انرژی استفاده می کند به اندازه هزینه ای که برای آن می پردازید و میزان مصرف شما اهمیت دارد. در نهایت، توانایی یک تاسیسات برای انعطاف پذیری در مورد استفاده از انرژی هم ارزش و هم هزینه را نشان می دهد.

کسب درآمد از دیماند ریسپانس

برنامه‌های پاسخگویی به تقاضا و پشتیبانی شبکه به شما امکان می‌دهند از این انعطاف‌پذیری کسب درآمد کنید. برنامه‌های DR پرداخت‌هایی را به مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی ارائه می‌دهند که موافقت می‌کنند تقاضای انرژی خود را در زمان استرس شبکه برق کاهش دهند تا به شبکه کمک کنند تا در تعادل باقی بماند و از خاموشی جلوگیری شود. یعنی یک اتفاق برد-برد برای هر دو سازمانی که به دنبال افزایش سود خود و جوامعی هستند که به دنبال آن هستند.

از جمله فواید دیماند ریسپانس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد درآمد با DR

با ثبت نام در پاسخ به تقاضا، می توانید پرداخت های بالقوه پرسودی برای توانایی سازمان خود در کاهش مصرف انرژی در زمان استرس شبکه کسب کنید.

حمایت از تامین پایدار برق در شبکه محلی

مشارکت در پاسخ به تقاضا به جلوگیری از خاموشی و خاموشی، حمایت از جامعه محلی و کمک به اطمینان از ایمنی فرآیندهای کلیدی که به عرضه پایدار انرژی در منطقه شما متکی است کمک می‌کند.

دریافت هشدار قبلی در مورد قطعی های قریب الوقوع

به لطف هشدار قبلی از پاسخ به تقاضا، با آماده سازی ایمن تجهیزات خود برای خاموشی های احتمالی، از عملیات خود محافظت کنید.
کاهش هزینه های عملیاتی: کاهش میزان مصرف انرژی در زمان اوج مصرف به شما امکان می دهد از مصرف گران ترین برق خودداری کنید و در هزینه سازمان خود صرفه جویی کنید.

دسترسی به داده‌های بی‌درنگ

اگر دستگاه اندازه‌گیری Enel دارید، می‌توانید به داده‌های بی‌درنگ دسترسی داشته باشید و به شما امکان می‌دهد مصرف انرژی خود را در طول سال بهینه کنید.

چگونه در پاسخ به تقاضا ثبت نام کنیم؟

در کشورهای پیشرفته جهان این کار ساده ای است. برای مثال شرکت Enel مشارکت در پاسخ به تقاضا را آسان می کند. آن ها از سال 2023، با چندین دهه تجربه و 8.6 گیگاوات ظرفیت DR در سطح جهان، بزرگترین ارائه دهنده پاسخگویی بار در جهان هستند.

چند مرحله اساسی برای ثبت نام در پاسخ به تقاضا وجود دارد:

تیم متخصص شرکت مربوطه با شما همکاری می کند تا پتانسیل کاهش انرژی شما را شناسایی کرده و استراتژی ایجاد کند. هدف ارائه حداکثر ارزش با حداقل تأثیر بر عملیات شماست. از ابتدا، از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای شناسایی سطح بهینه سایت شما برای کاهش ایمن در طول رویدادهای پاسخ به تقاضا استفاده می شود، بدون اینکه بیش از آنچه که احساس می‌کنید وقفه در عملیات شما ایجاد شود.  این اقدامات را در یک طرح دقیق کاهش انرژی بیان می شود.

در برخی موارد، این شرکت دستگاه‌های اندازه‌گیری لازم را در محل شما نصب می‌کند تا با مرکز عملیات شبکه خود (NOC) ارتباط برقرار کنند. این به آن ها امکان می دهد تا سطوح مصرف انرژی شما را در زمان واقعی نظارت و کنترل کنند.

سایت شما در برنامه پاسخگویی به تقاضا ثبت نام می کند و زمانی که رویداد پاسخ به تقاضا شروع می شود آماده پاسخگویی است. آن ها آزمایش هایی را با امکانات شما انجام می دهند تا مطمئن شوند همه چیز طبق برنامه کار می کند. در طول فصل پاسخ به تقاضا، ثبت‌نام، اندازه‌گیری، راستی‌آزمایی و پرداخت‌ها را از طرف شما مدیریت می‌کنند.

یک رویداد پاسخ تقاضا چگونه کار می کند؟

برای شرکت کنندگان، سه بخش اساسی برای رویداد پاسخ به تقاضا وجود دارد:

  • اعلان: هنگامی که یک اپراتور شبکه تقاضای بالا یا مشکل سیستم را در شبکه پیش بینی می کند، شبکه Enel را وارد عمل می کند. Enel سپس به شما اطلاع می دهد تا از زمان شروع رویداد پاسخ به تقاضا به شما اطلاع دهد. بسته به برنامه، نوتیفیکیشن‌ها از یک روز آینده یا به سرعت چند دقیقه متغیر است توجه داشته باشید که زمان پاسخ کوتاه‌تر معمولاً منجر به پرداخت‌های پرسودتر می‌شود.
  • پاسخ: در شروع رویداد، تاسیسات شما طبق برنامه از پیش تعیین شده شما مصرف برق خود را کاهش می دهد. این کار به صورت خودکار یا دستی در محل شما (در صورت وجود استفاده از سیستم مدیریت ساختمان برای اتوماسیون) یا از راه دور از طریق مرکز عملیات شبکه ما انجام می شود.
  • پشتیبانی: قبل، حین و بعد از یک رویداد، تیم ما با مرکز شما در ارتباط است. کارکنان این شرکت 24/7/365 در دسترس هستند و از تلاش های شما برای دستیابی به بالاترین سطوح ممکن از عملکرد و پرداخت حمایت می کنند.

روش های مشارکت در برنامه پاسخگویی بار چیست؟

اکثر صنایع دارای مناطق معمولی برای استراتژی پاسخگویی به تقاضا هستند. چند روش محبوبی که آنها برای مشارکت در پاسخ به تقاضا استفاده می کنند عبارتند از:

  • امکانات تولیدی: خاموش کردن روشنایی غیر ضروری، تعطیلی برخی از خطوط تولید، یا حتی اجرای کامل خاموش شدن
  • استادیوم‌ها و میدان‌ها: خاموش کردن روشنایی غیر ضروری، افزایش نقاط تنظیم HVAC، و محدود کردن واحدهای پشت بام (RTU)
  • غذا و نوشیدنی و زنجیره سرد: خاموش کردن اجاق‌ها و قالب‌های تزریق و کاهش فریزرها و خطوط تولید
  • شرکت های پلاستیک: خاموش کردن خطوط تولید، اکسترودرها، قالب گیری تزریقی، کمپرسورهای هوا و HVAC
  • شرکت های نفت و گاز: خاموش کردن پمپ های تزریق، پمپ های خط لوله و موتورها و کمپرسورها

چه کشورهایی برنامه پاسخگویی بار دارند؟

امروزه اکثر ایالت ها و شرکت های آب و برق دارای تنوعی از برنامه های پاسخگویی به تقاضا برای مصرف کنندگان انرژی مسکونی یا تجاری هستند. به عنوان یک کسب و کار، معمولاً برای شرکت در بازار باید با یک ارائه دهنده خدمات کاهش اعتبار (اصطلاح دیگری برای شرکت پاسخگویی به تقاضا) مانند Enel کار کنید. امروزه Enel در نزدیک به 70 درصد از ایالت های ایالات متحده برنامه دارد.

انواع مختلف برنامه های پاسخگویی به تقاضا چیست؟

در حالی که بحث ما در مورد پاسخ تقاضا تا کنون عمدتاً ایده های پشت پاسخ به تقاضا را در یک نسخه معمولی ساده کرده است، انگیزه های مختلفی برای برنامه ها وجود دارد. برنامه ها در نرخ پرداخت، زمان پاسخگویی مورد نیاز، جریمه ها متفاوت هستند (اگرچه برخی از شرکت های پاسخگویی به تقاضا شما را در برابر جریمه ها محافظت می کنند) و موارد دیگر. برخی از رایج ترین انواع برنامه پاسخگویی به تقاضا demand response عبارتند از:

ظرفیت

اینها رایج ترین برنامه ها برای کاهش تهدیدات قطع برق و عدم تعادل عرضه هستند که بر شبکه تأثیر می گذارد. آنها معمولاً زمان پاسخگویی طولانی تری نسبت به سایر برنامه های ذکر شده در زیر دارند.

اقتصادی 

این برنامه‌ها در پاسخ به افزایش قیمت‌ها، برای کمک به تثبیت سطح قیمت انرژی در کوتاه‌مدت نامیده می‌شوند.

فرکانس 

برنامه های فرکانس برای متعادل کردن مسائل فرکانس شبکه استفاده می شود. اینها منابع لحظه ای و بلادرنگ هستند و به زمان پاسخ بسیار کوتاهی برای شرکت کنندگان DR نیاز دارند – اگرچه این زمان پاسخ کوتاه اغلب می تواند به پرداخت های سودآورتری منجر شود.

اضطراری 

این برنامه ها به تعادل شبکه در هنگام قطع برق و عدم تعادل منبع تغذیه کمک می کند یا قریب الوقوع است و می تواند منجر به خاموشی و خاموشی در شبکه شود.

فرعی 

برنامه های جانبی برنامه هایی با پاسخ سریع برای متعادل کردن شبکه هستند. آنها را می توان به دلایل مختلفی فراخوانی کرد: قطع برق، آب و هوای شدید، قیمت های بالا یا تولید ناکافی.

خلاصه مقاله

سازمان ها از همه نوع می توانند با موفقیت در پاسخ به تقاضا برای کسب درآمد جدید شرکت کنند و از شبکه انعطاف پذیرتری پشتیبانی کنند. کارشناسان ما در Enel شاهد رکورد تعداد رویدادهای پاسخگویی به تقاضا در سال 2022 بوده اند و اگر این روند ادامه یابد، سال 2023 می تواند یک سال رکورد دیگر باشد. پتانسیل عظیمی برای سازمان ها وجود دارد که با مشارکت در پاسخگویی به تقاضا درآمد ایجاد کنند. سازمان هایی که شرکت نمی کنند پول روی میز می گذارند.

اگر به دنبال خرید تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط هستید، شرکت آداک بهین نیرو به پشتوانه سال ها تجربه و ارائه جدیدترین راهکارهای حرفه ای در خدمت شماست. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت ساخت تابلو برق صنعتی با ما تماس بگیرید.

sales@adakbn-co.com

02634156000

تابلو برق آداک

5/5 - (3 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000