پیشرفت های صنعت تابلو برق

دستاوردهای جدید صنعت تابلو برق

پیشرفت های صنعت تابلو برق 

پیشرفت های جدید و در حال ظهور در تابلو برق بر دیجیتالی‌سازی عملیات و کاهش ردپای پست‌ها تمرکز دارند. یکی از چالش‌های اصلی شرکت‌های انتقال و توزیع در گسترش شبکه، محدودیت‌های حق راه (RoW) است. برای پرداختن به این موضوع، شرکت های آب و برق به طور فزاینده ای راه حل های فن آوری جدید را اتخاذ می کنند. تابلو برق عایق گاز (GIS) به طور فزاینده ای توسط شرکت های برق مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به فضای کمتری به میزان قابل توجهی در مقابل تابلوهای عایق هوا (AIS) نیاز دارد. پست های هیبریدی، که ترکیبی از GIS و AIS هستند، راه حل های بالقوه ای را برای به حداقل رساندن فضای مورد نیاز ارائه می دهند. جدای از این، استفاده از تابلوهای دیجیتال، هوشمند و کامپکت، انعطاف پذیر و قابل اعتماد در حال افزایش است. با پشتیبانی از اینترنت اشیا (IoT)، تابلو برق دیجیتال پردازش داده‌ها را امکان‌پذیر می‌کند که می‌توان از آن برای شناسایی خطاها و نقص‌ها از قبل استفاده کرد، در نتیجه از خرابی سیستم جلوگیری کرد و تلفات و هزینه‌های انرژی را به حداقل رساند. 

تابلو برق عایق گاز GIS

تابلو برق GIS اساسا فشرده و محصور شده فلزی (Metal Enclosed) است که از تجهیزات ولتاژ بالا (HV) مانند قطع کننده ها تشکیل شده است. در پست‌های GIS، تمامی قطعات شامل شین‌ها، کلیدهای مدار، ترانسفورماتورهای جریان و ترانسفورماتورهای پتانسیل و سایر تجهیزات پست در داخل ماژول‌های پر شده با گاز هگزافلوراید گوگرد SF6 قرار می‌گیرند. به طور سنتی، GIS از SF6 به عنوان ماده عایق استفاده می کند.

استقرار پست‌های GIS در بخش‌های انتقال و توزیع برق برخی کشورها به منظور رسیدگی موثر به محدودیت‌های فضایی اهمیت پیدا می‌کند. پست‌های GIS تقریباً 35 درصد فضای کمتری نسبت به پست‌های AIS نیاز دارند که در نتیجه هزینه‌های تعمیر و نگهداری و فرکانس خاموشی کمتری دارد. اگرچه هزینه اولیه پست های عایق گاز حدود 50 درصد بیشتر از همتایان تابلو برق عایق هوا است، هزینه های سرمایه کلی قابل مقایسه است.

مزایای تابلو برق عایق گاز

GIS یک جایگزین جذاب برای مناطق پرجمعیت، با قابلیت اطمینان بالا، کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری و اثرات زیست محیطی کمتر است. پست‌های GIS می‌توانند در داخل یا خارج از منزل مستقر شوند. آنها برای سرویس های ولتاژ متوسط و پایین قابل اعتماد هستند و به ویژه برای مکان های صنعتی، بیمارستان ها و جوامع مسکونی که فضا محدود است مفید هستند. علاوه بر این، به دلیل اندازه کوچکتر پست‌های عایق گاز، آن ها برای مناطق حساس از نظر اکولوژیکی مناسب هستند زیرا ردپای محیطی را به حداقل می‌رسانند. با این حال، یکی از نگرانی‌های گسترش روزافزون GIS، استفاده گسترده از SF6 به‌عنوان عایق و رسانه خاموش کردن قوس است. SF6 به عنوان گاز گلخانه ای طبقه بندی شده است و از نظر گرمایش جهانی بسیار قوی است.

همچنین بخوانید: صفر تا صد تابلو برق صنعتی و کاربردهای آن

تابلو برق عایق جامد

در تابلو برق عایق جامد (SIS)، مدار اصلی MV به طور کلی در مواد عایق (مانند رزین اپوکسی) محصور شده است. اساساً تفاوتی در رفتار SIS و AIS وجود ندارد. همچنین هیچ قسمت زنده قابل مشاهده در طول مدار اصلی وجود ندارد. با این حال، موضوع تغییر میدان الکتریکی در شرایط محیطی سخت به وجود می آید. Shielded SIS (2 SIS) یک فناوری پیشرفته تر با سه لایه متحدالمرکز است: یک بخش زنده (رسانای اصلی، درج و قطع کننده خلاء، که به طور دائم به شبکه متصل است و در معرض تغییرات ولتاژ است)، یک لایه عایق که عایق را تضمین می کند. تمام شرایط عملیاتی و یک لایه رسانا که تداوم الکتریکی و اتصال زمین موثر را تضمین می کند. فناوری 2SIS مزایای مختلفی مانند عدم پیری زیرساخت، عدم وجود خطای سه فاز یا دو فاز و عدم وجود اثرات قوس داخلی را ارائه می دهد.

تابلو برق ترکیبی

شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای از تابلو برق ترکیبی استفاده می‌کنند که اجزای فن‌آوری‌های AIS و SF6 GIS را ترکیب می‌کند. طراحی فشرده و مدولار به ویژه برای پست هایی که نیاز به نوسازی و توسعه دارند و در حال حاضر از تابلو برق AIS استفاده می کنند مفید است. تابلو برق هیبریدی به ویژه در مناطقی که زمین گران یا محدود است مفید است. در یک پست هیبریدی، شین ها عایق هوا هستند و سایر تجهیزات مانند کلیدهای مدار، بوشینگ ها، لوله ها، عناصر اتصال، جداکننده ها، ترانسفورماتورهای جریان و سنسورها عایق گاز هستند. پست‌های هیبریدی با طراحی مدولار فشرده مشخص می‌شوند که عملکردهای مختلفی را در یک ماژول ترکیب می‌کند. هزینه اولیه پست های هیبریدی تقریباً 20 درصد بیشتر از AIS است و این پست ها به مقدار متوسطی زمین نیاز دارند.

تابلو برق خلاء

تابلو برق خلاء به سرعت در حال افزایش محبوبیت است. فناوری وقفه خلاء در کاربردهای ولتاژ متوسط کارآمد است. در جایی که سطح خطاها و عملیات بالا باشد ایمن تر و قابل اطمینان تر است. تابلو برق خلاء تقریباً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری است. به انرژی محرکه کمتری در کلیدهای مدار نیاز دارد و عمر مکانیکی بیشتری دارد. برای یک شکاف تماس مشخص، خلاء حدود هشت برابر قدرت دی الکتریک بیشتری نسبت به هوا و چهار برابر بیشتر از گاز SF6 در یک میله ایجاد می کند. استحکام دی الکتریک مدارشکن های خلاء اجازه می دهد تا یک فاصله تماس بسیار کوچک حفظ شود. این شکاف تماس کوچک به دلیل قدرت دی الکتریک بالای خلاء و بازیابی سریع آن به مقدار دی الکتریک کامل پس از قطع قوس در جریان صفر، خاموش کردن قوس ایمن را امکان پذیر می کند. این باعث می شود که تابلو برق خلاء برای سوئیچینگ خازن بسیار مناسب باشد.

تابلو برق Eco-efficient:

تابلو و پست های معمولی از گاز SF6 یا ترکیبی از سوخت و روغن در مکانیزم های هیدرولیکی استفاده می کنند. با این حال، استفاده از SF6 به عنوان ماده عایق، خطرات زیست محیطی ایجاد می کند. گاز SF6 یک گاز گلخانه ای با عمر اتمسفر 3200 سال و پتانسیل گرمایش جهانی 23500 برابر قویتر از CO2 است که باعث آسیب جدی به محیط می شود. به طور متوسط، یک تابلوی برق معمولی حاوی 1 کیلوگرم SF6 است، که باعث می شود برای جلوگیری از انتشار گاز در اتمسفر، زیرا محصولات جانبی سمی آن بر سلامت انسان تأثیر منفی می گذارند، دفع ایمن تابلوی SF6 را ضروری می کند.

همچنین بخوانید: پست کمپکت چیست؟

با توجه به اثرات مخرب زیست محیطی SF6، که معمولا به عنوان یک ماده عایق در GIS استفاده می شود، ارائه دهندگان خدمات و فناوری به طور فعال به دنبال جایگزین های ایمن برای محیط زیست هستند. تابلو برق بدون SF6 عصر جدید به عنوان بخشی از تلاش های جمعی ما برای دستیابی به اهداف آب و هوایی توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده است. مخلوط فلوروکتون / گاز هوای جایگزین C5 ویژگی های الکتریکی خوبی را با هم ترکیب می کند و در عین حال پتانسیل گرمایش جهانی را تقریباً 100 درصد در مقایسه با SF6 کاهش می دهد. خواص دی الکتریک خوب C5-FK آن را به عنوان ماده عایق در تابلو برق مناسب می کند.

تابلو برق دیجیتال و هوشمند

تجهیزات انتقال و توزیع هوشمندتر از جمله تابلو برق دیجیتال تقاضای بالایی دارند. تابلو برق هوشمند پایداری شبکه را تضمین می کند، از تجهیزات محافظت می کند و تحت تاثیر نوسانات بار شبکه قرار نمی گیرد. استفاده از تابلو برق هوشمند مجهز به ارتباطات بلادرنگ دو طرفه در حال افزایش است. تابلو برق هوشمند قادر به اندازه‌گیری پارامترهای مختلف و انتقال قرائت‌ها به شرکت‌های انرژی و مراکز مدیریت به صورت بلادرنگ است. نظارت و پیکربندی سیستم ها را می توان از یک مرکز کنترل از راه دور انجام داد. این سیستم ها می توانند به سرعت جرقه های الکتریکی را تشخیص دهند و سایر ناهنجاری ها می توانند از اتصال کوتاه، اضافه بار، خرابی قطعات و غیره جلوگیری کنند. تابلو برق هوشمند همچنین می تواند تقاضای برق ماهانه را در یک شبکه بار پیش بینی کند. تعمیر و نگهداری تابلوهای هوشمند آسان است. به مدیریت هوشمند انرژی و کاهش قبوض برق کمک می کند. تابلو را می توان با کمک اینترنت اشیا از قبل پیکربندی و از قبل برنامه ریزی کرد.

تابلو فوق فشار قوی (UHV)

تقاضا برای افزایش توان انتقال و کاهش تلفات انتقال در هر خط منجر به پذیرش سطوح UHV می شود که شامل ولتاژهای نامی 800 کیلو ولت، 1100 کیلو ولت و 1200 کیلو ولت است. استفاده از محفظه های فلزی و عایق گاز SF6، امکان ساخت تابلو برق فشرده تر را فراهم می کند. شرکت شبکه برق هند یک ایستگاه آزمایشی 1200 کیلو ولتی را در بینا راه اندازی کرده است تا به سازندگان اجازه دهد تجهیزات UHV خود را نصب و آزمایش کنند. به طور معمول، شبکه‌های AC UHV نیاز به تابلویی دارند که بتواند تقاضای سوئیچینگ را برای عملیات عادی برطرف کند و در صورت اتصال کوتاه محافظت کند.

شبکه، طرح‌های جدید تابلو برق نیازهای شرکت‌ها را برای به حداقل رساندن الزامات RoW و ارتقای عملیات پایدار برآورده می‌کنند. این پیشرفت ها گسترش سریع شبکه انتقال و توزیع کشور را تسهیل می کند و از انتقال انرژی حمایت می کند. به طور کلی، ارتقاء زیرساخت های منسوخ شده و دیجیتالی کردن عملیات پست ها و تجهیزات سوئیچ، کمک زیادی به تضمین تامین برق قابل اعتماد در کشور خواهد کرد، در حالی که هزینه های عملیات و تعمیر و نگهداری و همچنین قطعی ها را به حداقل می رساند.

ساخت و تولید انواع تابلو برق با فناوری روز دنیا 

آیا می دانید آداک در راستای ارائه جدیدترین فناوری ها در صنعت تابلو برق، طیف وسیعی از محصولات را طراحی و تولید می کند؟ برای آشنایی بیشتر با راهکارهای حرفه ای آداک در این زمینه و دریافت مشاوره جهت طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط برای پروژه صنعتی یا مسکونی خود، هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

4.9/5 - (19 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000