کندانسور جت

جت کندانسور چیست؟

جت کندانسور چیست؟

کندانسور یک وسیله تبادل حرارت است که ترکیبات گازی یا بخار را به حالت مایع تبدیل می کند. جت کندانسور نوعی کندانسور است که بخار و آب خنک کننده را در محفظه ای ترکیب می کند که در آن بخار به شکل مایع تبدیل می شود. jet condenser به عنوان کندانسور نوع ترکیبی نیز شناخته می شود.  با ما در وبسایت آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

انواع جت کندانسور

به طور عمده سه نوع کندانسور جت وجود دارد:

  • سطح پایین
  • سطح بالا
  • اجکتوری

کندانسور سطح پایین

در اینجا محفظه کندانسور در ارتفاع کم قرار می گیرد و ارتفاع کلی واحد به اندازه کافی کم است به طوری که  jet condenser ممکن است مستقیماً در زیر توربین بخار قرار گیرد، پمپ یا پمپ هایی برای استخراج میعانات آب خنک کننده و هوا از کندانسور مورد نیاز است.

 jet condenser های سطح پایین دو نوع هستند:

  • جریان شمارنده
  • کندانسور جت جریان موازی

اجازه دهید در مورد این کندانسور جت مورد به مورد بحث کنیم.

کندانسور جت سطح پایین ضد جریان

در این نوع کندانسور بخار، بخار خروجی از قسمت پایینی محفظه کندانسور و آب خنک کننده از قسمت های بالایی آن محفظه وارد می شود. بخار در داخل محفظه بالا می رود در حالی که آب خنک کننده از بالا از طریق بخار به پایین می ریزد. محفظه کندانسور به طور کلی دارای بیش از یک سینی آب است که دارای سوراخ هایی برای شکستن آب در جت های کوچک است. روند بسیار سریع است.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: پست کمپکت چیست و چطور ساخته می شود؟

بخار متراکم شده همراه با آب خنک کننده از طریق یک لوله عمودی به پمپ استخراج پایین می آید. این پمپ استخراج از نوع گریز از مرکز، آب را به خوبی گرم می کند. در صورت نیاز می توان مقداری از آب چاه داغ را به عنوان آب تغذیه دیگ بخار گرفت و آب استراحت به حوضچه خنک کننده جریان می یابد. آب تغذیه دیگ بخار از چاه داغ با استفاده از پمپ تغذیه دیگ بخار گرفته می شود در حالی که آب اضافی به وسیله گرانش به حوضچه خنک کننده جریان می یابد.

پمپ هوای ظرفیت پایین

یک پمپ هوا با ظرفیت کم در بالای مخزن متراکم برای استخراج هوا و بخار غیر متراکم مورد نیاز است. پمپ هوای مورد نیاز برای کندانسور جت به دو دلیل عمده ظرفیت کمی دارد. باید هوا و بخار را به تنهایی کنترل کند. باید با حجم کمی از هوا و بخار مقابله کند زیرا حجم هوا و بخار به دلیل خنک شدن آنها در هنگام خروج از بخار آب متراکم کاهش می یابد. در این نوع کندانسور بخار، نیازی به پمپ اضافی برای بالا بردن آب خنک کننده از حوض خنک کننده به محفظه کندانسور نیست، زیرا آب با خلاء ایجاد شده در کندانسور در اثر تراکم بخار خروجی، خود را بالا می برد. اگرچه در برخی موارد از پمپ برای فشار دادن آب به کندانسور استفاده می شود.

کندانسور جت سطح پایین جریان موازی

طراحی اساسی کندانسور جت جریان موازی شبیه مدل جت سطح پایین جریان مخالف است. در این کندانسور جت هم آب خنک کننده و هم بخار خروجی از بالا وارد محفظه کندانسور می شود. فرسودگی حرارتی در هنگام سقوط آب از طریق بخار اتفاق می افتد. آب خنک کننده، بخار تغلیظ شده به همراه هوای مرطوب توسط تک پمپ از پایین کندانسور جمع آوری می شود. این پمپ به پمپ آب مرطوب معروف است. نیازی به پمپ هوای خشک اضافی در بالای کندانسور نیست.

از آنجایی که یک پمپ منفرد باید با میعانات، هوا و بخار آب مقابله کند، ظرفیت تولید خلاء در کندانسور جت سطح پایین جریان موازی محدود است. مشابه روش جت ضد، نیازی به پمپ اضافی برای بلند کردن آب خنک کننده از منبع یا حوض خنک کننده به کندانسور نیست، زیرا خلاء ایجاد شده در کندانسور به دلیل تراکم بخار خروجی به تنهایی انجام می شود.

کندانسور سطح پایین جت

کندانسور جت بارومتریک یا سطح بالا

اگر یک لوله طولانی بیش از 10 متر، در انتهای بالا بسته شود، با آب پر شود، از پایین باز شود و پایین در آب غوطه ور شود، فشار اتمسفر آب را در لوله تا ارتفاع 10 متر در سطح دریا نگه می دارد. بر اساس این اصل، کندانسور جت سطح بالا یا بارومتریک طراحی شده است. شکل زیر یک کندانسور جت سطح بالا را نشان می دهد.

کندانسور بارومتری

در این ترتیب، لوله خروج آب از کف کندانسور مستقیماً به صورت عمودی به چاه داغی که در سطح زمین قرار دارد می‌آید. آب خنک کننده توسط پمپ به محفظه کندانسور وارد می شود. آب خنک کننده از سمت نزدیک به بالای محفظه کندانسور وارد می شود.

بخار خروجی از سمت نزدیک به پایین کندانسور وارد می شود. این در اصل یک کندانسور جت ضد جریان است. در اینجا، بخار به سمت بالا در داخل کندانسور حرکت می کند در حالی که جت های آب از بالا سقوط می کنند. میعانات و آب خنک کننده به دلیل نیروی گرانشی از طریق لوله عمودی دم به چاه داغ می آید.

عدم نیاز به پمپ تخلیه

نیازی به پمپ استخراج نیست. هوا و بخار تغلیظ نشده با استفاده از پمپ هوای خشک در بالای کندانسور از محفظه خارج می شود. در اینجا، ظرفیت و اندازه پمپ هوای خشک بسیار کوچک است زیرا فقط با هوا و بخار غیر متراکم سروکار دارد و با آب خنک کننده و بخار متراکم کار نمی کند.

همچنین بخوانید: کولینگ تاور یا برج خنک کننده چیست؟

کندانسور اجکتوری

در این نوع کندانسور از تکانه ریزش آب برای استخراج یا خارج کردن هوا از میعانات استفاده می شود. محفظه کندانسور از یک لوله عمودی مرکزی تشکیل شده است که در آن رشته ای از مخروط های متعدد یا نازل های همگرا وجود دارد. بخار خروجی از سمت کناری محفظه کندانسور استوانه ای وارد می شود. لوله مرکزی با تعدادی پورت کامل یا بخار ارائه شده است.

آب خنک کننده با سرعت زیاد روی نازل همگرای بالایی می افتد. این سرعت با سقوط آب حاصل می شود زیرا آب از ارتفاع 2 تا 6 متری سقوط می کند. این آب از طریق نازل های همگرا یکی یکی به پایین جریان می یابد. بخار از طریق پورت بخار وارد نازل ها می شود. با تماس این بخار با آب خنک کننده، متراکم شده و خلاء جزئی ایجاد می کند.

با توجه به این خلاء بخار بیشتر و بیشتر از طریق دریچه های بخار وارد لوله های عمودی شده و متراکم می شود و خلاء بیشتری ایجاد می کند. مخلوط آب خنک کننده، بخار متراکم شده، بخار غیر متراکم و هوای مرطوب به نازل واگرا پایین می آید همانطور که در شکل نشان داده شده است. شکل در کنار

در نازل های واگرا، انرژی جنبشی تا حدی به انرژی فشار تبدیل می شود به طوری که میعانات و هوا در برابر فشار جو به چاه داغ تخلیه می شود. کندانسور اجکتوری معمولاً با یک دریچه برگشت در ورودی بخار اگزوز نصب می شود تا از هجوم ناگهانی آب به سمت عقب به داخل لوله اگزوز توربین در صورت خرابی ناگهانی آب به کندانسور جلوگیری کند.

مزایا نوع اجکتوری

کندانسور اجکتوری نسبت به سایر کندانسورهای جت واتر به آب بیشتری نیاز دارد. هزینه کم اندازه کوچک است. این ساده و قابل اعتماد است اما فقط برای واحد تولید برق کوچک مناسب است.

ساخت و تولید انواع تابلو برق با فناوری روز دنیا 

آیا می دانید آداک در راستای ارائه جدیدترین فناوری ها در صنعت تابلو برق، طیف وسیعی از محصولات را طراحی و تولید می کند؟ برای آشنایی بیشتر با راهکارهای حرفه ای آداک در این زمینه و دریافت مشاوره جهت طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط برای پروژه صنعتی یا مسکونی خود، هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

4.9/5 - (17 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000