تاثیر تابلو برق بر محیط زیست

تاثیرات محیطی تابلو برق SF6

فاکتورهای تاثیرگذار محیطی بر تابلو برق  SF6 

تابلو برق صنعتی، در انواع و اقسام و کاربری های متخلف وجود دارد. یکی از این مدل ها که در تابلو برق فشار متوسط کاربرد دارد، تابلو برق عایق گاز است. در این سیستم، از گاز SF6 به عنوان عایق استقاده می شود. در عین حال که این یک سیستم مدرن و باکیفیت است، اما گاز مورد استفاده در این دستگاه، برای محیط زیست مخاطراتی دارد. در این مقاله از وبلاگ آداک، به بررسی پارامترهای تاثیرگذار این دستگاه، بر محیط زیست می پردازیم. همچنین به مقایسه پارامترهای محیطی این سیستم با تابلو عایق هوا می پردازیم. با ما همراه باشید.

تابلو عایق هوا در برابر عایق گاز

در تابلو فشار متوسط، هم از هوا و هم از گاز به عنوان عایق استفاده می شود. هر کدام از این موارد، دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که شما عزیزان می توانید به مقالات مرتبط زیر در وبلاگ آداک جهت آشنایی بیشتر مراجعه نمایید. اما به طور اجمالی می توان گفت که تابلو GIS نسبت به مدل عایق هوا یا AIS تا 50 درصد کاهش حجم و فضای اشغال شده داشته باشد. همین جمع و جور بودن و اشغال فضای کم، سبب شده تا این سیستم با استقبال خوبی از سمت مصرف کنندگان روبرو شود. 

بیشتر بخوانید: تابلو برق GIS عایق گاز چیست؟

بیشتر بخوانید: تابلو برق AIS عایق هوا چیست؟

پارامترهای مقایسه GIS با AIS

برای مقایسه AIS با GIS از نقطه نظر نصب و محیط زیست، باید تعدادی از عوامل را در نظر بگیریم. این موارد را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

تفاوت های ظاهری

یک تابلو برق GIS در فضای باز سطح اشغال بسیار کوچکتری نسبت به تابلو AIS دارد و می تواند بیشتر شبیه یک تاسیسات صنعتی باشد. در نتیجه نسبت به مدل عایق هوا، در زمانی که نیاز به تعمیرات ظاهری باشد، با هزینه کمتر و در زمان کمتری قابل انجام است. بنابراین هزینه بالقوه برای تعمیرات ظاهری تابلو عایق گاز قطعا کمتر از یک AIS خواهد بود. همچنین ظاهری بهتر و مدرن تری هم به محیط مجموعه تحت مدریریت شما می دهد.

تابلو برق gis عایق گاز

تابلو عایق گاز GIS

تاثیرات محیط زیستی تابلو عایق گاز

تاثیرات محیط زیستی این دستگاه را می توان در موارد زیر مورد بررسی قرار داد:

  • ابعاد ساختمان و فضای تحت اشغال
  • میزان حفاری و تغییر ساختار سطح زمین
  • تأثیر بر گیاهان و جانوران اطراف دستگاه
  • میزان تاثیر بر فرآیند فرسایش خاک
  • تاثیر بر منابع آب سطحی و زیرزمینی
  • میزان تاثیر بر هوا

آلودگی صوتی تابلو GIS

برخی از بریکرهای عایق شده با هوا و سوئیچ های قطع بار ممکن است هنگام کار کردن، صدای لحظه ای سطح بالایی ایجاد کنند. سایر منابع نویز ناشی از تجهیزات سوئیچینگ در یک پست عبارتند از تخلیه های کرونا، ایجاد قوس در حین کار سوئیچ ها و غیره. درمان تغییر نویز عمدتاً مورد نیاز نیست. اما تاسیسات GIS به دلیل محصور بودن کامل تجهیزات، سطوح پایین‌تری از سروصدا را تولید می‌کنند و گاز SF6 در محفظه‌ها یک جاذب صدا بسیار کارآمد است. فن‌آوری‌های جدید قطع قوس در گاز SF6 که به سطوح انرژی کمتری نیاز دارند، منجر به توسعه مکانیسم‌های کوچک‌تر و فنری شده‌اند که سطوح پایین‌تری از نویز تولید می‌کنند.

تابلو gis عایق گاز

احتمال نشت گاز

سیال به کار رفته در هر این فناوری، یعنی گاز SF6 می تواند تحت شرایط خاصی به محیط نشت کند. SF6 به عنوان یک گاز گلخانه ای در نظر گرفته می شود و همه اقدامات احتیاطی لازم توسط تولید کنندگان و کاربران برای محدود کردن نشت طراحی و مدیریت انجام می شود.

SF6 دارای اثر گلخانه ای 22200 برابر بیشتر از همان جرم CO2 است

تمام فناوری ها برای به حداقل رساندن نشت گاز طراحی شده اند. با این حال، هنگام مقایسه بین فناوری‌ها، طول سطوح مهر و موم شده ممکن است در AIS، GIS متفاوت باشد. طول کل مهر و موم های SF6 در GIS بیشترین است، در حالی که در AIS ممکن است برخی تجهیزات پر از روغن نصب شوند. با این حال، باید به این واقعیت توجه داشت که تجهیزات عایق گاز را می توان در داخل ساختمان نصب کرد، بنابراین قرار گرفتن در معرض محیط را به حداقل می رساند و عمر سیستم های آب بندی را افزایش می دهد. علاوه بر موارد فوق، رویه های دقیق نصب، سرویس، نگهداری، تعمیر و دفع مناسب توسط سازنده شرح داده شده است تا اثرات مخرب ناشی از حمل و نقل نیز به حداقل برسد.

میدان های الکترومغناطیسی (EMF) / سازگاری الکترومغناطیسی (EMC):

در GIS، سطوح میدان الکتریکی در مجاورت پست به دلیل اثر محافظتی محفظه زمین شده ناچیز است. در AIS، سطوح میدان الکتریکی در داخل حصار پست کم و بیش به همان شدت میدان های الکتریکی مرتبط با خطوط انتقال ورودی و خروجی است. میدان‌های مغناطیسی عمدتاً به جریان اسمی و آرایش فیزیکی (فاصله‌ها، محفظه‌ها و ترتیبات فاز) مربوط می‌شوند، اما به طور قابل‌توجهی تحت تأثیر فناوری قرار نمی‌گیرند. تأثیر EMC در خارج از پست مستقل از فناوری است.

شرایط آب و هوایی

همه فن آوری ها باید به گونه ای طراحی شوند که با شرایط آب و هوایی خاص (دما، رطوبت، یخ، باران یا برف، باد، تابش خورشید و غیره) در محل نصب سازگار باشند. از این نظر تفاوت معناداری بین این دو سیستم وجود ندارد. با این حال، راه‌ کارهای عایق گاز به تأسیسات داخلی اجازه می‌دهد که در آن تأثیر شرایط آب و هوایی فقط به بخش‌های بیرونی (بوشن‌ها و کانال‌های اتوبوس) محدود شود.

تاثیر پذیری از آلودگی محیط

تأثیر آلودگی بر روی تابلو برق متناسب با تعداد عایق ها و بوشینگ ها در آن تابلو خاص است. در نتیجه، ترتیبات فشرده تر در GIS مزایای مشخصی را ارائه می دهد. طبیعتاً تابلو عایق گاز داخلی مزایای بیشتری در مقایسه با تجهیزات فضای باز AIS دارد.

مبزان خوردگی

تمام تجهیزات نصب شده در فضای باز در معرض عوامل محیطی، از جمله قرار گرفتن در معرض شرایط شدید مانند باران اسیدی، محیط های دریایی یا آلودگی های مصنوعی (انتشار شیمیایی از صنایع مجاور) هستند، که می تواند منجر به خوردگی عناصر دستگاه و خرابی های زودرس شود. به طور طبیعی، GIS داخلی مزایای قابل توجهی در برابر تجهیزات فضای باز (AIS، GIS) هنگام استفاده از چنین معیارهایی دارد.

میزان پایداری در برار لزره

صرف نظر از تکنولوژی، در صورتی که پست در منطقه ای با فعالیت لرزه نگاری نصب شود، باید از طراحی مهندسی مناسب و تست لرزه ای مطابق با استانداردهای مربوطه استفاده شود. با این حال، ممکن است بیانیه ای داده شود که یک AIS به احتمال زیاد در هنگام زلزله به دلیل سازه ها و پایه های نصب شده جداگانه آسیب پذیرتر است، در حالی که GIS به دلیل ساختارش ممکن است قوی تر عمل کند. بسته به طراحی و آزمایش آن (از جمله فونداسیون)، رفتار MTS (Switchgear Technology Mixed) در شرایط لرزه ای ممکن است بهتر از AIS باشد. اما تاسیسات GIS به دلیل فشرده بودن و مرکز ثقل پایین بهترین عملکرد را دارند.

ساخت تابلو برق فشار متوسط 

اگر به دنبال سفارش ساخت تابلو فشار متوسط از نوع عایق گاز یا هوا هستید، قبل از هر اقدام، از خدمات مشاوره شرکت آداک بهره مند شوید. به پشتوانه سال ها تجربه در طراحی و ساخت انواع سیستم های فشار ضعیف و فشار متوسط با گواهینامه تایپ تست، ما آماده همکاری با شما عزیزان هستیم. جهت دریافت خدمات مشاوره و دریافت استعلام قیمت با شماره های زیر تماس بگیرید:

دفتر تهران: 02144491255

دفتر مرکزی (کرج): 02634156000

آدرس: کرج، عظیمیه، بلوار کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

5/5 - (4 امتیاز)

Post a comment

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000