طراحی تابلو برق

نکات مهم در طراحی تابلو برق صنعتی

طراحی تابلو برق 

طراحی تابلو برق یکی از مهم ترین اقدامات در جهت ساخت محصولی باکیفیت و ایمن می باشد. از آنجایی که تابلو برق نقش بسیار مهمی در تمام پروژه های صنعتی، عمرانی، نفت و گاز و مسکونی دارد، اولویت شماره 1 هر طراحی تابلو برق باید ایمنی کاربر باشد. همچنین استفاده از این دستگاه برای مدیریت ایمن ولتاژها و جریان های بزرگ مقیاس ضروری است. برای اطمینان از عملکرد و قابلیت های سیستم، باید در زمان طراحی، از قطعات مناسب در جانمایی صحیح استفاده کنید. در این مقاله ما 6 نکته کلیدی و مهم را برای داشتن بهترین طراحی تابلو برق را در بلاگ آداک مرور می کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی تابلو برق و ایمنی

6 نکته مهم در طراحی تابلو برق 

شش نکته طراحی زیر در تمام فرآیندهای تولید برای طراحی تابلو برق اعمال می شود. این موارد را باید در زمان خرید تابلو برق مدنظر قرار دهید. برای داشتن یک طراحی ایده آل تابلوهای برق، باید شرایط استفاده شدید و تحت فشار را لحاظ کنید. به یاد داشته باشید که شما باید دستگاهی بسازید که در برابر ولتاژ و جریان های قابل توجهی مقاومت کند. همچنین از نظر استقامت بدنه و اسکلت، باید آنقدر محکم باشد که بتوانید در برابر شرایط محیطی و ضربات فیزیکی غیرقابل پیش بینی مقاومت کند. اجزای تابلو برق باید معیارهای خاصی را رعایت کنند، از جمله:

  • جنس بدنه
  • نفوذپذیری
  • مقدار مقاومت
  • میزان خوردگی
  • طراحی سه بعدی
  • مقدار ضایعات

جنس بدنه 

فقط با داشتن سختی کافی در بدنه تابلو برق خود می توانید از بسیاری از خرابی های آن جلوگیری کنید. یک بخش از تابلو برق با خواص مکانیکی خوب، درگیر شدن و جدا شدن های مداوم رله و کلیدهای تابلو برق را حفظ می کند. بدون استحکام کافی، ممکن است قطعه در انتها تغییر شکل داده و به درستی عمل نکند. شما باید از آهن خالص اجتناب کنید. زیرا در دنیای فلز نسبتاً نرم است. حتی سودمندی آهن فسفر هم زیر سوال است. با این حال، آهن سیلیکون یک گزینه جامد است که اغلب در قطعات فلزی پودری استفاده می شود و ویژگی های الکتریکی مورد نیاز خود را از دست نخواهید داد! توانایی ترکیب خواص الکتریکی و مکانیکی، متالورژی پودر (PM) را به گزینه ای جذاب در اینجا تبدیل می کند.

نفوذپذیری خوب

شما خواص الکتریکی قوی می‌خواهید، به این معنی که می‌خواهید نفوذپذیری بالایی داشته باشید، زیرا این به پاسخ سریع هم برای درگیری و هم برای جداسازی مربوط می‌شود. کار اخیر شرکت های پیشرفته متالورژی پودر نشان می دهد که اکنون می توانید نفوذپذیری بیش از 7000 را با مواد آهن-سیلیکون بدست آورید. نکته مهم در مورد استفاده از آهن-سیلیکون در تابلو برق موتور این است که در کاربردهای DC بهتر از هم رده های آهن-فسفر پاسخ می دهد. شما همچنین از مزایای مقاومت در برابر ضربه جامد بهره مند می شوید.

مقاومت حرارتی کم

مقاومت در الکتریسیته منجر به انباشت گرما می شود، که این هم یک مشکل عملکردی و هم یک مشکل ایمنی است. سیستم های آلیاژی خوب موجود با فلز می توانند قطعات با مقاومت کم را برای تامین کنندگان تابلو برق ارائه دهند. قطعات آهن-سیلیکون بار دیگر نمونه بارز ماده ای با مقاومت کم است. برای تولید اجزای فلزی پودر سیلیکون آهن به اتصال جوشی در دمای بالا نیاز دارید. 

نکات طراحی برای قطعات تابلو برق

سلونوئیدها و رله ها عملکرد اصلی یکسانی دارند، زیرا یک جریان یا سیگنال الکتریکی باعث بسته شدن یک کانتکت می شود و در نتیجه دستگاه الکتریکی را فعال می کند. با این حال، تفاوت بین رله و شیر برقی بسیار مهم است. به طور خاص، شیر برقی ها تقریباً منحصراً در دستگاه های DC هستند و کنتاکتور الکتریکی در انتهای محور آرمیچر برقی قرار دارد. استفاده از جریان متناوب باعث جدا شدن کنتاکتور در بخش‌هایی از چرخه AC می‌شود و در نتیجه عملکرد قطع می‌شود.

عملکرد شیر برقی

یک مثال خوب از شیر برقی استارت خودرو است. هنگامی که موتور استارت را درگیر می کنید، شیر برقی فنر را فرو می ریزد و دنده انتهای محور موتور استارت را با فلایویل موتور درگیر می کند.

کاربرد رله در طراحی تابلو برق 

از سوی دیگر رله ها کنترل از راه دور دستگاه را ارائه می دهند. به این معنی که هیچ بخشی از مواد رله یا سیم پیچ با ولتاژ یا جریان مدار تماس ندارد. این ویژگی کنترل از راه دور، جریان های کوچک تر در رله را قادر می سازد تا به طور موثر جریان ها یا ولتاژهای بزرگتر را کنترل کنند. رله ها همچنین می توانند با ولتاژ AC یا DC کار کنند. رله‌های AC به لایه‌بندی نیاز دارند تا اثرات گرمایش جریان گردابی را به حداقل برسانند.

مهم ترین عیب رله در طراحی تابلوبرق

یک نگرانی در رله ها اغلب “جهش” (ساخت و قطع جریان) با درگیری اولیه رله است. جهش می تواند در طرح های AC مشکل ساز باشد زیرا جریان در طول فاز برگشت ولتاژ چرخه AC به صفر می رسد. در برنامه های پرسرعت، این یک نه است. در بسیاری از طرح‌های رله، یک منبع تغذیه DC برای کار با رله، حذف یا به حداقل رساندن جهش، تعبیه شده است.

طراحی تابلو برق

مقاومت در برابر خوردگی

جلوگیری از خوردگی یک مورد حیاتی در طراحی تجهیزات الکتریکی است. خوشبختانه شما می توانید کارهای زیادی برای محدود کردن آن انجام دهید. خوردگی پرهزینه است، نیاز به تعمیر و تعویض زودتر از آنچه می خواهید دارد. تابلو برق شما ممکن است در معرض موارد زیر باشد:

  • دمای بالا
  • مواد شیمیایی
  • شرایط شدید محیطی
  • رطوبت بالا

اجزای آهن-سیلیکون این مزیت را دارند که به طور طبیعی در برابر خوردگی مقاوم هستند زیرا یک لایه اکسید سیلیکون را تشکیل می دهند.

طراحی سه بعدی تابلو برق

اکثر تابلو برق ها اجزای انباشته ای هستند که از لمینیت و فولاد الکتریکی ساخته شده اند. این فرآیند قدیمی به صورت دو بعدی انجام می شود که شما را از نظر طراحی محدود می کند. اگر می توانستید به صورت سه بعدی طراحی کنید چطور؟ از آنجا که این شامل ساخت قطعات از ابتدا می شود، فرآیند متالورژی، طراحی اشکال پیچیده را ممکن می کند. 

ضایعات را محدود کنید

ضایعات فرآیند لمینیت فولاد زیاد است. این به این دلیل است که شما باید چندین ورق بردارید و اندازه آن ها را بگیرید. گاهی اوقات سازنده تابلو برق باید طرح را برای ایجاد انحنای خاص طراحی تابلو برق، برش دهد. این امر منجر به ضایعات گسترده در فرآیند تولید می شود. تکنولوژی های جدید، استفاده از فرآیندهای PM ذاتاً ضایعات قراضه را محدود می کنند. این یکی از جذابیت های اصلی استفاده از پودر فلز است و همانطور که برای موتورهای خودرو کاربرد دارد در طراحی تابلو برق نیز کاربرد دارد.

طراحی و ساخت تابلو برق

اگر به دنبال شرکت طراحی تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط در ایران هستید، ما به شما آداک را پیشنهاد می کنیم. به پشتوانه سال ها تجربه و اجرای صدها پروژه بزرگ ملی و منطقه ای، آماده ارائه جدیدترین راهکارهای برق صنعتی به شما عزیزان هستیم. برای مشاوره با کارشناسان ما، با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید:

تولید کننده تابلو برق

ساخت تابلو برق در تهران | ساخت تابلو برق در کرج

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

5/5 - (1 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000