دیگ بخار بویلر

دیگ بخار (بویلر) و انواع آن

دیگ بخار (بویلر) چیست؟

بویلر (همچنین به عنوان دیگ بخار نیز شناخته می شود) ظرف بسته ای است که مایع (معمولاً آب) در آن گرم می شود. این مایع لزوماً به جوش نمی آید. سیال گرم شده یا تبخیر شده برای استفاده در فرآیندها یا کاربردهای گرمایشی مختلف مانند پخت و پز، آب یا گرمایش مرکزی یا تولید برق مبتنی بر دیگ بخار از دیگ خارج می شود. بویلرها (یا به طور خاص دیگ های بخار) جزء ضروری نیروگاه های حرارتی هستند. اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما در این مقاله از وبسایت آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی تا پایان همراه باشید.

اساس کار بویلر چیست؟

اصول اولیه کار دیگ بخار بسیار ساده و قابل درک است. دیگ در اصل یک ظرف بسته است که آب درون آن ذخیره می شود. سوخت (به طور کلی زغال سنگ) در کوره سوزانده می شود و گازهای داغ تولید می شود. این گازهای داغ در تماس با مخزن آب قرار می گیرند که گرمای این گازهای داغ به آب منتقل می شود و در نتیجه بخار در دیگ تولید می شود.

سپس این بخار به توربین نیروگاه حرارتی هدایت می شود. انواع مختلفی از دیگ بخار وجود دارد که برای اهداف مختلف مانند راه اندازی یک واحد تولیدی، ضدعفونی کردن برخی از مناطق، تجهیزات استریل کردن، برای گرم کردن محیط اطراف و غیره استفاده می شود.

راندمان دیگ بخار

درصد گرمای کل صادر شده توسط بخار خروجی در کل گرمای تامین شده توسط سوخت (زغال سنگ) را بازده دیگ بخار می گویند. این شامل بازده حرارتی، راندمان احتراق و راندمان سوخت به بخار است. راندمان دیگ بخار بستگی به اندازه دیگ بخار مورد استفاده دارد. راندمان معمولی دیگ بخار 80 تا 88 درصد است. در واقع تلفاتی مانند احتراق ناقص، تلفات تشعشعی از دیواره اطراف دیگ بخار، گاز احتراق معیوب و غیره رخ می دهد. بنابراین کارایی دیگ بخار این نتیجه را می دهد.

راندمان دیگ بخار

انواع دیگ بخار

به طور عمده دو نوع دیگ وجود دارد:

دیگ واتر تیوب و دیگ بخار فایر تیوب 

دیگ بخار فایر تیوپ

در دیگ فایر تیوب تعدادی لوله وجود دارد که گازهای داغ از آنها عبور می کند و آب اطراف این لوله ها را احاطه می کند.

دیگ بخار واتر تیوپ

دیگ واتر تیوب برعکس دیگ فایر تیوب است. در دیگ لوله آب، آب در داخل لوله ها گرم می شود و گازهای داغ اطراف این لوله ها را احاطه می کنند. اینها دو نوع اصلی دیگ هستند، اما هر یک از انواع را می توان به تعداد زیادی تقسیم کرد که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با کولینگ تاور و اساس کار آن

اساس کار دیگ فایر تیوب

همانطور که از نام آن مشخص است، دیگ فایر تیوب شامل تعدادی لوله است که گازهای داغ از آنها عبور می کند. این لوله های گاز داغ در یک ظرف دربسته در آب غوطه ور می شوند. در واقع در دیگ فایر تیوب یک ظرف یا پوسته بسته حاوی آب است که لوله های داغ از آن عبور می کنند. این لوله های آتش یا لوله های گاز داغ آب را گرم می کنند و آب را به بخار تبدیل می کنند و بخار در همان ظرف باقی می ماند.

از آنجایی که آب و بخار هر دو در یک ظرف هستند، دیگ بخار لوله آتش نمی تواند بخار را با فشار بسیار بالا تولید کند. به طور کلی می تواند حداکثر 17.5 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و با ظرفیت 9 متریک تن بخار در ساعت تولید کند.

انواع دیگ فایر تیوب

انواع مختلفی از دیگ فایر تیوب وجود دارد، به همین ترتیب، دیگ آتش نشانی کوره خارجی و کوره داخلی. دیگ کوره خارجی را می توان دوباره به سه نوع مختلف طبقه بندی کرد:

 • دیگ لوله ای برگشتی افقی
 • دیگ فایر باکس کوتاه
 • دیگ فشرده

دیگ فایر تیوب کوره داخلی نیز دارای دو دسته اصلی مانند دیگ لوله آتش نشانی لوله افقی و لوله فایر تیوب عمودی می باشد. معمولاً دیگ فایر تیوپ برگشت افقی در نیروگاه حرارتی با ظرفیت کم استفاده می شود. این شامل یک درام افقی است که در آن تعدادی لوله افقی وجود دارد. این لوله ها در آب غوطه ور هستند. سوخت (معمولاً زغال سنگ) در زیر این درام افقی سوخته و گازهای قابل احتراق به سمت عقب حرکت می کنند و از آنجا وارد لوله های آتش می شوند و به سمت جلو در جعبه دود حرکت می کنند.

همچین بخوانید: جت کندانسور چیست؟

در این حرکت گازها در لوله ها، گرمای خود را به آب منتقل می کنند و حباب های بخار بیرون می آیند. همانطور که بخار تولید می شود، فشار دیگ در آن ظرف بسته ایجاد می شود.

مزایای دیگ فایر تیوب

مزایای بویلرهای فایر تیوپ شامل:

 • در ساخت و ساز کاملا جمع و جور است.
 • نوسانات تقاضای بخار را می توان به راحتی برآورده کرد.
 • همچنین کاملاً ارزان است.

معایب دیگ فایر تیوب

معایب بویلرهای فایر تیوب عبارتند از:

 • از آنجایی که آب مورد نیاز برای کار دیگ بسیار زیاد است، برای بالا آمدن بخار در فشار دلخواه به زمان زیادی نیاز دارد.
 • از آنجایی که آب و بخار در یک ظرف قرار دارند، فشار بسیار زیاد بخار امکان پذیر نیست.
 • بخار دریافتی از دیگ فایر تیوب خیلی خشک نیست.

دیگ واتر تیوپ چیست؟

دیگ واتر تیوپ یک نوع دیگ بخار است که در آن آب داخل لوله ها گرم می شود و گازهای داغ اطراف آنها را احاطه می کند. این تعریف اولیه دیگ لوله آب است. در واقع این دیگ درست مقابل دیگ فایر تیوب است که در آن گازهای داغ از لوله هایی عبور می کنند که توسط آب احاطه شده اند.

انواع دیگ های واتر تیوپ

انواع مختلفی از دیگ های لوله آب وجود دارد، مانند

 • بویلر لوله مستقیم افقی.
 • دیگ لوله خم.
 • دیگ سیکلون.

دیگ لوله مستقیم افقی می تواند به دو نوع مختلف تقسیم شود:

 • دیگ درام طولی.
 • دیگ متقاطع درام.

دیگ بخار لوله خم نیز می تواند به چهار نوع مختلف تقسیم شود:

 • دیگ دو درام خم.
 • دیگ سه درام خم.
 • دیگ خم سه درام کم سر.
 • دیگ خم چهار درام.

مزایای دیگ بخار واتر تیوپ 

مزایای بویلرهای واتر تیوپ عبارتند از:

دیگ های واتر تیوپ دارای مزایای زیادی هستند که به همین دلیل این نوع دیگ ها اساسا در نیروگاه های حرارتی بزرگ استفاده می شوند. با استفاده از تعداد بیشتری لوله آب می توان به سطح گرمایش بزرگتر دست یافت. به دلیل جریان همرفتی، حرکت آب بسیار سریعتر از دیگ بخار لوله آتش است، از این رو سرعت انتقال حرارت بالا است که منجر به راندمان بالاتر می شود. فشار بسیار بالا به ترتیب 140 کیلوگرم بر سانتی متر مربع را می توان به راحتی به دست آورد.

معایب دیگ لوله آب

 • عیب اصلی دیگ لوله آب این است که در ساخت و ساز فشرده نیست.
 • هزینه آن ارزان نیست.
 • اندازه برای حمل و نقل و ساخت و ساز مشکل است.

ساخت و تولید انواع تابلو برق با فناوری روز دنیا 

آیا می دانید آداک در راستای ارائه جدیدترین فناوری ها در صنعت تابلو برق، طیف وسیعی از محصولات را طراحی و تولید می کند؟ برای آشنایی بیشتر با راهکارهای حرفه ای آداک در این زمینه و دریافت مشاوره جهت طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط برای پروژه صنعتی یا مسکونی خود، هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

4.9/5 - (17 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000