باس بار شینه

باسبار (شینه) در تابلو برق و کاربردهای آن

شینه (باس بار) چیست؟

باس بار یا شینه یک شمش فلزی در تابلوی تابلو برق صنعتی است که برای انتقال برق از فیدرهای ورودی و توزیع به فیدرهای خروجی استفاده می شود. به زبان ساده، باسبار یک اتصال الکتریکی است که در آن جریان های ورودی و خروجی تبادل می کنند. باسبار یا شینه busbar شامل تعداد خطوط الکتریکی است که با ولتاژ و فرکانس یکسان کار می کنند. به طور کلی در ساخت میله های باس بار از مواد رسانای مس یا آلومینیوم استفاده می شود. این ها به صورت لوله یا شمش های نازک استفاده می شوند.

چرا از شینه در تابلو برق استفاده می کنیم؟

باس بارها در پیکربندی‌های متفاوتی مرتب شده‌اند، هر ترتیب خاصی از باس بار برای دستیابی به انعطاف‌پذیری عملیاتی کافی، قابلیت اطمینان کافی و حداقل هزینه است. کلیدهای مدار طوری تنظیم شده اند که حداکثر دسترسی را برای عملیات نیروگاه به دست آورند.

انواع شینه

ترتیبات مهم باس بار در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است. بر اساس ساخت نوار شینه، آن ها به شرح زیر تقسیم می شوند.

  • سیستم تک باس بار
  • سیستم دو باس بار
  • سیستم باس بار حلقه

سیستم تک باس بار

همانطور که از نام این مدل شینه پیداست، در این سیستم از یک باس بار استفاده می شود. به همان شینه چند خط ورودی و خروجی متصل است. به عنوان مثال، دو خط ورودی 11 کیلو ولت از طریق کلید برق و ایزولاتور متصل می شوند.

سیستم تک شینه باس بار سینگل

خطوط تغذیه خروجی سه فاز، 440 ولت و تک فاز 230 ولت توسط ایزولاتور، قطع کننده مدار و ترانسفورماتور پله پایین مطابق شکل بالا به هم متصل می شوند. چیدمان مقطعی تک باس-نوار را می توان با افزودن سیرکویت بریکر در هر کجا که لازم باشد ایجاد کرد.

مزایای سیستم تک شینه

مزیت این سیستم این است که خطای یک قسمت از باس بار کل سیستم را به طور کامل خاموش نمی کند و هزینه نگهداری پایینی دارد.

معایب سیستم تک شینه

برای هر گونه گسترش و بررسی، خاموش شدن کامل سیستم باید انجام شود.

سیستم دو باس بار

در مورد سیستم دو شینه، باس بارهای ولتاژ پایین و فشار قوی تکرار می شوند. در بین این دو، هر یک از بخش های bus-bar را می توان به دلخواه استفاده کرد. ترتیبی از یک سوئیچ کوپلینگ باس بار برای انتقال عملیات از یک گذرگاه به میله دیگر وجود دارد. چیدمان مقطعی دو باس-بار را می توان بر حسب نیاز با افزودن کلیدهای مدار انجام داد.

مزایای سیستم دو باس بار

در نوع چیدمان شینه دوبل، این امکان وجود دارد که یک باس بار را «انرژی» کرده و هر زمان که لازم باشد، انجام تعمیرات روی دیگری آسان شود. با دست نخورده نگه داشتن باس بار اصلی، تست کلیدهای برق فیدر را می توان با قرار دادن آنها بر روی باس بار یدکی انجام داد. هر زمان که خطای روی باس بار رخ دهد، می توان با انتقال آن به شینه دیگر، منبع تغذیه بدون اختلال مدار را حفظ کرد.

معایب سیستم دو شینه

هزینه نگهداری بالاست

سیستم رینگ باس بار

در این نوع چیدمان، دو کلید برق در یک خط کار می کنند. به عنوان مثال CB1 و CB2 در یک خط، جایی که CB3، CB4 در یک خط دیگر هستند. این سیستم رینگ باس بار این مزیت را دارد که همیشه دو مسیر موازی به مدار وجود دارد و خرابی یک مسیر باعث قطع کامل سرویس نمی شود.

مزایای سیستم Ring Bus-bar

این سیستم رینگ باس بار مسیر اضافی به مدار دارد و خرابی یک بخش باعث قطع کامل سرویس نمی شود. تعمیر و نگهداری از هر قطع کننده مدار بدون قطع برق امکان پذیر است.

معایب سیستم Ring Bus-bar

ممکن است اضافه کردن خط مدار جدید دشوار باشد.

منابع

کتاب مهندسی سیستم قدرت توسط R.K Rajput.
کتاب انتقال و توزیع برق (WBSCTE)

ساخت و تولید انواع تابلو برق با فناوری روز دنیا 

آیا می دانید آداک در راستای ارائه جدیدترین فناوری ها در صنعت تابلو برق، طیف وسیعی از محصولات را طراحی و تولید می کند؟ برای آشنایی بیشتر با راهکارهای حرفه ای آداک در این زمینه و دریافت مشاوره جهت طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط برای پروژه صنعتی یا مسکونی خود، هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

4.9/5 - (19 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000