تفاوت MPCB و MCCB

تفاوت بین کلیدهای MPCB و MCCB

تفاوت کلید MCCB با MPCB چیست؟

کلید برق مدار محافظ موتور یا کلید MPCB و کلید کمپکت اتوماتیک MCCB تجهیزاتی هستند که برای باز و بسته کردن مدار به صورت دستی و قطع خودکار مدار در صورت بروز خطا استفاده می شوند. این دو کلید، برای محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه در تابلو برق استفاده می شوند. کاربرد این دو وسیله با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله در وبلاگ آداک، به بیان مهم ترین تفاوت های این دو تجهیز مهم می پردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت کلید mccb و mpcb

مقایسه کلیدهای MCCB و MPCB

در جدول زیر، تفاوت های دو کلید اتوماتیک کمپکت و کلید MPCB را به اختصار بیان کرده ایم. 

کلید اتوماتیک کمپکت MCCB کلید قطع مدار حفاظت موتور MPCB
این کلیدها در توزیع برق استفاده می شوند و از مدارهای توزیع ولتاژ پایین و همچنین بارهای موتور محافظت می کنند. برای روشن و خاموش کردن دستی موتورهای الکتریکی و در عین حال محافظت از آن ها در برابر انواع مختلف خطاهای رخ داده در موتورها استفاده می شوند.
می توانند موتورها را در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت کنند. MCCB ها همچنین می توانند ولتاژهای کم، خطاهای زمین و خطاهای شکست فاز را ارائه دهند، اما این ویژگی ها با لوازم جانبی اضافی در دسترس هستند. MPCB ها می توانند موتورها را در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه، افت فاز و خطاهای ولتاژ پایین محافظت کنند.
برای حفاظت از مدار چند منظوره استفاده می شوند. به طور ویژه برای محافظت از موتور طراحی شده اند.
اضافه بار، اتصال کوتاه و زمان تاخیر تریپ را می توان بر اساس برنامه تنظیم کرد. حداکثر جریان بار را می توان بر اساس جریان بار کامل موتور تنظیم کرد.
بر اساس حداکثر جریان بار و حداکثر جریان اتصال کوتاه که باید به طور ایمن قطع شود انتخاب می شوند. MPCB ها بر اساس جریان بار کامل موتورها و حداکثر جریان اتصال کوتاه ممکن انتخاب می شوند.
هنگامی که یک کلید اتوماتیک کمپکت به عنوان حفاظت پشتیبان برای موتور استفاده می شود، اگر بر اساس جریان بار کامل آن انتخاب شود، ممکن است مدار را قطع کند. بنابراین هنگام انتخاب MCCB پشتیبان برای یک موتور باید بر اساس جریان راه اندازی موتور انتخاب شود. این کلیدها می توانند جریان های راه اندازی را بدون قطع شدن مدار تحمل کنند.
مقدار اضافه جریان MCCB ها را می توان از 40٪ تا 100٪ مقدار نامی آن تنظیم کرد. MPCB ها دارای یک نوار دو فلزی قابل تنظیم برای محافظت در برابر اضافه بار هستند. این نوار را می توان بین دو مقدار تنظیم شده تنظیم کرد
رله اضافه بار مورد نیاز است. رله اضافه بار برای مدارهای موتور با پشتیبان MPCB مورد نیاز نیست.
این کلیدها، زمانی که در مدارهای حفاظتی موتور استفاده واقع می شوند، فقط می توانند در برابر اتصال کوتاه محافظت کنند. بنابراین رله اضافه بار و کنتاکتور اضافی مورد نیاز است. کلید محافظ موتور می تواند موتور را در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت کند.

سایر تفاوت های میان دو کلید برق

یک موتور را می توان مستقیماً با استفاده از MPCB روشن و خاموش کرد و بکارگیری کنتاکتور در این حالت اختیاری است. اما برای کلید کمپکت، استفاده از کنتاکتور ضروری است. برخی از کلیدهای محافظ موتور، دارای ویژگی تنظیم مجدد خودکار هستند که به موتورها اجازه می دهد تا پس از مدت کوتاهی از وقوع بار اضافه بار، کار خود را از سر بگیرند. اما این ویژگی در کلید MCCB ها موجود نیست.

کلید کامپکت اتومات mccb

کاربردهای کلید MPCB

کلید قطع کننده مدار حفاظت از موتور (mpcb) نوع خاصی از دستگاه‌ حفاظتی است که مخصوص موتورهای الکتریکی طراحی و ساخته شده است. موتورهای الکتریکی دارای کاربردهای مختلفی هستند و برای راه اندازی دستگاه‌های مکانیکی در مدل های گوناگون استفاده می‌شوند، بنابراین حفاظت مناسب از آن‌ها با کلید MPCB بسیار ضروری است. برخی از کاربردهای این تجهیز شامل موارد ذیل می باشند:

  • کولرها، چیلرها و سایر تجهیزات خنک کننده
  • فن های جابه جا کننده و تهویه گر هوا
  • سیستم‌های پمپاژ آب
  • آسانسورها و دیگر تجهیزات بالابر
  • تسمه‌ نقاله و ماشین آلات موجود در خط تولید

خلاصه مقاله

کلیدهای کمپکت و محافظ موتور، دستگاه های حفاظت مدار AC با ولتاژ پایین هستند. در حالی که مورد دوم، به طور خاص برای حفاظت موتور (موتورهای ناهمزمان / القایی) طراحی شده است، کلید کامپکت یک دستگاه حفاظتی چندمنظوره است. با این حال، حفاظت قابل اعتماد را می توان تنها با انتخاب مناسب این دستگاه ها به دست آورد. مشاوره تخصصی در هنگام انتخاب توصیه می شود.

سفارش ساخت تابلو برق 

به منظور ثبت سفارش ساخت تابلو برق صنعتی با استفاده از تجهیزات مدرن و دقیق، با شماره های زیر تماس گرفته و یا کد زیر را اسکن فرمایید. کارشناسان آداک بهین نیرو، شرکت فعال در زمینه طراحی و ساخت انواع تابلوهای فشار ضعیف و فشار متوسط و پست کمپکت، با صدها پروژه موفق ملی و بین المللی، آماده همکاری با شما عزیزان می باشند. ما تجربه شما را از سفارش و خرید تابلو برق متحول می کنیم.

تولید کننده تابلو برق

ساخت تابلو برق در تهران | ساخت تابلو برق در کرج

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

5/5 - (11 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000