سیستم انعطاف پذیر برق

معرفی سیستم انعطاف پذیر الکتریکی

سیستم الکتریکی انعطاف پذیر چیست؟

سیستم انعطاف پذیر عبارت است از اصلاح الگوهای تولید و یا مصرف انرژی در واکنش به یک سیگنال خارجی (مانند تغییر قیمت) برای ارائه خدمات بهتر و پایدارتر در شبکه توزیع انرژی (از جمله انرژی الکتریکی). به عنوان مثال، در یک سیستم انعطاف‌پذیر برقی، یک باتری در مقیاس بزرگ می‌تواند در صورت وجود تولید اضافی شارژ شود و در زمانی که تقاضا بالاتر است، انرژی را به شبکه تخلیه کند. در انتهای دیگر شبکه، یک مصرف کننده ممکن است از یک نرم افزار برای نظارت بر قیمت برق استفاده کند و تصمیم بگیرد که ماشین ظرفشویی خود را در اواسط صبح برنامه ریزی کند، به جای اینکه آن را بعد از کار زمانی که تقاضا و قیمت برق در بالاترین حد خود است اجرا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم انعطاف پذیر با ما در این مقاله از بلاگ آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی همراه باشید. تابلو برق آداک

مزایا سیستم انعطاف پذیر الکتریکی

از جمله مزایای دیگر، انعطاف‌پذیری، تقاضا برای سیستم انرژی را تعدیل می‌کند، ظرفیت تولید مورد نیاز برای پاسخگویی به تقاضا را کاهش می‌دهد و از ایجاد تولید اضافی که در مواقعی که تقاضای برق ما در بالاترین حد خود است، بی‌کار می‌ماند، جلوگیری می‌کند. 

 • اپراتورهای شبکه برای کاهش یا به تعویق انداختن هزینه‌های تقویت شبکه به‌عنوان تولید و تقاضای موجود، می‌توانند برای کاهش پیک‌ها در تقاضا بهتر تطبیق داده شوند.
 • استفاده بیشتر از ظرفیت تولید انرژی های تجدیدپذیر به عنوان سیستم انرژی نه تنها می تواند تقاضا را تغییر دهد، بلکه انرژی تولید شده توسط انرژی های تجدیدپذیر را در حین تابش خورشید یا باد ذخیره می کند تا در تاریخ های بعدی استفاده شود.
 • ثبات و قابلیت اطمینان سیستم بهبود پیدا می کند.

چرا سیستم انعطاف پذیر مهم است؟

سیستم انعطاف‌ پذیر به ما اجازه می‌دهد تا کارهای بیشتری را با هزینه و زمان کمتر انجام دهیم و با هزینه کمتری کربن‌ زدایی کنیم. این امر به طور فزاینده ای اهمیت می یابد زیرا ما به سمت بهره وری بیشتر می رویم. همچنین بسیار مهم است که بتوانیم با تغییرات گسترده‌تر در تقاضای انرژی و الگوهای مصرف سازگار شویم. برای مثال، اطمینان حاصل کنیم که سیستم ما می‌تواند تقاضای برق افزایش‌ یافته را که از انتقال از خودروهای بنزینی یا دیزلی به خودروهای الکتریکی ناشی می‌شود، برآورده کند.

نقش سیستم انعطاف پذیر در تامین انرژی

ارزیابی نیاز به سیستم انعطاف پذیر مستلزم یک رویکرد کامل برای مطابقت با تولید برق و تأمین سوخت با تقاضای نیرو، گرما، سرمایش و حمل و نقل است. با دور شدن سیستم‌های ما از منابع تولید برق متمرکز، سوخت‌های فسیلی و استفاده بی‌وقفه از گاز طبیعی، به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و گازهای کم کربن مانند هیدروژن، نیاز به انعطاف‌پذیری تغییر خواهد کرد. فن آوری هایی مانند ذخیره سازی انرژی الکتریکی یا حرارتی برای ارائه انرژی پاک به مقرون به صرفه ترین نیاز خواهد بود.

چالش های سیستم انعطاف پذیر چیست؟

سپس چالش این است که چگونه می‌توانیم یک سیستم انرژی انعطاف‌ پذیر را با استفاده از تمام ابزارهای موجود (ذخیره‌سازی، پاسخ طرف تقاضا، داده‌های کنتور هوشمند و غیره) ایجاد و مدیریت کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که به همان اندازه که ما به آن نیاز داریم کارآمد است و تحقق منافع برای بازیگران متعدد در سیستم انرژی را ایجاد می کند.

انعطاف پذیری چقدر ارزشمند است؟

ما قبلاً می دانیم که سیستم انعطاف پذیر می تواند بسیار ارزشمند باشد. در سال 2016، دو گزارش در مورد ارزش انعطاف پذیری سیستم برق منتشر شد. این کار نشان داد که هزینه سیستم برق در بریتانیا تا سال 2050 با انعطاف بیشتر و به کارگیری ذخیره انرژی بیشتر می تواند تا 40 میلیارد پوند کاهش یابد.

اطلاعات تکمیلی درباره سیستم انعطاف پذیر

تمایل به انعطاف پذیری در سیستم های الکتریکی در حال افزایش است، اما ما باید درک عمیق تری از برخی مسائل کلیدی از جمله:

 • انعطاف پذیری چقدر می تواند ارزش بیشتری برای سیستم های انرژی ایجاد کند
 • چگونه سیستم های گاز و برق با یکدیگر تعامل خواهند کرد تا انعطاف پذیری بیشتری را در کل سیستم انرژی فراهم کنند
 • نقش انعطاف پذیری در کربن زدایی گرما و حمل و نقل چه خواهد بود
 • مدل‌های تجاری جدید برای تسهیل انعطاف‌پذیری و کمک به دستیابی به اهداف خالص صفر مورد نیاز است
 • سیاست یا موانع نظارتی باقی مانده برای استقرار انعطاف پذیری مقرون به صرفه

در سال 2020، کار را برای پاسخ به این موارد آغاز شد و بازیگران کلیدی صنعت را برای پروژه انعطاف پذیری در بریتانیا گرد هم آمدند. یافته‌های این کار در ماه می ۲۰۲۱ منتشر شد.

انعطاف پذیری در سیستم های الکتریکی بریتانیا

این پروژه پتانسیل یک سیستم انرژی یکپارچه و منعطف را برای کاهش هزینه های دستیابی به هدف خالص اقتصاد صفر بریتانیا تا سال 2050 بررسی کرد. هدف کار این بود:

 • ایجاد یک پایگاه شواهد قوی برای حمایت از استقرار مداوم فناوری های انعطاف پذیری به روشی مقرون به صرفه
 • ارائه جهت به صنعت و سیاست گذاران در مورد نقش انعطاف پذیری در انتقال انرژی خالص صفر مقرون به صرفه
 • مدل‌های کسب‌وکار را برای انعطاف‌پذیری و الزاماتی که باید برآورده شوند تا قابل تحویل و قابل اجرا باشند.

این تجزیه و تحلیل توسط Carbon Trust و محققان مستقل از امپریال کالج لندن، با حمایت کنسرسیومی از سازمان‌ها انجام شد: Bryt Energy، EDF، Greater London Authority، IGEM، Kiwi Power، Low Carbon Contracts Company، SBM Offshore، SP Energy Networks، Statera. انرژی، شبکه های برق اسکاتلند و جنوب، شبکه های برق بریتانیا و توزیع برق غربی.

یافته‌های این پروژه در می 2021 منتشر شد و انتظار می‌رود که ذینفعان سیستم انرژی و سیاست‌گذاران در مورد تعهدات صفر خالص، مسیرهای کربن‌زدایی گرما و انتقال سریع به گزینه‌های حمل و نقل کم آلاینده‌ها را آگاه کند.

ساخت و تولید تابلو برق صنعتی

اگر به دنبال خرید تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط هستید، شرکت آداک بهین نیرو به پشتوانه سال ها تجربه و ارائه جدیدترین راهکارهای حرفه ای در خدمت شماست. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت ساخت تابلو برق صنعتی با ما تماس بگیرید.

sales@adakbn-co.com

02634156000

تابلو برق آداک

5/5 - (3 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000