تجهیزات تابلو برق

آشنایی با تجهیزات به کار رفته در تابلو برق صنعتی

تجهیزات تابلو برق

تجهیزات تابلو برق، شامل تمام دستگاه های الکتریکی و مکانیکی است که در کنار هم طبق یک نقشه دقیق داخل یک بنده فلزی قرار گرفته اند. استفاده از این قطعات و تجهیزات به منظور ارتقاء ایمنی و کارایی و کاهش خطرات ناشی از نوسانات برق برای وسایل الکتریکی و افراد می باشد. نمونه های رایج خطا در سیستم های برقی شامل اتصال کوتاه و اضافه بار می باشند. یک تابلو برق ایمن و استاندارد، وظیفه کنترل و قطع جریان مدار را در این مواقع بر عهده دارد.

کاربردهای تابلو برق

انواع تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط در مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری کاربرد دارند. همچنین در صنایع تولیدی، پتروشیمی، میادین نفت و گاز، پروژه های عمرانی و نیروگاهی نیز از این دستگاه برای کنترل و توزیع انرژی الکتریکی استفاده می شود. اغلب در پروژه های بزرگ، تابلو برق داخل محفظه ای از جنس فلز یا ساندویچ پنل به نام پست کمپکت قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله مربوطه در وبلاگ آداک مراجعه فرمایید.

اجزای تابلو برق

در تابلو برق استاندارد، بسته به نوع و مشخصات فنی آن از تجهیزات و قطعات مختلفی استفاده می شود. مهم ترین این تجهیزات تابلو برق عبارتند از :

ترانس ها  کنتاکتورها کلید اتوماتیک کلید مینیاتوری کلید حفاظتی
کلید حرارتی بی متال پوش باتن کلید هوایی رله کنترل فاز
تایمر PLC اینورتر استارتر فیوزها
سنسورها چراغ سیگنال شینه مقره نشانگرها

 

در همین رابطه بخوانید: خرید تابلو برق و نکات مهم درباره آن

ترانس ها در تابلو برق

در برخی شبکه های توزیع، به دلیل بزرگ بودن اندازه مقادیر ولتاژ و جریان، امکان اتصال بی واسطه تجهیزات اندازه گیری به سیستم وجود ندارد. در این شرایط از ترانس های جریان و ولتاز استفاده می نمایند. وظیفه این تجهیزات تابلو برق کاهش مقادیر فوق به میزانی است که برای وسایل اندازه گیری و یا محافظتی مناسب باشد.

وظایف مهم ترانس ها در تابلو برق عبارتند از:

  • کاهش مقادیر ولتاژ و جریان به میزان مشخص
  • تفکیک عایقی مدار اندازه گیری از سیستم فشار قوی
  • قابلیت استانداردسازی تجهیزات اندازه گیری و حفاظتی
ترانس جریان تابلو برق

ترانس جریان در تابلو برق صنعتی

کنتاکتور در تابلو برق

یکی از تجهیزات تابلو برق صنعتی که استفاده زیادی از آن می شود، کنتاکتور نام دارد. از کنتاکتور (Contactor) که یک کلید مغناطیسی است که برای قطع و وصل، کنترل و فرمان الکتریکی و کلیدزنی در یک مدار قدرت استفاده می کنند. این وسیله شامل تیغه باز و بسته است که با اتصال جریان برق AC و DC به دو سر بوبین آن عمل می کند و تیغه های باز را بسته و تیغه های بسته را باز می کند. با قطع شدن جریان در بوبین، تیغه ها به حالت اولیه باز می گردند.

کنتاکتور اشنابدر

کنتاکتور اشنایدر در تابلو برق

یک کنتاکتور استاندارد باید دارای مشخصات زیر باشد:

  • ولتاژ ، جریان، فرکانس و توان اسمی در آن مشخص باشد.
  • شرایط محیط کار
  • تعداد پل ها
  • ولتاژ آزمون عایق و ایستادگی فرکانس صنعتی
  • نوع بار تغذیه شونده
  • تعداد دفعات قطع و وصل در سیستم

در همین رابطه بخوانید: تابلو برق MV چیست؟

کلید بی متال

از کلید Bimetal متشکل از دو فلز مختلف است. بیمتال یک رله محافظتی برای حافظت از موتور‌های الکتریکی در برابر اضافه بار در تابلو برق محسوب می‌شود. مبنای کار بی متال با توجه به تفاوت ضریب انبساط طولی است که در اثر عبور جریان اضافه بار کنتاکتور قطع می‌شود و از موتور محافظت می‌شود. این وسیله به دو صورت دستی و اتوماتیک عمل می‌کند.

بیمتال زیمنس

استفاده از کلید بیمتال زیمنس در تابلو برق

کلید اتوماتیک MCB و MCCB

کلید اتوماتیک MCCB بر سر راه کابل ورودی تغذیه دستگاه نصب می شود. اگر بار اضافی از سیستم عبور کند، این کلید سیستم تغذیه را به صورت خودکار قطع می کند. همچنین کلید اتوماتیک MCB نیز برای کنترل دمای موتور استفاده می شود و معمولا در محدوده 100 آمپر و بیشتر وجود دارند.

کلید mcb اشنایدر

کلید اتوماتیک اشنایدر

یک مقاله مفید دیگر در همین زمینه بخوانید: تابلو برق صنعتی و انواع آن را بشناسید

کلید مینیاتوری تابلو برق

از سایر تجهیزات تابلو برق می توان به کلید مینیاتوری اشاره نمود. این قطعه از نوع حرارتی-مغناطیسی است و بدنه آن قابلیت تحمل جریان نامی مداوم را دارد. در مقایسه با کلید های اتوماتیک، این کلید دارای ابعاد کوچک تر و قیمت ارزان تر و در عوض محدود قطع و جریان نامی کمتر است.

کلید مینیاتوری اشنایدر

کلید مینیاتوری اشنایدر در تابلو برق

کلید حفاظتی در تابلو برق

کلید حفاظتی به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات تابلو برق باید این قابلیت را داشته باشد که در هر شرایطی، جریان عبوری را کنترل نماید. این کلیدها باید در برابر تاثیرات حرارتی جریان دوام بالایی داشته باشند و قطع و وصل های متناوب، سبب خرابی آن ها نشود. همچنین تمام بخش های کلید حفاظتی باید قدرت عایقی لازم را برای تحمل ولتاژ داشته باشند.

کلیدهوایی

این وسیله نوعی کلید قابل قطع و وصل در زیر بار به شمار می رود. از این کلید برای قطع و وصل مدار تحت ولتاژ و جریان اسمی استفاده می شود. یکی از ویژگی های اصلی آن ها قابلیت عبور دادن جریان خطا در یک مدت مشخص است.

کلید هوایی اشنایدر

کلید هوایی اشنایدر

شینه در تابلو برق

شینه به عنوان یک نوع هادی به عنوانی یکی از پرکاربردترین تجهیزات تابلو برق اکثراً از جنس فلز مس هستند. در شرایطی که استفاده از مس امکان پذیر نیست، می توان از آلومنیوم نیز استفاده کرد. این وسیله نقش اصلی را در جمع اوری و توزیع انرژی برق در مدار به عهده دارد. تمام قطعات و تجهیزات تابلو برق به این شینه ها متصل می شوند. فاصله بین شینه ها از قوانین خاصی در طراحی پیروی می کند. همچنین ظرفیت جریان شینه بستگی به ابعاد و سطح مقطع آن دارد.

شینه مسی

شینی مسی در تابلو برق صنعتی

کاربرد مقره در تابلو برق صنعتی

مقره ها اکثراً از جنس پلاستیک یا چینی هستند. همچنین شکل ظاهری مقره بستگی به ابعاد شینه و شیوه استقرار آن بر روی مقره دارد. آنچه که در این قطعه مهم است، بازرسی دوره ای به منظور حصول اطمینان از وجود ترک یا شکستگی در ان است. انتخاب مقره طبق ولتاژ مورد استفاده، نوع تابلو برق، و وزن شینه ها انجام می شود.

یک مقاله جذاب و مفید درباره تابلو برق بخوانید: تولید تابلو برق چطور انجام می شود؟

چراغ سیگنال

از این وسیله به منظور اعلام هشدار در تابلو برق استفاده می شود. به طور کلی بخشی از تجهیزات تابلو برق که وظیفه اطلاع رسانی به پرسنل را دارند روی درب دستگاه نصب می شوند. وضعیت های روشن/خاموش بودن سیستم یا وجود عیب در آن به وسیله چراغ سیگنال اعلام می شود.

سفارش طراحی و ساخت تابلو برق 

با توجه به نوع تجهیزات تابلو برق به کار رفته در فرآیند ساخت، قیمت تابلو برق نیز متفاوت و منعطف است. برای استعلام قیمت ساخت، نیاز به برقراری ارتباط با شرکت سازنده تابلو برق است. در این راستا، شرکت آداک بهین نیرو از طریق روش های متنوعی آماده ارائه خدمات مختلف شامل طراحی، ساخت، نصب و خدمات پس از فروش به شما عزیزان می باشد. بدین منظور کافیست تا از طریق شماره تلفن های زیر با ما تماس بگیرید و یا با اسکن کد QR زیر، فرم درخواست استعلام قیمت را تکمیل نمایید. مطمئن باشید که کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144498064

ایمیل: sales@adakbn-co.com

تولید کننده تابلو برق

سایر مطالب مرتبط:

پست gis چیست ؟

در پایان شما عزیزان را به تماشای ویدئوی خط تولید تابلو برق آداک دعوت می کنیم:

4.5/5 - (8 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000