پست برق سیار پرتابل موبایل

پست برق سیار (پرتابل) چیست؟

پست برق سیار چیست؟

گاهی اوقات نیاز به تامین برق یک مکان خاص به صورت کاملاً موقت است. مانند پروژه های عمرانی، نمایشگاه ها یا سایر اماکن ساختمانی که مصرف برق زیادی دارند. اما پس از اتمام کار ساختمانی نیاز به برق به اندازه زمان ساخت یا برگزاری نخواهد بود. در این موارد ایده اجرای یک پست کمپکت دائمی در فضای باز یا داخلی برای تامین برق مقرون به صرفه نیست. بنابراین یک پست برق سیار در جایی که کمبود فضا برای ساخت پست دائمی در پروژه های ساختمانی بزرگ وجود دارد، مورد نیاز است. پست های سیار همچنین برای ارائه سریع خدمات برق در هنگام قطعی ناشی از طوفان یا سایر بلایای طبیعی استفاده می شوند. این سیستم همچنین می تواند خدمات برق موقت را در طول اجرای مسابقات ورزشی، جشن ها و همچنین در طول ساخت تاسیسات زیربنایی و یا در زمان تغمیر و نگهداری تجهیزات تولید یا توزیع برق ارائه دهد. در ادامه با ما در آداک، شرکت سازنده تابلو برق صنعتی در ایران همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

کاربردهای پست برق سیار

پست برق سیار برای موارد زیر مفید است:

 • خدمات اضطراری
 • سرویس جدید
 • سرویس موقت

تعریف پست برق سیار

تعریف پست برق سیار یا پست پرتابل عبارت است از یک پست کاملاً مستقل و مجهز به تریلر متشکل از ترانسفورماتور، تجهیزات خنک کننده، تابلو برق فشار متوسط یا فشار قوی و کلید فشار ضعیف همراه با تجهیزات اندازه گیری، دستگاه های رله حفاظتی، منبع تغذیه کمکی AC و DC، حفاظت از نوسانات و غیره.

پست برق سیار پرتابل

ویژگی های پست برق سیار

پست برق سیار یا پست پرتابل کاملاً مجهز به تجهیزات مختلف سیستم قدرت است و باید بتواند از یک مکان به مکان دیگر با حالت کاملاً مونتاژ شده حمل شود. ارتفاع و عرض کلی کل واحد پست باید به گونه ای باشد که مطابق با مقررات جاده ای کشور باشد. از این رو فشردگی معیار اصلی یک پست برق سیار است و برای تحقق این معیار باید با تعدادی از پارامترهای پست کنار بیایم. زمان راه اندازی و تنظیم در شرایط اضطراری نیز باید به حداقل برسد و سیستم در کمترین زمان ممکن باید آماده ارائه خدمات باشد.

انواع طرح های پست برق پرتابل

طرح های مختلف پست های برق پرتابل موجود است. در برخی از پست های نصب شده در تریلر، ترانسفورماتور روی بستر چرخان 360 درجه قرار می گیرد که به قرار دادن بوشینگ در زیر خط برق موجود با حداقل تلاش و زمان کمک می کند. در این حالت از آنجایی که فقط ترانسفورماتور می چرخد اما سیستم تابلو برق نصب شده روی تریلر نمی تواند آنها را با چرخش ترانسفورماتور تغییر مکان دهد، بنابراین مشتری باید تابلو برق HV و تابلو برق LV و حفاظت از ترانسفورماتور را فراهم کند. این یک نمونه معمولی از طراحی پست های قابل حمل است، و بسته به نیاز مشتری بسیاری دیگر وجود دارد.

ابعاد و اندازه تریلر پست پرتابل

پیکربندی و اندازه تریلر عمدتاً توسط کلاس های ولتاژ HV و LV، تعداد ولتاژهای متعدد، رتبه MVA ترانسفورماتور، جریان بریکر و قطع کننده الکتریکی تعیین می شود.

ملاحظات ایمنی و زیست محیطی پست سیار

یک پست برق سیار ممکن است در یک منطقه عمومی شلوغ قرار گیرد، از این رو ایمنی باید دغدغه اصلی شرکت سازنده باشد. در صورتی که پست پرتابل در مکان عمومی قرار گرفته باشد، دور تا دور آن به کمک حصار موقت باید محاصره شود. توجه ویژه باید در مشخصات به حداقل فاصله های الکتریکی مجاز و قفل شدن تجهیزات داده شود. در ترانسفورماتورهای ولتاژ چندگانه، ارائه نمودار اتصال عملیاتی برای نمایش در پست ضروری است. این نمودار اتصال عملیات برای جزئیات تمام برقگیرهای خاص، تابلو برق HV، تابلو برق LV و موقعیت سوئیچ برای هر پیکربندی ممکن است. هدف این نمودار جلوگیری از عملیات ناخواسته تصادفی است که ممکن است در موقعیت‌های اضطراری استرس‌زا رخ دهد.

ترانسفورماتور پرتایل

ترانسفورماتور با طراحی ویژه نصب شده بر روی واگن برقی پست سیار به عنوان ترانسفورماتور متحرک شناخته می شود.

نکات طراحی ترانسفورماتور پرتابل

ترانسفورماتور اصلی ترین، بزرگترین، سنگین ترین و پرهزینه ترین تجهیزات در یک پست سیار است. معیار اصلی طراحی ترانسفورماتور متحرک این است که تمام پارامترهای مورد نیاز آن را در محدوده مشخصی حفظ کنیم اما در عین حال باید تلاش کنیم تا اندازه، وزن و هزینه ترانسفورماتور را کاهش دهیم و فشردگی آن را افزایش دهیم. طراحی این سیستم باید از نظر اندازه و وزن برای توانایی حمل و نقل و پارامترهای الکتریکی مورد نیاز بهینه شود.

جریان MVA ترانسفورماتور متحرک

برای تسهیل حمل و نقل جاده ای ترانسفورماتورهای سیار متصل به پست سیار معمولاً در محدوده 60 مگا ولت آمپر تولید می شوند. به طور کلی فیدر ورودی و خروجی منفرد ترجیح داده می شود. محدوده جریان فیدرهای ورودی یا خروجی باید کمتر از 2000A باشد در غیر این صورت سیستم خنک کننده ترانسفورماتور و جریان تجهیزات مربوطه ممکن است برای تحرک پست مهم باشد.

سیستم های عایق ترانسفورماتور متحرک

عایق هیبریدی Nomex معمولاً برای پست های سیار بیش از 20 MVA ترجیح داده می شود. اما این عایق ممکن است همیشه برای پست های دارای جریان کمتر مورد نیاز نباشد. از آنجایی که عایق Nomex بسیار گران است. برای پست های کوچکتر در صورت نیاز و موافقت مشتری می توان از سیستم های عایق سلولزی استفاده کرد. ترانسفورماتور متحرک به طور کلی با افزایش متوسط سیم پیچی 75 درجه سانتیگراد نسبت به دمای محیط درجه بندی می شود. سازش بین کاهش عمر عایق و افزایش توان برای اندازه و وزن معین ترانسفورماتور را می توان در نظر گرفت زیرا ترانسفورماتور در طول عمر خود مانند ترانسفورماتور برق ثابت در حال سرویس دهی مداوم نیست.

ولتاژهای چندگانه ترانسفورماتور پرتابل

ساخت یک پست برق سیار برای هر کاربرد خاص HV و LV مقرون به صرفه نیست. در ضمن تایید نشده است که هر بار نیاز به سرویس موقت در همان سیستم ولتاژ باشد. برای استفاده از پست یکسان برای موقعیت های مختلف باید پیش بینی هایی برای ولتاژهای متعدد وجود داشته باشد. مجدداً برای هر سیستم HV ممکن است تعدادی سرویس LV مختلف به طور همزمان ارائه شود. برای تحقق این هدف، ترانسفورماتور پرتابل نیز باید دارای ولتاژهای پایین چندگانه باشد. حد عملی 5 ولتاژ است. تولید بیش از 5 ولتاژ در محدودیت های اندازه و وزن بسیار دشوار است. هنگامی که 5 ولتاژ پایین مورد نیاز است، ولتاژ بالا نباید بیش از 2 ولتاژ محدود شود. هنگامی که 5 ولتاژ بالا مورد نیاز است، ولتاژ پایین باید در 2 محدود شود. اما افزایش تعداد ولتاژهای بالا و پایین ممکن است بر تنظیم ولتاژ سیستم تأثیر بگذارد. بنابراین برای ارائه ولتاژهای چندگانه باید کیفیت تنظیم ولتاژ ترانسفورماتور را قربانی کنیم.

همچنین ببینید: تابلو برق هوشمند چیست؟

اتصال مجدد ستاره دلتا در ترانسفورماتور موبایل

اتصال مجدد داخلی برای کاربردهای سیار توصیه نمی شود. این کار را می توان با سوئیچ های بدون برق خارجی انجام داد.

امپدانس ترانسفورماتور پرتابل

برای کاهش اندازه و وزن، امپدانس ترانسفورماتور به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. مشاهده می شود که یک ترانسفورماتور متحرک 50MVA ممکن است تا 30% امپدانس داشته باشد. از آنجایی که امپدانس ترانسفورماتور زیاد است، تنظیم ولتاژ ضعیف تر می شود که می تواند با ارائه محدوده شیر LTC از +/- 10٪ تا +/-٪ 15 یا بیشتر که در ترانسفورماتور برق ساکن عادی 2.5٪ است، جبران شود.

تلفات ترانسفورماتور سیار

به طور معمول میزان تلفات پست برق سیار بسیار کم گزارش شده است. زیرا این ترانسفورماتورها در شرایط اضطراری شدید برای دوره کوتاه مدت استفاده می شوند. اما به دلیل افزایش امپدانس، تلفات مس در ترانسفورماتور متحرک زیاد است. برای دفع گرمای حاصل از این تلفات بار زیاد، مصرف برق کمکی توسط سیستم خنک کننده ترانسفورماتور نیز زیاد است و این را می توان یکی دیگر از تلفات ترانسفورماتور در نظر گرفت. با افزایش امپدانس ترانسفورماتور متحرک، تلفات بار و تلفات خنک کننده کمکی برای دفع گرمای افزایش یافته ناشی از تلفات بار افزایش می یابد. تلفات هسته در مقایسه با یک ترانسفورماتور برق استاتیک معمولی فقط اندکی افزایش می یابد.

سطح نویز ترانسفورماتور سیار

از آنجایی که وزن ترانسفورماتور محدود است، نویز مغناطیسی در هسته ترانسفورماتور سیار قابل جبران نیست. اگرچه در مکان های پرجمعیت، مناطق حساس شهری، گاهی از پانل های کاهش صدا برای کاهش سطح صدا استفاده می شود.

ویژگی های معمول پست سیار برای کاهش اندازه

برای کاهش اندازه پست برق سیار برخی از تجهیزات خاص در این سیستم مورد استفاده قرار گرفته است. این ها شامل:

 • ترانسفورماتورهای دوار
 • کلیدهای مدار چرخشی
 • ایزولاتورها و مدارشکن ها
 • سازه های تلسکوپی
 • سازه های خوابیده
 • سازه های برقگیر
 • بوش های ترانسفورماتور نصب شده به دیواره جانبی
 • قفسه های خازن کشویی و غیره

برای کاهش وزن ما به طور کلی این راهکارها را ارائه می دهیم:

 • سیستم عایق ترانسفورماتور 
 • مخازن ترانسفورماتور آلومینیومی
 • کابینت آلومینیومی
 • سازه های آلومینیومی
 • قطعات آلومینیومی تریلر
 • سیستم خنک کننده آلومینیومی
 • برقگیرهای پلیمری
 • عایق های پلیمری و غیره

خلاصه مقاله

پست برق سیار با طراحی ویژه نصب شده بر روی تریلر به عنوان پست پرتابل شناخته می شود. این سیستم می تواند در مکان های متعددی در کمترین زمان، برق مورد نیاز پروژه های بزرگ عمرانی یا اجرایی را فراهم آورد. 

ساخت و تولید انواع تابلو برق با فناوری روز دنیا 

آیا می دانید آداک در راستای ارائه جدیدترین فناوری ها در صنعت تابلو برق، طیف وسیعی از محصولات را طراحی و تولید می کند؟ برای آشنایی بیشتر با راهکارهای حرفه ای آداک در این زمینه و دریافت مشاوره جهت طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط برای پروژه صنعتی یا مسکونی خود، هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

5/5 - (11 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000