نگهداری تابلو برق

با چک لیست نگهداری تابلو برق آشنا شوید

نگهداری تابلو برق

تابلو برق دستگاهی حساس با تجهیزات پیشرفته است که وظیفه کنترل و توزیع پایدار انرژی الکتریکی را در یک مجموعه بر عهده دارد. این دستگاه شامل انواع مختلفی از جمله تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط می باشد. به منظور حفظ کیفیت سیستم در گذر زمان، ضروری است که سرویس های دوره ای تعمیر و نگهداری تابلو برق طبق یک چک لیست کامل، انجام پذیرد. به وسیله دستورالعمل تعمیر و نگهداری تابلو برق می توان تا حد زیادی احتمال خرابی و وقفه کاری را برای این دستگاه کاهش داد. در این مقاله از وبسایت آداک بهین نیرو به معرفی روش های متنوع و پر کاربرد در نگهداری تابلو برق می پردازیم. فراموش نکنید اگر این مطلب برایتان مفید بود به آن امتیاز داده و برای دوستان خود نیز ارسال کنید.

نگهداری از تابلو برق

دستور العمل نگهداری تابلو برق

به طور کلی مجموعه اقداماتی که در راستای نگهداری تابلو برق باید انجام شود شامل موارد ذیل می باشد:

انجام تست های روتین

تست های روتین در مرحله نگهداری تابلو برق به منظور بررسی جنبه های ایمنی دستگاه به کار گرفته می شوند. این تست ها به طور معمول شامل 3 بخش زیر هستند که جزئیات آن ها در استانداردهای IEC61439-1  و IEC61439-2 تعریف شده اند:

الف: بررسی عایق

شامل اندازه گیری مقاومت عایق و تست دی الکتریک می باشد. یکی از اهداف این تست در نگهداری تابلو برق یافتن فواصل ناکافی می باشد. برای بررسی مقاومت عایق، تابلو برق را خاموش می کنند. سپس به وسیله یک اهم متر با حداقل ولتاژ 500VDC به اندازه گیری آن می پردازند. شایان ذکر است که کلیه کلیدها باید در وضعیت ON باشند و هیچ باری در سیستم وجود نداشته باشد.

ب: چک کردن وضعیت اتصال مدارات حفاظتی

کلیه اتصالات در این مرحله مورد بررسی قرار می گیرد و موارد معیوب یا دارای نقص فنی شناسایی و رفع عیب می شود.

ج: بازرسی چشمی

در این مرحله از نگهداری تابلو برق کلیه قطعات و تجهیزات از نظر صحت قرارگیری و سلامت فیزیکی مورد بازدید واقع می شوند. بخشی از مجموعه کارهایی که باید در بازرسی چشمی انجام شود عبارتند از:

کنترل سیم کشی ها، چک کردن تجهیزات جانبی، اندازه گیری قوس، کنترل فواصل نصب، تست کارکرد صحیح الکتریکی، وضعیت مکانیکی سیستم، کنترل درجه حفاظت، بررسی وضعیت ظاهری و غیره.

نظافت تابلو برق

در صورتی که در محیط قرارگیری تابلو برق آلودگی محیطی از جمله گرد و غبار وجود داشته باشد، در میان مدت می تواند به سیستم آسیب برساند. یکی از اهداف نگهداری تابلو برق این است که تا حد امکان وجود این ذرات را به حداقل برساند. این کار باعث طولانی تر شدن دوام دستگاه و حفظ کیفیت آن می شود.

در همین رابطه یک مقاله جذاب و کاربردی بخوانید: تابلو برق صنعتی چیست و جه اجزایی دارد؟

اگر گرد و خاک از روی دستگاه نظافت نشود، می تواند باعث کاهش فواصل عایق شود. در نتیجه این اتفاق، تخلیه الکتریکی رخ می دهد و ممکن است باعث اتصال کوتاه و خاموشی و ضربه به سیستم گردد. همچنین این ذرات می توانند با روان کننده ها ترکیب شده و باعث افت کیفیت کار آن ها شوند. در نتیجه این امر، اصطکاک در سطوح افزایش می یابد و سیستم آسیب جدی می بیند.

روانکاری تجهیزات مکانیکی

روغن کاری و گریس کاری قطعات مکانیکی یکی از موارد مهم در چک لیست نگهداری تابلو برق است. انجام به موقع این کار باعث کاهش درگیری قطعات و روانی سطوح و افزایش طول عمر دستگاه می شود. بخشی از قطعات مکانیکی تابلو برق شامل مکانیزم کلیدها، لولاها، قفل ها و سکسیونرها می باشند. قبل از انجام روغن کاری ضروری است که هرگونه گرد و غبار از سطح محل مورد نظر پاکسازی شود.

آچار کشی قطعات مکانیکی

به مرور زمان در اثر لرزش های کم یا زیاد یا در نتیجه استفاده نادرست، ممکن است قطعات مکانیکی نیاز به آچارکشی پیدا کنند. بنابراین این مورد نیز در چک لیست نگهداری تابلو برق گنجانده شده است.

در همین رابطه این مقاله مفید را از دست ندهید: تابلو برق LV چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تست عملکرد رله ها و تجهیزات حفاظتی

اهمیت تجهیزات حفاظتی در تابلو برق بر کسی پوشیده نیست. با توجه به ماهیت الکتریکی و مکانیکی این تجهیزات، امکان خرابی آن در مرور زمان وجود دارد. بنابراین ضروری است که در فرایند نگهداری تابلو برق حتماً این مورد نیز لحاظ شود و کنترل دوره ای و منظم این موضوع در دستور کار قرار گیرد.

آچار کشی تابلو برق

کنترل هیترها و تجهیزات روشنایی سیستم

دمای داخل تابلو برق معمولا در محدود 28 درجه سانتیگراد نگه داشته می شود. این کار به این خاطر است که از ایجاد رطوبت جلوگیری به عمل آید. از ترموستات برای کنترل دما در داخل تابلو برق استفاده می شود. در نتیجه کنترل سلامت و صحت عملکرد هیتر و تجهیزات متصل به آن باید به صورت ادواری انجام شود.

یک مقاله مفید دیگر در آداک بهین نیرو بخوانید: نحوه ساخت تابلو برق 

بررسی اتصالات، کلید ها، شستی ها

نوسان در تابلو برق امری محتمل است. در نتیجه این نوسانات که در مرور زمان اتفاق می افتند، امکان شل شدگی باسبار و سایر اتصالات وجود دارد. از طرفی عبور مداوم جریان برق می تواند باعث گرم شدن کابل ها شود. در نتیجه گرمای ایجاد شده باعث تشدید وضعیت تغییر وضعیت قطعات و اتصالات می شود. بنابراین در بازدیدهای نگهداری تابلو برق باید این موارد به طور دقیق مورد کاوش و رفع عیب قرار گیرد.

بررسی کابل ها و مقره ها

بنا به دلایلی که در بالا اشاره شد، مقره ها و کابل ها نیز می توانند تغییر شکل اندکی پیدا کنند. بنابراین در چک لیست نگهداری تابلو برق کلیه کابل ها و مقره ها نیز باید کنترل شوند و موارد دارای عیب شناسایی و در اسرع وقت گزارش شود.

سرویس ادواری تابلو برق

چک کردن مدارات کنترل

مدارات کنترلی که داخل تابلو برق قرار گرفته اند به مرور زمان ممکن است دچار نقص یا فرسودگی شوند. در نتیجه باید در بازدیدهای دوره ای مورد رصد و عیب یابی قرار گیرند.

بررسی رنگ بدنه و لکه گیری در صورت نیاز

عوامل محیطی مختلف مثل آب و هوا و نحوه بهره برداری، می تواند روی کیفیت رنگ بدنه تابلو برق اثر بگذارد. یکی از کارهایی که در فرآیند نگهداری تابلو برق انجام می شود، بررسی ظاهری بدنه از داخل و خارج تابلو و لکه گیری و رنگ کردن سطوح رنگ پریده می باشد. این کار با چربی زدایی و نظافت سطح موردنظر توسط رنگ هوا خشک انجام می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشدپست کمپکت پیش ساخته چیست؟

چک لیست ایمنی تابلو برق

توجه به ایمنی شرط اول در هر کاری است. برای داشتن یک بهره برداری پایدار و ایمن از تابلو برق باید موارد ایمنی را در آن به نحو احسنت رعایت نمود. برخی از اموری که باید در چک لیست نگهداری تابلو برق به منظور حصول اطمینان از ایمنی دستگاه وجود داشته باشد، عبارتند از:

استفاده از وسایل مهار آتش مناسب

آتش سوزی امری محتمل است و در تجهیزات برقی نیز احتمال وقوع بالایی دارد. بنابراین باید با مشورت شرکت سازنده تابلو برق ابتدا نوع آتش خاموش کن مناسب را تشخیص داده و در محل مستقر نمود. همچنین لازم است که نحوه کار با این وسایل به پرسنل مربوطه آموزش داده شود. وسیله مهار آتش اعم از کپسول آتش نشانی یا موارد دیگر باید به صورت دوره ای مورد بازدید و شارژ مجدد قرار گیرند و تاریخ شارژ آن ها روی برگه همراه محصول بروزرسانی شود.

آموزش پرسنل جهت پیش گیری از برق گرفتگی

برای این خطر برق گرفتی را در سیستم کاهش دهید، باید پرسنل مشخصی عهده دار اپراتوری تابلو برق باشند. این پرسنل حتماً باید در خصوص عوامل برق گرفتگی هشدار ها و آموزش های لازم را دریافت کرده باشند. انجام صحیح موارد موجود در چک لیست نگهداری تابلو برق می تواند تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری کند. اما احتمال رخداد آن را صفر نمی کند، در نتیجه اهمیت آموزش و انتخاب اپراتور شایسته را جدی بگیرید.

مقاله مرتبط و مفید دیگر در بلاگ آداک: صفر تا صد تابلو برق از ایده تا ساخت

کنترل آلودگی محیطی

ایجاد آلودگی یکی از دلایل مهم در به خطر افتادن ایمنی تابلو برق به شمار می روند. باید سعی کنید حتی المقدور محل نصب تابلو برق را از وجود گرد و غبار و عوامل آلوده کننده دور نگه دارید. کنترل درب تابلو برق و مبادی ورود و خروج جریان هوا و سلامت کار فن ها می تواند در این راستا موثر باشد. همچنین ممکن است برای جمع کردن آلودگی های به وجود آمده نیاز به استفاده از جارو برقی صنعتی داشته باشید.

اهمیت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به درون ساختار تابلو برق نیز کاملاً واضح است. معمولاً این مورد توسط شرکت تولید کننده با تعبیه پایه ها یا فوندانسیون مناسب در کف تابلو برق و بکارگیری استاندارد های حافظتی مختلف در بهترین حالت رعایت می شود. اما به هر حال گذر زمان و نحوه استفاده ممکن است شرایط را تغییر دهد. بنابراین بررسی این مورد را در لیست نگهداری تابلو برق قرار دهید.

سایر موارد مهم در نگهداری تابلو برق

به جز موارد فوق، سعی کنید تا نسبت به رعایت دستورالعمل های تعمیر و نگهداری طبق توصیه های شرکت سازنده مبادرت نمایید. همچنین کنترل فشار شکن به صورت سالیانه امری مفید است. بروزرسانی تجهیزات و قطعات به افزایش ایمنی و کارایی دستگاه کمک شایانی می کند. مراقب اتصال کوتاه باشید و جهت جریان باشید. در نهایت اگر در انجام موارد بالا تخصص ندارید حتما از شرکت تولید کننده تابلو برق کمک بگیرید. آداک بهین نیرو در این راستا آماده ارائه خدمات متمایز و حرفه ای به شما عزیزان می باشد. برای دریافت این خدمات در کوتاه ترین زمان ممکن، کافیست با ما تماس بگیرید:

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران (بازاریابی و فروش): بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144498064

ایمیل: sales@adakbn-co.com

برای تکمیل فرم استعلام قیمت، کد QR تصویر زیر را اسکن کنید:

سفارش ساخت تابلو برق

 

4.4/5 - (7 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000