برتری کلید برق به فیوز

8 دلیل برتری کلید برق (بریکر) به فیوز

دلایل برتری کلید قطع مدار نسبت به فیوز

یکی از مهمترین تصمیمات هنگام سیم کشی مدار الکتریکی تابلو برق و سایر مدارات از جمله مدار برق ساختمان، انتخاب بین جعبه فیوز با کلید قطع مدار یا مدارشکن است. بیایید نگاهی به بحث فیوز و کلید برق بیندازیم، تفاوت آن ها چگونه است و کدام یک برای مقاصد شما بهتر است. همچنین پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفارش ساخت تابلو برق را دارید هم اکنون با کارشناسان آداک بهین نیرو تماس بگیرید.

سفارش ساخت تابلو برق

تفاوت فیوز با کلید قطع مدار در چیست؟ 

جعبه فیوز تمام جریانی را که وارد خانه می شود هدایت می کند و آن را به شبکه ای تقسیم می کند که توسط فیوزها اجرا می شود. اگر فعالیت الکتریکی خیلی زیاد باشد، یک تکه فلز داخل فیوز می ترکد و جریان برق را به آن بخش قطع می کند تا از آتش سوزی الکتریکی جلوگیری شود.

 

از طرفی کلید برق یا کلید قطع مدار نیز همین کار را انجام می دهد، اما با قطعات لحیم کاری که ذوب می شوند تا جریان برق به قسمت متخلف را متوقف کند. به جای تعویض فیوز سوخته، می توان با کشیدن یک اهرم، یک مدارشکن را دوباره تنظیم کرد.

کلید برق فشار ضعیف

چه مواردی سبب برتری کلید برق به فیوز می شوند؟

کلیدهای مدار گزینه ارجح برای محافظت از خانه ها و مشاغل در برابر آتش سوزی الکتریکی ناشی از اضافه بار برق به دلایل مختلف هستند. دلایل زیادی برای این وجود دارد، اما بیایید به هشت مورد از مهم ترین عوامل برای انتخاب یک کلید قطع مدار به جای فیوز نگاهی بیندازیم.

عملکرد ثابت کلید برق

یک کلید قطع مدار عملکرد ثابت تری نسبت به جعبه فیوز ارائه می دهد، زیرا فیوزها می توانند در طول زمان خراب شوند و فیوزهای قدیمی به دلیل قدیمی بودن ممکن است خاموش شوند و تا زمانی که تعویض شوند، آن بخش خاص از سیستم بدون برق باقی می ماند. اما مدارشکن تا سال ها بدون نیاز به تعویض به طور موثر کار می کند.

برخلاف فیوزها، کلیدهای برق همچنین می توانند به راحتی به شناسایی مشکلات احتمالی سیم کشی در سیستم کمک کنند. به دلیل عملکرد ثابت آن، دلیل اصلی بازنشانی یک مدار شکن، سیم کشی معیوب است، که یک مسئله بسیار جدی است که باید توسط یک برق کار حرفه ای بررسی شود.

در مورد فیوزها، ممکن است به سادگی یک نقص در سیستم باشد یا فیوزهای نصب شده به مرور زمان خراب شده و تشخیص آن را دشوار می کند.

ارائه حفاظت گسترده توسط کلید برق 

جعبه فیوز یک لایه اولیه حفاظتی را برای سیستم یا ساختمان ارائه می دهد، در حالی که یک مدارشکن حفاظت گسترده ای را ارائه می دهد. جعبه فیوز یک فناوری بسیار قدیمی است و برای کنترل سطوح برق مدرن طراحی نشده است. علاوه بر این، قطع کننده های مدار هم در برابر اضافه بار برق و هم در برابر اتصال کوتاه محافظت می کنند، در حالی که جعبه فیوز تنها در هنگام برخورد با اضافه بار برق موثر خواهد بود.

ایمنی افزایش یافته و زمان خاموشی کمتر

به دلایل مختلف، عملکرد کلید قطع مدار نسبت به جعبه فیوز بسیار ایمن تر است. اولاً، انجام تعمیرات جزئی برای یک مبتدی آسانتر است، زیرا تعویض فیوز با ولتاژ، ظرفیت یا مشخصات دیگر در واقع می تواند به جای جلوگیری از آتش سوزی باعث ایجاد آتش سوزی شود، در حالی که هیچ خطری برای وقوع این اتفاق در قطع کننده مدار وجود ندارد.

بخشی از این به دلیل ویژگی های ایمنی پیشرفته ای است که کلیدهای مدار ارائه می دهند، از جمله حفاظت در برابر خطای زمین. در آمریکا، اینها به عنوان قطع کننده مدار خطای زمین (GFCI) شناخته می شوند و برای مثال در صورت تماس یک دستگاه الکترونیکی با آب، از مردم در برابر برق گرفتگی محافظت می کنند. جعبه فیوز این لایه محافظ را ارائه نمی دهد.

پاسخ دهی سریعتر نسبت به فیوزها

از آنجایی که آستانه خاموش کردن فیوز بسیار بالاتر از کلید برق مدار است، طبیعتاً جلوگیری از آسیب ناشی از یک حادثه الکتریکی بیشتر طول می کشد. به عبارت دیگر، خاموش کردن یک کلید مدار نسبت به فیوز، برق کمتری مصرف می کند، به این معنی که یک قطع کننده مدار می تواند بسیار سریعتر پاسخ دهد و از آسیب رساندن جریان الکتریکی اضافی به سیم ها یا دستگاه های الکترونیکی جلوگیری کند.

کلید برق قابل اعتمادتر است

جعبه فیوز غیرقابل اعتماد است و نگهداری آن بسیار دشوار است، زیرا تنها راه برای آزمایش اینکه آیا فیوز هنوز کار می کند یا خیر، بارگذاری بیش از حد آن است که باعث بی فایده شدن آن می شود. از سوی دیگر، کلیدهای قطع مدار را می توان در طول فرآیند ساخت آزمایش کرد و به سادگی می توان آن را مجدداً تنظیم کرد، که باعث می شود بسیار قابل اعتمادتر از همتایان قدیمی خود باشند.

حساسیت بیشتر کلید قطع مدار نسبت به فیوز

آستانه منفجر شدن فیوز بسیار بالاتر از کلید برق در مدار است که مزایای متعددی از جمله زمان پاسخگویی سریعتر را که قبلاً ذکر شد ارائه می دهد. علاوه بر این، یک مدارشکن در موقعیت های خطرناک سریعتر از جعبه فیوز پاسخ می دهد. فیوزها همچنین دوام کمتری دارند و نسبت به قطع کننده مدار نیاز به تعویض بیشتری دارند.

برتری کلید قطع مدار به فیوز چیست

کلیدهای برق در مدار قابل تنظیم مجدد هستند

کلید قطع کننده مدار را می توان برای مدت زمان بسیار طولانی تری نسبت به فیوز تنظیم کرد و استفاده کرد که پس از یک بار استفاده منفجر می شود و نیاز به تعویض دارد. همچنین این یک فرآیند بسیار ساده است، فقط نیاز دارد که اهرم به عقب بر روی خود شکن فشار داده شود. پس از تکمیل این کار، برق برای آن بخش خاص از خانه فوراً فعال می شود.

برعکس، جعبه فیوز خانه را بدون محافظت می‌گذارد تا زمانی که فیوز تعویض شود، که بسته به موقعیت ساختمان و در دسترس بودن جایگزین‌ها، ممکن است زمان ببرد. قرار دادن تصادفی نوع نامناسب فیوز همچنین می تواند باعث ایجاد آتش سوزی شود که سیستم برای جلوگیری از آن طراحی شده است، که هرگز مشکلی برای قطع کننده مدار نخواهد داشت.

صرفه جویی در هزینه

اگرچه کلید برق ممکن است هزینه اولیه بالاتری نسبت به جعبه فیوز داشته باشد، هزینه کل مالکیت در طول زمان آن را به گزینه ای ارزان تر تبدیل می کند. جعبه فیوز نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارد، به خصوص که فیوزها باید بلافاصله پس از یک بار حرکت تعویض شوند. هنگامی که هزینه در طول عمر دستگاه مستهلک می شود، یک قطع کننده مدار بسیار ارزان تر از جعبه فیوز است.

نتیجه گیری

اینها تنها تعدادی از دلایل متعددی هستند که چرا کلیدهای قطع مدار (Circuit breaker) انتخاب بهتری نسبت به جعبه فیوز برای مدیریت ایمنی الکتریکی هستند. در نهایت هر پروژه ای شرایط خاص خودش را دارد و بهتر است کار بررسی و انتخاب اجزای مناسب برای تابلو برق یا سیستم خود را به دست کارشناسان خبره شرکت آداک بهین نیرو بسپارید. 

 اگر قصد سفارش ساخت تابلو برق را دارید هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ساخت و تولید تابلو برق صنعتی

اگر قصد خرید تابلو برق برای شرکت یا مجموعه خود را دارید، کارشناسان آداک بهین نیرو آماده ارائه خدمات مشاوره در زمینه طراحی، ساخت، نصب و خدمات پس از فروش انواع تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشار متوسط به شما مشتری گرامی می باشند. بدین منظور کافیست از طریق شماره های زیر یا تکمیل فرم مربوطه با اسکن کد QR، با ما تماس بگیرید:

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144498064

ایمیل: sales@adakbn-co.com

سفارش ساخت تابلو برق

5/5 - (3 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000