اجزای تابلو برق عایق هوا

آشنایی با اجزای تابلو برق عایق هوا

قطعات اصلی تابلو برق فشار متوسط عایق هوا

تابلو برق فشار متوسط بخش مهمی از زنجیره توزیع انرژی در یک سیستم جریان متناوب (AC) از تولید برق از طریق انتقال و توزیع نهایی به مصرف کنندگان انرژی است. چارچوب مشخصات، اصطلاحات و تعاریف، رتبه‌بندی‌ها، طراحی و ساخت، آزمایشات و تست های معمول تولید برای منطقه اروپا در استانداردهای زیر شرح داده شده است:

* IEC 62271-1 تابلو برق و کنترل ولتاژ بالا – مشخصات رایج.
* تابلو و تجهیزات کنترل فلزی IEC 62271-200 AC برای ولتاژهای نامی بالاتر از 1 کیلو ولت و حداکثر 52 کیلو ولت.
* کلید عایق فلزی IEC 62271-300 برای ولتاژهای نامی بالای 52 کیلو ولت.

استانداردهای IEC به طور گسترده در سراسر جهان پذیرفته شده است، با این حال، برخی از کشورهای بزرگ مانند ایالات متحده، چین و روسیه استانداردهای متفاوتی دارند. بخش 3.5 IEC 62271-1 تمام قسمت های ممکن تابلو و کنترل را مشخص می کند.

ترکیب قطعات با هم یک سیستم تابلو برق با عملکردهای زیر در شبکه های فشار متوسط ایجاد می کند:

* توزیع انرژی از سیستم انتقال سطح بالا تا نقطه مصرف انرژی.
* تغییر انرژی
* اندازه‌گیری برای اهداف حفاظتی، نشانه‌گذاری و صورت‌حساب.
* حفاظت از بارها و تجهیزات در برابر خطا.
* کنترل، مسدود کردن و قفل کردن به نیازها و رویکرد عملیات شبکه بستگی دارد.
*ارتباط داده ها به سیستم های SCADA یا DCS.
*حفاظت از کارکنان عملیاتی در پست.

انواع مختلفی از طرح های تابلوبرق که با معیارهای استاندارد IEC مطابقت دارند را می توان در بازار یافت که توسط بسیاری از تولیدکنندگان طراحی و تولید شده اند. استاندارد IEC به وضوح فناوری تابلو برق عایق هوا را از فناوری عایق گاز متمایز می کند. طراحی تابلو برق بسته به موقعیت در سیستم توزیع متفاوت است.

پیچیدگی طراحی تابلو برق توسط سطح انرژی که باید به طور قابل اعتماد توسط تابلو توزیع شود و پیچیدگی طرح‌های حفاظت و کنترل مشخص می‌شود. به طور کلی، هرچه پارامترهای الکتریکی تابلوبرق بالاتر باشد، پیچیدگی حفاظت و کنترل مورد نیاز بیشتر است.

اجزای تابلو برق عایق هوا

معماری معمولی تابلو فشار متوسط اولیه عایق هوا (AIS) در چهار بخش اصلی سازماندهی شده است:

اچزای تابلو برق عایق هوا شرکت abb

محفظه سازه پایه تابلو برق فشار متوسط:

ساختار اولیه سازه تابلو عایق هوا (که در شکل های 1، 2 و 3 به عنوان بخش B مشخص شده است) ورق های فلزی را نشان می دهد که شکل، ابعاد، سفتی و استحکام را به تابلو می دهد و همچنین شامل قطعات مسی نیز می شود. قطعات مسی انرژی را حمل می کنند و تمام محفظه ها و دستگاه های تابلو برق را به هم متصل می کنند. جداسازی های مبتنی بر فلز بین محفظه های تعریف شده بر اساس استاندارد IEC 62271-200 در دسترس پذیری های مختلف و همراه با درب ضد قوس نیز توانایی مقاومت در برابر قوس را فراهم می کند.

اجزای تابلو برق eaton

محفظه تابلو برق عایق هوا

محفظه کلید برق (که در شکل های 1، 2 و 3 به عنوان بخش C مشخص شده است) شامل دستگاه سوئیچینگ MV است. محفظه های قطع کننده مدار را می توان به انواع مختلف دستگاه های کلید زنی مانند کلید قطع بار، کنتاکتور، بریکر و غیره مجهز کرد. باز و بسته شدن مطمئن و ایمن در حالت پایدار و همچنین جریان ها و ولتاژهای خطا از وظایف اولیه دستگاه کلیدزنی است. در تابلو برق اکثر پانل های عایق هوای اولیه MV مجهز به بریکر هستند. تکنولوژی قطع خلاء در ولتاژ متوسط امروزه غالب است.

محفظه کابل تابلو برق فشار متوسط:

محفظه کابل (که در شکل های 1، 2 و 3 به عنوان بخش D مشخص شده است) در کنار پایانه های کابل شامل دستگاه های سنجش است. هدف اصلی دستگاه حسگر اندازه گیری جریان فاز، ولتاژ فاز، جریان باقیمانده و ولتاژ باقیمانده است. تکنولوژی غالب برای اندازه گیری یک ترانسفورماتور ابزار (IT) بر اساس اصل القایی شناخته شده برای اندازه گیری جریان و ولتاژ است.

Cross-section Seimens company type NXAIR medium voltage switchgear

محفظه فشار ضعیف تابلو برق عایق هوا

محفظه فشار ضعیف (که در شکل های 1، 2 و 3 به عنوان بخش A مشخص شده است) شامل تمام دستگاه های کمکی مانند IED (دستگاه الکترونیک هوشمند)، متر، تجهیزات ارتباطی، تجهیزات کنترل و نشانگر، پایانه ها و سیم ها می باشد. تمام دستگاه‌های موجود در محفظه‌های فشار ضعف که از طریق سیم‌ها و ارتباطات متصل می‌شوند، بخش‌های هوشمند تابلو برق را با استفاده از مدیریت حفاظت، کنترل، قفل کردن، مسدود کردن، و عملکردهای ارتباطی داده‌های تابلو برق نشان می‌دهند. ارتباط داده ها از تابلو برق را می توان با انواع زیادی از اصول و پروتکل های ارتباطی مدیریت کرد. بهترین استاندارد و بستر ارتباطی امروزی IEC 61850 است.

ساخت و تولید تابلو برق با فناوری های نوین

آیا می دانید آداک در راستای ارائه جدیدترین فناوری ها در صنعت تابلو برق، طیف وسیعی از محصولات را طراحی و تولید می کند؟ برای آشنایی بیشتر با راهکارهای حرفه ای آداک در این زمینه و دریافت مشاوره جهت طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط برای پروژه صنعتی یا مسکونی خود، هم اکنون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تابلو برق آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

5/5 - (8 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000