وبلاگ

2sis switchgear

سیستم 2SIS – نسل بعدی تابلو فشار متوسط

سیستم 2SIS – نسل بعدی تابلوبرق فشار متوسط

طراحی تابلو برق فشار متوسط از زمان اختراع تابلو برق متال کلد (روکش فلزی) در دهه 1970، تنها تغییرات جزئی داشته است. با این حال، صنعت توزیع برق جهان در حال تجربه پرداخت دستمزد بالای نیروی کار، فشار مالی و نظارتی و محیط زیستی است که نیاز به طراحی‌های جدید برای برآورده کردن نیازهای روز را دوچندان می کند. در این مقاله به معرفی نسل جدید طراحی تابلو فشار متوسط با نامه 2SIS می پردازیم، با ما همراه باشید.

چرا باید به فکر طراحی جدید باشیم؟

نیروی کار این صنعت با بازنشستگی مهندسان و برقکاران با تجربه در حال تغییر است و با افرادی با سطح تجربه مشابه یا تعداد کارگران معادل جایگزین نمی شوند. علاوه بر این، در حال حاضر مسائل زیر دارای اهمیت است:

  • میانگین هزینه های ساعت کار در صنعت در حال افزایش است.
  • هزینه های سرمایه ای و عملیاتی بیشتر مورد بررسی قرار می گیرند.
  • بودجه‌ها برای مواجهه با رکود اقتصادی سخت‌تر و انقباضی تر می‌شوند
  • فضای نصب تجهیزات هر روز فشرده تر می شود.

همچنین استانداردهای صنعتی و نظارتی برای ایمنی در حال ارتقاء است، زیرا اثرات مخاطرات الکتریکی بهتر درک و مورد بحث قرار می گیرند. به این دلایل و دلایل دیگر وقت آن است که کاربردهای تابلو برق ولتاژ متوسط ​​را دوباره ارزیابی کنیم.

تابلو برق عایق هوا

به طور سنتی، تابلو برق ولتاژ متوسط ​​در ایالات متحده، تابلو برق عایق هوا (AIS) است، به این معنی که روش اصلی برای دستیابی به پایداری دی الکتریک، شکاف های هوای کافی بین هادی های فاز است. در کلیدهای فیوزدار محصور شده با فلز، کابینت ها کاملاً باز هستند و برای جداسازی فازها و جلوگیری از عبور از ورق فلزی محفظه زمین، به یک شکاف هوا متکی هستند. در تابلو برق با روکش فلزی، نیاز به پوشش عایق در اطراف هر هادی تعریف شده است. با این حال، استفاده گسترده از طرح‌های حفاظت مشتقه باس، عدم اعتماد جامعه طراحی به توانایی سیستم عایق فعلی برای جلوگیری از خطاهای فاز به فاز را نشان می‌دهد. در دهه گذشته تحقیقاتی در مورد انواع تابلو برق عایق گاز (GIS) در بازار ANSI برای رسیدگی به نگرانی های دی الکتریک و کشف مزایای کاهش دستکاری و نگهداری انجام شده است.

عایق در تابلو متال کلد

اما نگرانی‌های مربوط به امور نظارتی بر گاز SF6 بسیاری از طراحان را در استفاده از GIS در محدوده‌های ولتاژ پایین‌تر (5kV و 15kV) مردد کرده است. جایی که چندین جایگزین وجود دارد. بنابراین، با گزینه های کمتر در این سطوح فشار متوسط ​​پایین، پرداختن به نیاز به افزایش حفاظت از تجهیزات، نیازهای کمتر و سطح بالاتر ایمنی چالش برانگیز است.

جدیدترین طراحی تابلو برق فشار متوسط

جدیدترین طراحی تابلو برق فشار متوسط ​​این مسائل را از طریق یک سیستم عایق نوآورانه به نام Solid Insulated Switchgear (2SIS) برطرف می کند. این سیستم از عایق اپوکسی قالبی به عنوان منبع اصلی استحکام دی الکتریک استفاده می کند. یکی از مزایای کلیدی SIS این است که امکان کاهش شکاف هوا بین هادی های فاز را فراهم می کند که اندازه تجهیزات را کاهش می دهد. همچنین می‌تواند هنگام استفاده در فضای داخلی تابلو برق، قطعات زنده در معرض را از بین ببرد.

ویژگی های طراحی جدید 2SIS

این عایق را می توان با افزودن یک لایه رسانا به خارج از لایه عایق بهبود بخشید، که وقتی روی پتانسیل زمین تنظیم شود، یک سپر زمین در اطراف هر فاز تابلو برق ایجاد می کند. این نسخه پیشرفته سیستم عایق جامد محافظت شده (2SIS) نامیده می شود. این مرحله اضافی ابتکاری به این معنی است که نه تنها هیچ بخش برقی در معرض دیدی وجود ندارد، بلکه هر بخش داخلی تابلو برق در پتانسیل زمین قرار دارد. لایه زمین تعامل فاز به فاز را به حداقل می رساند، احتمال فلاش قوس را کاهش می دهد و به محافظت از خود ماده عایق کمک می کند. سپر زمین مانند یک قفس فارادی عمل می کند و انتشار میدان الکتریکی را در نواحی محیطی تابلو به حداقل می رساند. این به جلوگیری از پدیده های شکست عایق مانند تخلیه جزئی و ردیابی کمک می کند.

2sis swichgear

مزایای طراحی 2SIS 

2SIS تعدادی مزایای اضافی را ارائه می دهد. یک مزیت این است که فضای اشغال شده را می توان به شدت کاهش داد. تابلو برق سنتی با روکش فلزی دارای عرض مقطع استاندارد 36 اینچ و عمق و ارتفاع متوسط ​​به ترتیب 92 و 95 اینچ است. در حالی که 2SIS می تواند عرض بخش کمتر از 15 اینچ و عمق کمتر از 36 اینچ را بدست آورد. هنگام مقایسه خطوط مشابه با متال کلد و 2SIS، سطح اشغال را می توان تا 60 درصد کاهش داد.

دقت بیشتر برای کلید برق

علاوه بر این، فضای کاهش یافته به تولید تابلو برقی کمک می کند که فقط در طراحی قابل دسترسی از جلو باشد. این اجازه می دهد تا تابلو در مقابل دیوارها و در گوشه های اتاق های برق قرار گیرد که می تواند فضای با ارزش و پرهزینه تاسیسات را حفظ کند. بخشی از این مزیت از توانایی 2SIS برای ارائه طیف گسترده‌تری از درجه‌بندی جریان پیوسته قطع کننده مدار ناشی می‌شود. تابلو برق سنتی با روکش فلزی فقط جریان های 1200A و بالاتر را ارائه می‌دهد، اما تابلوی برق 2SIS کلیدهای برق با درجه‌بندی‌های 200A، 600A و 1200A را ارائه می‌دهد. این به طراحان اجازه می دهد تا مدارشکن هایی را انتخاب کنند که با دقت بیشتری بارهایی را که تغذیه می کنند منعکس کنند و هزینه را کاهش دهند.

افزایش قابلیت اطمینان تابلو برق

سیستم 2SIS همچنین قابلیت اطمینان تابلو برق ولتاژ متوسط ​​را افزایش می دهد. سپر زمین همراه با عایق اپوکسی قالبی باعث افزایش طول عمر خود عایق می شود. با محافظت نه تنها هادی، بلکه عایق، طول عمر تابلو افزایش می یابد. خطرات روتین صنعت مانند ابزارها و ورق های فلزی که در حین تعمیر و نگهداری روی گذرگاه باقی می مانند، یا نفوذ جوندگان و حیوانات موذی به تابلو برق، به طور سنتی منجر به آسیب رساندن به تابلو برق شده و نیاز به تعویض تجهیزات دارد. 

کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری

با چرخه عمر طولانی تر، نیاز به تعمیر و نگهداری کاهش می یابد. با جفت کردن سیستم عایق جامد محافظ با یک قطع کننده مدار خلاء ثابت، بسیاری از نقاط خرابی تابلو برق متال کلد حذف می‌شوند و چرخه‌های نگهداری سالانه را می‌توان تا یک بازه زمانی 10 ساله خارج کرد. همه این ویژگی ها طراحی تابلو برق را ایجاد می کند که قابل اعتمادتر و ماندگارتر است.

کاهش قوس الکتریکی

2SIS همچنین ایمنی را با کاهش احتمال بروز حوادث قوس الکتریکی مورد توجه قرار می دهد. با جداسازی هر فاز توسط دو لایه اپوکسی عایق، دو محافظ زمین و یک شکاف هوا، احتمال هر نوع تعامل فاز به فاز به حداقل می رسد. همچنین، با حصول اطمینان از اینکه تمام قسمت های داخلی تابلو برق در پتانسیل زمین قرار دارند، فضای کمی برای اتلاف جریان نامطلوب وجود دارد. علاوه بر این، با کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری، پرسنل کمتر در داخل و اطراف تابلو برق حضور دارند و در نتیجه قرار گرفتن در معرض برق ولتاژ متوسط ​​را کاهش می‌دهند. از طریق اینترلاک های ایمنی و عملکرد بصری، می توان از سوء استفاده سهوی یا ناآگاهانه از تابلو برق جلوگیری کرد و سطح ایمنی را با طراحی اضافه کرد.

طراحی و ساخت تابلو برق مدرن

اگر به دنبال سفارش طراحی و ساخت تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط بر اساس استانداردهای روز دنیا هستید، هم اکنون با کارشناسان آداک تماس گرفته و از خدمات مشاوره ما استفاده کنید. به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه طراحی و ساخت انواع تابلو برق صنعتی و خانگی و همکاری با صدها شرکت و موسسه ملی و بین المللی، مفتخر به پذیرش سفارش شما خواهیم بود.

آدرس و شماره تلفن های ما:

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sale@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000

تابلو برق آداک

 

5/5 - (3 امتیاز)

Post a comment

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000