متال کلد

تابلو متال کلد چیست؟

تابلو برق متال کلد 

تابلو متال کلد (به انگلیسی: Metal Clad) و تابلو برق متال انکلوزد، دو طرح مرسوم در گروه تابلو برق های صنعتی هستند. با این وجود، بهتر است بگوییم که تابلو Metal Clad در واقع یک زیرمجموعه خاص از تابلو Metal Enclosed است. از آنجایی که این دو نوع تابلوی برق بسیار شبیه هم هستند، گاهی اوقات تشخیص تفاوت بین آن ها دشوار است. در عین حال، جریان‌های خطای موجود، جنبه‌های ایمنی، و چگونگی تأثیر تعمیر و نگهداری سیستم‌ها، با هم تفاوت دارند. این اطلاعات دقیقاً همان اطلاعاتی هستند که شما باید بدانید تا بتوانید بهترین نوع را برای موقعیت و کاربری خاص خود انتخاب کنید. در ادامه برای بررسی این دو طرح مهم در ساخت تابلو برق، همراه ما باشید.

دلیل اهمیت تابلو برق

اگر شما یک مهندس کهنه کار و باتجربه برق صنعتی هستید، احتمالاً از قبل اهمیت و کاربرد تابلو برق را می دانید. با این حال، برای کسانی که در این خصوص اطلاعات کافی ندارند، می توان گفت که تابلو برق:

  • با قطع مدارهای دارای بار در مواقع لزوم، از وسایل الکتریکی محافظت می کند.
  • بخش‌های در حال کار سیستم الکتریکی را برای محافظت از اپراتورها ایزوله می‌کند 
  • منابع مورد استفاده برای تغذیه بار در سیستم را کنترل می کند

تابلو برق متال انکلوزد چیست؟

تابلو برق متال انکلوزد یا محصورشده فلزی یک طرح رایج در تولید تابلوهای برق صنعتی است. این در واقعی سیستمی است که به وسیله یک محفظه فلزی پوشیده شده است. دور تا دور فضای داخلی دستگاه، به استثنای دهانه‌های کوچک تهویه و نظارت توسط فلز احاطه شده است. علاوه بر این، پوسته بیرونی برای بهبود ایمنی سیستم به زمین متصل می شود. جهت آشنایی بیشتر با این سیستم، می توانید به مقاله تابلو برق متال انکلوزد در وبلاگ آداک مراجعه فرمایید.

تابلو متال کلد

انواع تابلو متال انکلوزد

در خصوص تابلو Metal Enclosed ما با سه زیرمجموعه روبرو هستیم. یکی از آن ها تابلو روکش فلزی یا همان متال کلد است. دو مورد دیگر، شامل قطع کننده های مدار برق فشار ضعیف (IEEE C37.20.1) و قطع کننده های فلزی (IEEE C37.20.3) هستند. قطع کننده های محصور شده فلزی (MEI) اساساً نسخه های ساده شده تابلو برق روکش فلزی هستند. در دو نوع تابلو برق که به آن ها محصور فلزی گفته می شود، بین بخش های داخلی حداقل موانع وجود دارد یا هیچ مانعی وجود ندارد. پس از باز شدن پانل، همه اجزا در یک مکان وجود دارند. این طراحی به کاهش هزینه ساخت در مقایسه با گزینه های متال کلد کمک می کند.

تابلو برق متال کلد چیست؟

از آنجایی که تابلو برق متال کلد (IEEE C37.20.2) از نظر فنی زیرمجموعه ای از طرح Metal Enclosed است، بسیاری از ویژگی های خارجی مشابه آن را دارد. به عنوان مثال، این طرح از همه طرف در یک پوسته فلزی محصور شده است، به استثنای منافذ کوچک تهویه و نظارت چشمی. همچنین در این جا هم، کل بدنه به زمین متصل می‌شود، اما این همان جایی است که شباهت‌ها به پایان می‌رسد.

تفاوت تابلو برق متال کلد و متال انکلوزد

چیزی که تابلو برق متال کلد را از نوع دیگر متمایز می کند این است که تمام اجزای داخلی نیز به صورت جداگانه در فلز پوشیده شده اند یا به صورت محفظه قرار می گیرند. هر یک از این اجزا ( مانند باس بارها) نیز ممکن است عایق بندی شوند و به صورت جداگانه به زمین متصل شوند. محفظه های مختلف را می توان به صورت جداگانه با کمترین تأثیر بر روی سیستم کلی جدا کرد که این یک امتیاز بزرگ است. همه این ارتقاءها در مقایسه با مدل انکلوزد، منجر به افزایش هزینه ساخت و خرید تابلو برق می شود.

طراحی متال کلد

گزینه های موجود برای جریان خطا

تابلو فلزی محصور شده را می توان برای سیستم هایی با بارهای کوچک تر و جریان خطا کمتر استفاده کرد. همانطور که از نام آن پیداست، کلید برق ولتاژ پایین برای این جریان های کم خطا ایده آل است. با این حال، قطع کننده های محصور فلزی به نوعی تجهیزات تابلو برق فشار متوسط ​​(2400 ولت تا 38 کیلو ولت) هستند که می توانند برای سیستم های ساده تر مناسب باشند، جایی که یک سوئیچ و فیوز می توانند حفاظت کافی برای ترانسفورماتور ایجاد کنند. طرح متال کلد برای سیستم هایی است که جریان خطای موجود بالاتری دارند. کلیدهای مدار مورد استفاده در تابلو برق با روکش فلزی می توانند هماهنگی بیشتری را در سیستم الکتریکی ایجاد کنند.

مزایای ایمنی در تابلو متال کلد

در مواردی که جریان خطای بالاتری وجود دارد، تابلو برق متال کلد می‌تواند ویژگی‌های ایمنی بیشتری را ارائه دهد. از آنجایی که تمام اجزای داخلی به صورت جداگانه قرار داده می شوند، اپراتورها می توانند به هر یک از آن ها به صورت جداگانه دسترسی داشته باشند. این به معنای اجتناب از برخی از اجزای خطرناک تر در حین کار بر روی اجزای کم خطرتر است. علاوه بر این، بخش‌هایی از سیستم را می‌توان از راه دور روشن یا خاموش کرد که احتمال آسیب اپراتور را به خوبی کاهش می‌دهد.

ایمنی تابلو برق صنعتی

در نهایت، اگر یک قسمت از سیستم از کار بیفتد، قسمت های دیگر به دلیل پارتیشن بندی محافظت می شوند. در یک سیستم “باز” ​​مانند Metal Enclosed، هنگامی که یک قسمت از سیستم از کار می افتد، می تواند به سرعت از کنترل خارج شود. زیرا سایر قسمت ها تحت تاثیر خرابی اولیه قرار می گیرند. اما این مورد در تابلو برق متال کلد صادق نیست.

تعمیر و نگهداری تابلو برق

تعمیر و نگهداری تابلو برق مدل متال انکلوزد می تواند آسان تر از متال کلد یا روکش فلزی باشد. زیرا همه اجزا در فضای باز قرار دارند. وقتی پانل باز می شود، همه چیز در دسترس است و آماده انجام امور روتین مربوط به نگهداری است. این منجر به تعمیر و نگهداری سریع تر می شود. با این حال، نقطه ضعف آن در این است که زمان خرابی کلی سیستم بیشتر است. زیرا بخش‌های مختلف تابلوی برق در کنار هم و به یکدیگر متصل هستند.

نگهداری از تابلو برق

مزیت نگهداری تابلو متال کلد

در تابلو برق با روکش فلزی، این موضوع عملا برعکس است. از این جهت که نیازی به خاموش شدن کل سیستم در زمانی که فقط یک جزء در حال نگهداری است، وجود ندارد. اما، در حالی که زمان خرابی کمتری وجود دارد، به این معنی است که تعمیر و نگهداری معمولاً بیشتر طول می کشد. از این نظر، مزایا و معایب هر نوع تابلو برق به طور موثر با هم برابر است.

یک مقاله دیگر بخوانید: بریکر در تابلو فشار قوی 

تابلو برق متال کلد و سیستم های انتقال اتوماتیک

در صورت قطع برق، سیستم های متال کلد به سیستم های انتقال خودکار امکان کنترل بیشتری را می دهند. آن ها را می توان طوری برنامه ریزی کرد که به طور اتوماتیک به دنبال خطوط شهری فعال باشند که بارها می توانند به آن ها منتقل شوند. علاوه بر این، ارسال سیگنال به منابع انرژی متناوب در صورت نیاز، مانند راه اندازی و همگام سازی ژنراتورهای متعدد، یکی دیگر از وظایف کلیدی چنین سیستم های انتقالی است.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله

هنگام انتخاب نوع تابلو برق برای کاربرد خاص شما، باید این چهار جنبه را در نظر بگیرید: کل بار متصل، الزامات هماهنگی انتخابی، الزامات ایمنی و نگهداری احتمالی. برای بارهای بیشتر و افزایش ایمنی، تابلو متال کلد یا روکش فلزی ممکن است بهترین گزینه باشد. با این حال، تابلو متال انکلوزد اغلب هزینه اولیه کمتری دارد و ممکن است برای بارهای کمتر انتخاب بهتری باشد. گزینه رویکرد ترکیبی نیز وجود دارد. با یک سیستم هیبریدی، ما یک مدار شکن اصلی با روکش فلزی را با کلیدهای فیدر محصور شده فلزی ترکیب می کنیم.

ساخت تابلو برق متال کلد و متال انکلوزد

آداک بهین نیرو، به پشتوانه سال ها تجربه درخشان در طراحی و ساخت انواع تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط آماده همکاری با شما است. ما قادر به طراحی صفر تا صد انواع تابلو متال کلد و متال انکلوزد با کاربری های گوناگون هستیم. برای استعلام قیمت و دریافت مشاوره رایگان کارشناسان ما، با شماره های زیر تماس بگیرید. 

تولید کننده تابلو برق

5/5 - (9 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000