تابلو برق متال انکلوزد

تابلو برق متال انکلوزد چیست؟

تابلو برق متال انکلوزد چیست؟

تابلو برق صنعتی وسیله ای الکتریکی است که برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مواردی اعم از کنترل توزیع برق، تابلو بانک خازنی، حفاظت موتور و غیره برخی از این کاربردها هستند. این سیستم بسته به سطح ولتاژ و جریان و محل نصب دارای انواع مختلفی است. یکی از طرح های مرسوم تابلو برق صنعتی، تابلو برق متال انکلوزد (Metal Enclosed) یا محصور فلزی است. در این مقاله درباره تابلو متال انکلوزد، کاربردها و الزامات طراحی و ایمنی آن صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

تابلو برق متال انکلوزد metal enclosed

طراحی تابلو متال انکلوزد

تابلو برق متال انکلوزد اساساً دارای یک بدنه فلزی ایستاده است. این دستگاه دارای سه محفظه است. محفظه جلویی برای قرارگیری کلید برق یا مدار شکن، محفظه بالایی برای مونتاژ باس بار و محفظه پشتی که برای اتصال ترانسفورماتور جریان و کابل ها مورد استفاده واقع می شود. در همین رابطه ببینید: سفارش ساخت بدنه آماده تابلو برق

ساختار تابلو برق متال انکلوزد

به طور کلی تابلو برق متال انکلوزد یا محصور شده فلزی دارای محفظه هایی با پارتیشن های فلزی است که برای اتصال به زمین طراحی شده اند. از این رو به آن تابلو برق روکش فلزی نیز می گویند. اگرچه برخی از این تابلوهای برق ممکن است دارای یک یا چند پارتیشن غیرفلزی نیز باشند. در این صورت به این تابلوهای متال انکلوزد، تابلوهای کشویی یا محفظه ای می گویند.

ساخت تابلو برق متال انکلوزد

این نوع تابلو برق به گونه ای طراحی و ساخته شده است که عملیات عادی، تعمیر و نگهداری تابلو برق و بازرسی آن بسیار آسان و ایمن قابل انجام باشد. تمامی قطعات در این طرح، به راحتی قابل تعویض هستند. یکی دیگر از ویژگی های اصلی تابلو محصور فلزی این است که باید یک آرایش مناسب اینترلاک در بین اجزای مختلف آن وجود داشته باشد تا از ایمنی و عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

طراحی متال انکلوزد

موارد مهم در ایمنی تابلو متال انکلوزد

به منظور حصول اطمینان از حداکثر ایمنی تابلوهای متال انکلوزد، ضروری است که نکات زیر رعایت شوند:

1-کلید برق یا مدارشکن را نمی توان از سیستم خارج کرد یا از محفظه آن بیرون کشید مگر اینکه در حالت OFF باشد.

2-جدا کردن قطع کننده مدار (مدار شکن) از باس بار غیرممکن است، مگر اینکه در وضعیت OFF باشد.

3-عملکرد CB غیرممکن است، مگر اینکه در موقعیت سرویس، ایزوله، اتصال به زمین شده و یا خارج شده از محفظه باشد

4-روشن کردن کلید مدار در موقعیت سرویس آن غیرممکن است، مگر اینکه مدار کمکی به آن وصل شود.

اجزای داخلی تابلو برق metal enclosed

اکنون بیایید جزئیات ساختاری و اجزای داخلی تابلو برق متال انکلوزد را مورد بررسی قرار دهیم.

تابلو برق داخلی متال انکلوزد

به طور عمده دو نوع تابلو برق داخلی متال انکلوزد وجود دارد:

  • ایزوله عمودی و کشویی افقی
  • ایزوله افقی و کشویی عمودی

به طور کلی، تابلو برق داخلی دارای سه محفظه است. این بخش ها شمال محفظه قطع کننده مدار (جلو)، محفظه باس بار (بالا) و محفظه اتصال کابل ترانسفورماتور جریان (عقب) می باشد. پنل اندازه گیری از یک محفظه ولتاژ پایین جداگانه تشکیل شده است که ممکن است با محفظه اصلی ثابت شده باشد یا نباشد.

 

در همین رابطه بخوانید: نکات مهم در خرید تابلو برق صنعتی 

 

پارتیشن قابل برداشت یا کشویی شامل یک جعبه چرخ دار با مکانیزم عملیاتی، قطع کننده ها و واحدهای ایزوله است. مکانیسم شارژ فنر ممکن است با دست یا موتور کار کند. برای مکانیزم شارژ فنری که با موتور کار می کند، باید یک منبع شارژ دستی برای هنگام خرابی موتور شارژ یا عدم وجود منبع کمکی پیش بینی شود. بخش برداشت با CB به طور کلی دارای سه موقعیت است. این موارد شامل SERVICE، TEST و موقعیت ایزوله می باشند. موقعیت ها باید از جلوی تابلو به وضوح قابل مشاهده باشند.

تابلو metal eclosed

سه باس بار متناسب با سه فاز به موازات هم داخل محفظه اجرا می شود. باس بارها عمدتاً از آلومینیوم یا مس ساخته شده‌اند و سطح مقطع آن ها به درجه ‌بندی جریان سیستم بستگی دارد. باس بر روی عایق های پشتیبانی اپوکسی پشتیبانی می شود. ترانسفورماتورهای جریان و محفظه ترمینال کابل از قطعات فلزی متصل به زمین به گونه ای طراحی شده اند که می توانند CT را نصب نموده و امکاناتی برای  بستن کابل دارند.

تابلو برق فشار متوسط عایق گاز

تابلو برق فشار متوسط عایق گاز یک طراحی متال انکلوزد از نوع ثابت است که هیچ بخش کشویی ندارد. این طرح از تابلو برق محصور شده فلزی، عمدتا دارای دو محفظه اصلی، یعنی محفظه CB و محفظه باس بار می باشد. در اینجا محفظه باس بار با سوئیچ سه جهته که با SERVICE، ISOOLATED و EARTH مشخص شده اند ارائه می شود. محفظه CB از سه قطع کننده تشکیل شده است. قطع کننده ها عموماً از نوع خلاء هستند، اما برخی از تولیدکنندگان نیز تابلو برق فشار متوسط ​​ایزوله گاز را با قطع کننده های SF6 طراحی می کنند.

تابلو فشار متوسط بیرونی متال انکلوزد

این طرح نیز تقریباً شبیه تابلو برق فشار متوسط ​​داخلی متال انکلوزد است. تنها تفاوت آن در محفظه خارجی دستگاه می باشد. محفظه خارجی یا محفظه فلزی از ورق فولادی جوش داده شده با سقف شیبدار و سپرهای بارانی ساخته شده است. بدنه به گونه ای طراحی شده است که برای استفاده در فضای باز کاملاً مناسب می شود. این نوع طراحی تابلو برق فشار متوسط ​​به جز برای برخی از تاسیسات خاص مانند شبکه های توزیع شهری با سیستم های کابلی زیرزمینی معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد.

ساخت تابلو برق صنعتی با کیفیت جهانی

شرکت آداک بهین نیرو، به پشتوانه سال ها تجربه و کسب رضایت صدها مشتری گرامی، مفتخر به طراحی و ساخت انواع تابلو برق صنعتی می باشد. ما برای انجام سفارش ساخت تابلو برق شما در هر نقطه از ایران آمادگی کامل داریم. انواع تابلو فشار ضعیف و فشار متوسط متال کلد، متال انکلوزد و غیره در مجموعه آداک به صورت صفر تا صد طراحی و ساخته می شوند. برای مشاهده محصولات از کاتالوگ آنلاین محصولات آداک دیدن فرمایید. برای سفارش ساخت تابلو برق با شماره زیر تماس حاصل فرموده و از مشاوره کارشناسان آداک بهره مند شوید:

تولید کننده تابلو برق

4.8/5 - (10 امتیاز)

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000