تابلو برق داخلی

با تابلو برق داخلی و انواع آن آشنا شوید

تابلو برق داخلی چیست؟

تابلو برق یک اصطلاح کلی است و به دستگاهی گفته می شود که شامل انواع کنترل گرهای حفاظتی و تجهیزات اندازه گیری در یک مجموعه است. تابلو برق بسته به نوع کاربردهای آن مانند حفاظت از فیدرها، حفاظت موتورها، توزیع انرژی برق، اندازه گیری و اهداف دیگر می تواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال، تابلو برق نصب شده در پست کمپکت برق، عملکردهای مختلفی مانند اتصال فیدرهای ورودی به ترانسفورماتور، قطع جریان اتصال کوتاه با استفاده از ترکیبی از کلیدهای مدار و دستگاه های رله، تابلو بانک خازنی، اندازه گیری جریان و ولتاژ، نظارت و کنترل، ذخیره باتری و غیره را مدیریت می کند. در این مقاله به معرفی و بررسی تابلو برق داخلی یا Indoor switchgear می پردازیم. با آداک همراه باشید!

کاربرد تابلو برق داخلی

تابلو برق داخلی بیشتر برای ولتاژهای متوسط ​​استفاده می شود که به آن تابلو برق فشار متوسط نیز می گویند. تابلو MV در یک محفظه فلزی که به زمین متصل است، محصور می شود. سطوح ولتاژ بین 1 تا 36 کیلوولت را می توان ولتاژ متوسط ​​نامید. با این حال، اخیراً تابلو برق داخلی با موفقیت برای ولتاژهای بالای 36 کیلو ولت هم به کار گرفته شده است.

طراحی تابلو برق داخلی

در مقایسه با تابلو برق فضای باز که عایق هوا است، تابلو برق داخلی بیشتر از نوع تابلو برق عایق گاز یا GIS است. GIS در مکان هایی که هزینه زمین بیشتر است و هوا آلایندگی زیادی دارد و پر از گرد و غبار است، استفاده می شود. چیدمان تابلو در یک محفظه فلزی متصل به زمین در همه اطراف با دهانه هایی برای تهویه و بازرسی محصور شده است. واحدهای تابلو برق در محیط گاز عایق بندی می شوند. برای عایق کاری، گاز SF6 به دلیل خواص دی الکتریک برتر آن ترجیح داده می شود. قدرت دی الکتریک SF6 حدود سه برابر هوا است. محفظه فلزی در مقایسه با سیستم بیرونی، ایمنی بیشتری را فراهم می کند.

انواع تابلو برق درونی

دو نوع تابلو برق داخلی از نظر روش های پارتیشن بندی و طراحی محفظه فلزی وجود دارد:

  • تابلو برق داخلی متال انکلوزد (محصور شده با فلز)
  • تابلو برق داخلی متال کلد (روکش فلزی)

در ادامه درباره این دو تابلو برق صنعتی (Metal-enclosed) و (Metal-clad) صحبت می کنیم. قبل از آن، پیشنهاد می کنیم از بخش ساخت بدنه آماده تابلو برق آداک بازدید فرمایید.

تابلو برق متال انکلوزد (Metal-enclosed switchgear)

در این طرح، تابلو برق از همه طرف با ورق های فلزی حاوی دستگاه های قطع کننده اولیه و فیوزها محصور شده است و تمام قطعات و تجهیزات در یک مجموعه مرکزی جانمایی شده اند. در اینجا، درها و پوشش های متحرک، دسترسی به فضای داخلی محفظه را فراهم می کنند. شکل زیر تصویری از یک سیستم تابلو برق داخلی از نوع فلزی محصور شده (متال انکلوزد) را نشان می دهد.

تابلو برق داخلی متال انکلوزد

تابلو برق متال کلد

در تابلو برق متال کلد (روکش فلزی)، کلید برق (Circuit breaker) معمولاً از نوع خلاء است و از نوع متحرک یا کشویی می باشد. ابزارهای رله و اندازه گیری نیز توسط جداکننده های فلزی به صورت مجزا قرار گرفته اند. سطوح ولتاژ برای تابلوهای متال کلد از 4.76 کیلو ولت تا 38 کیلو ولت با جریان های پیوسته باس اصلی 1.2، 2 ،3 و 4 کیلو آمپر متغیر است.

متال کلد تابلو برق

تفاوت و شباهت تابلو متال کلد و متال انکلوزد

به طور کلی، همه تابلوهای متال کلد، به نوعی متال انکلوزد هستند، اما عکس این نکته صادق نیست. تابلو برق Metal Enclosed از نظر ولتاژ مشابه Metal Clad است، اما ساختار آن ساده تر است. روی هم رفته، تابلو برق روکش فلزی (متال کلد) نسبت به مدل متال انکلوزد برتری دارد، چون گزینه های سفارشی سازی در آن بیشتر است.

مزایای تابلو برق داخلی

در مقایسه با تابلو برق بیرونی (Outdoor switchgear) یا تابلوی فضای باز، سیستم تابلو برق درونی دارای مزایای زیر است:

  • قابل اطمینان تر و ایمن تر است
  • فضای کمتری نسبت به سیستم بیرونی اشغال می کند
  • نگهداری و دوام آسان تری دارد
  • هزینه های عملیاتی آن کمتر است
  • خطر برق گرفتگی به دلیل اتصالات فلزی به زمین در آن کمتر است
  • امنیت بیشتری دارد
  • کمتر مستعد شرایط محیطی است
  • محدودیت های تابلو برق درونی

ایراد اصلی تابلو برق درونی نسبت به تابلوی بیرونی، هزینه نصب بالاتر آن است. همچنین به دلایل اقتصادی و در ولتاژهای بالا، سیستم بیرونی یا سیستم عایق هوا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سیستم تابلو برق داخلی (Indoor switchgear) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با تابلوی بیرونی مقایسه شد. چیدمان تابلو برق داخلی بسیار قابل اعتماد، ایمن و مقرون به صرفه است. این دستگاه در مقایسه با مدل های مشابه نوع فضای باز خود، بسیار قابل تنظیم و بادوام تر است. این سیستم قادر به مقاومت در برابر شرایط جوی سخت است. با این حال، مقرون به صرفه نبودن و سطوح ولتاژ بالا، استفاده از سیستم های تابلو برق درونی را محدود می کند.

ساخت تابلو برق باکیفیت جهانی

اگر به دنبال شرکت معتبر برای سفارش ساخت تابلو برق هستید، ما به شما محصولات آداک را پیشنهاد می کنیم. به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه طراحی و تولید انواع تابلو برق فشار ضعیف و فشار متوسط، پست کمپکت و سایر تجهیزات برق صنعتی، مفتخر به همراهی صدها مشتری راضی هستیم. برای تماس با کارشناسان آداک و دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید تابلو برق، کد زیر را اسکن نموده و یا با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید. آداک، سازنده تابلو برق صنعتی در ایران.

تولید کننده تابلو برق

ساخت تابلو برق در تهران | ساخت تابلو برق در کرج

4.9/5 - (8 امتیاز)

Post a comment

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000