تابلو برق دیواری

آشنایی با محفظه های دیواری و کاربردهای آن

محفظه تابلو برق دیواری چیست؟

در نگاه اول، محفظه های تابلو برق دیواری ممکن است غیرضروری به نظر برسند. اما حقیقت این است که آن ها در حفاظت از وسایل الکترونیکی در خانه ها و صنایع مختلفی کاربرد دارند. این وسایل در سیستم های مخابراتی و فناوری اطلاعات و بسیاری دیگر از مکان ها، حیاتی هستند. هنگام کار در فضای فیزیکی محدود، باید از فضای کوچک تا حد امکان به صورت بهینه استفاده کنید. محفظه‌های دیواری کابینت‌های جمع و جوری هستند که وسایل بالقوه خطرناکی از جمله تجهیزات الکتریکی مانند تابلو برق و دستگاه‌های پایلوت را در خود جای می‌دهند. این کابینت ها از آن ها در برابر خطرات محیطی مانند رطوبت و گرد و غبار محافظت می‌کنند.

کاربرد محفظه تابلو برق دیواری

با توجه به وظایف حفاظتی و ایمنی اساسی که تابلوهای برق دارند، جعبه های تابلو برق دیواری معمولاً به گونه ای محکم طراحی می شوند. این بدین دلیل است که از محفظه مقاومی برای مجموعه های مختلف تابلو برق صنعتی و سیستم های کنترلی محافظت کنند. این کابینت برای شرکت های تجاری و صنعتی کوچک مقیاس با سیستم های الکتریکی سبک ایده آل است. محفظه دیواری برای استفاده در فضای داخلی و خارجی ساخته شده است.

اهمیت محفظه دیواری تابلو برق

محفظه های دیواری مبتکرانه به دلیل رشد تکنولوژی اهمیت بیشتری پیدا می کنند. با انتخاب نوع جعبه دیواری مناسب، نه تنها در فضا صرفه جویی می کنید، بلکه در هزینه های عملیاتی و تجهیزات نیز مقرون به صرفه عمل می کنید.

جنس محفظه های دیواری تابلو برق از چیست؟

اکثر جعبه های دیواری از پلاستیک، فلز، فولاد ضد زنگ یا PVC ساخته شده اند و معمولاً دارای یک یا دو درب هستند. اگر درب شفاف داشته باشند، جعبه ممکن است دارای پانلی باشد که محتویات آن را نمایش می دهد. در مقابل، برخی به گونه ای طراحی شده اند که برای استحکام بیشتر و مقاومت در برابر دست کاری، کاملاً ایزوله باشند. انتخاب جنس برای محفظه دیواری بستگی به محیط کار و محل قرارگیری آن دارد.

محفظه تابلو برق دیواری فلزی

محفظه دیواری تابلو برق ساخته شده از فلز یک انتخاب مطلوب برای سخت افزار و قطعات دیواری است. اغلب از انواع فولاد مانند ورق و کربن در ساخت آن استفاده می شود. پانل های درب نیز اغلب با آلومینیوم برای سهولت استفاده و کاهش وزن ساخته می شوند.

محفظه دیواری استیل ضد زنگ

استفاده از محفظه های الکتریکی فولاد ضد زنگ در جایی که شرایط محیطی شدید وجود دارد ایده آل است.

محفظه دیواری تابلو برق پلاستیکی

این نوع از تابلو دیواری سبک‌تر اما محکم‌تر است، به‌ویژه زمانی که از ABS، ترموپلاستیک یا پلی کربنات ساخته شده باشد. این مدل ها همچنین برای فضای داخلی و خارجی مناسب هستند.

در همین رابطه بخوانید: تابلو برق متال کلد چیست؟

استانداردهای ساخت محفظه های الکتریکی

برای محفظه های الکتریکی ضروری است که الزامات ایمنی را برآورده کنند. دو نهاد اصلی که مسئول تنظیم و اجرای استانداردهای ایالات متحده در این زمینه هستند عبارتند از:

انجمن ملی تولیدکنندگان برق (NEMA)

این نهاد استانداردهایی را برای محفظه های الکتریکی در آمریکای شمالی تعریف می کند. رتبه بندی NEMA محیط یا خطر خاصی را نشان می دهد که یک محفظه نصب شونده روی دیوار می تواند از عهده آن برآید. به لطف رتبه‌بندی‌های NEMA، محفظه‌های تابلو برق دیواری را می‌توان با اطمینان انتخاب کرد.

شرکت گواهینامه ایمنی لوبال(UL)

شرکت گواهینامه ایمنی لوبال، لیستی از استانداردها و دستورالعمل ها را برای آخرین محصولات و فناوری‌ها ارائه می دهد.

محفظه دیواری تابلو برق مناسب چه کاری است؟

تابلو پایه دیواری به عنوان یک ساختار نسبتاً محکم و مطمئن برای ذخیره و محافظت از اجزای حساس مانند تجهیزات الکتریکی عمل می کند.

در همین رابطه بخوانید: تابلو توزیع برق چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایای محفظه های دیواری تابلو برق

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های محفظه‌های دیواری این است که به شما کمک می‌کنند تا در فضای محیط به حد کافی صرفه‌جویی کنید. این راهکار، اگر فضای کافی برای محوطه‌های روی زمین ندارید برایتان ایده آل است. همچنین جابجایی تابلوهای ایستاده به محفظه دیواری امنیت و حریم خصوصی بهتری را برای شما به ارمغان می آورد.

تنوع مدل های تابلوهای برق دیواری

در شرایط استثنایی ممکن است نوع خاصی از محفظه تابلو برق دیواری برای نصب مورد نیاز باشد. اما عموماً طیف وسیعی از محفظه های دیواری با کاربردهای متنوع برای شما وجود دارند. در حالت عمومی، به طور کلی ساختار ساده تر اما چند منظوره ای پیش بینی شده است که منجر به ارائه مجموعه ای گسترده تر ای از کاربردهای عملی می گردد.

از محفظه های دیواری در کجا استفاده می شود؟

کاربردهای عملی زیادی برای محفظه های دیواری، از خانگی گرفته تا صنعتی وجود دارند. اما این محفظه ها عمدتاً برای سیستم های الکتریکی داخلی و خارجی استفاده می شود. معمولاً از جعبه های دیواری برای موارد زیر استفاده می شود:

 • محافظت از کلیدهای مختلف برق و محفظه های ترمینال
 • جای دادن قطعات کامپیوتری که روی قفسه نصب می شوند (سرور، سیستم ضبط تصویر و…)
 • مخابرات و مراکز شبکه
 • سیستم های کنترل و برق صنعتی مسکن
 • تجهیزات امنیتی ضد آب و هوا
 • محافظت در برابر اسپری و پاشیدن آب در استخر و سونا
 • محافظت از سایر تجهیزات حساس الکتریکی یا سخت افزاری در برابر رطوبت، خاک و سایر خطرات محیطی.

فناوری های به کار رفته در محفظه های دیواری

امروزه با توجه به نیاز مشتریان، انواع مختلفی از تابلو برق دیواری وجود دارد. از جمله این موارد می توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • محفظه های الکتریکی ضد آب و هوا
 • محفظه های دیواری دارای تهویه هوا
 • محفظه های الکتریکی دارای گرید IP
 • محفظه دیواری فلزی
 • جعبه های دیواری دو درب
 • جعبه های دیواری با درهای شفاف
 • تابلو برق استیل ضد زنگ
 • تابلو برق کربنی
 • تابلو برق دیواری فایبرگلاس

این تابلوهای برق دیواری همه کاره و کارآمد با کاربردهای مختلف برای نیازهای مختلف نصب، اعم از مسکونی یا تجاری ساخته می شوند.

یک مقاله مفید دیگر در آداک بخوانید: تابلو بانک خازنی و همه کاربردهای آن

تابلو برق دیواری ضد آب و هوا

این مدل یک محفظه دیواری است که می تواند کلیدها، بردهای مدار و سایر اجزای الکتریکی را در خود جای دهد. این محصول برای استفاده در فضای داخلی و خارجی ایده آل است. بسته به تکنولوژی ساخت، هر تابلو دیواری ضد آب دارای رتبه IP متفاوتی است. رتبه‌بندی IP یا رتبه‌بندی حفاظت از ورود نشان می‌دهد که یک آیتم چقدر مانع ورود اجسام خارجی به داخل می‌شود. بهتر است قبل از خرید تابلو برق دیواری از سطح IP آن اطمینان حاصل کنید.

تابلو برق دیواری با سیستم تهویه

این محفظه ها دارای دریچه هایی در پانل های جانبی یا درها یا برش های فلوت دار هستند تا به مدیریت بهتر دمای تجهیزات و اجزای داخل آن کمک کنند. این امر به ویژه برای قطعاتی که گرما تولید می کنند، مانند ترانسفورماتورها، CPU ها، منبع تغذیه، سیستم های پشتیبان باتری و غیره ضروری است. برای اطمینان از اینکه نیازهای خنک کننده مناسب را دریافت کرده اید، ابتدا باید با سازنده یا تامین کننده مشورت کنید. هنگام انتخاب محل نصب، مهم است که در مورد سایر عوامل محیطی مانند ماشین آلات با دمای بالا یا قرار گرفتن در معرض گرمای خورشیدی بدانید.

محفظه الکتریکی قفل شونده

بسیاری از جعبه های دیواری در حال حاضر در بازار دارای عملکرد قفل برای امنیت و حفاظت بیشتر هستند. ارزیابی الزامات سیستم قفل قطعات و محل نصب دیوار قبل از خرید ضروری است. مکانیسم های قفل محبوب در محفظه های دیواری عبارتند از: قفل تک قفل، قفل بادامک، قفل دوبل، قفل و تابلوهای برق دیواری با قابلیت باز شدن سریع.

 

یک مقاله جذاب و کاملاً رایگان و کاربردی برای شما: مدارشکن یا کلید برق چیست؟

نتیجه گیری از مقاله تابلو برق دیواری

یک محفظه دیواری عملکردی دوچندان در صرفه جویی در فضا و ذخیره اجزا و محافظت از آنها در برابر آلودگی، گرد و غبار و رطوبت دارد. تابلوهای دیواری انواع مختلفی دارند. به دلیل پیشرفت های فناوری جدید، تجهیزات الکتریکی در مکان های مختلف و غیرسنتی قرار می گیرند. محفظه های دیواری برای اطمینان از حفاظت و امنیت اجزای الکتریکی حیاتی هستند. شرکت آداک بهین نیرو دارای طیف متنوعی از محفظه های دیواری است که به طور خاص برای پاسخگویی به هر نوع نیازی طراحی شده است.

ساخت تابلو برق طبق نیاز شما

شرکت آداک، به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه طراحی و ساخت انواع تابلو برق، آماده ارائه راهکارهای متنوعی در زمینه مدیریت برق صنعتی به شما عزیزان است. ما مفتخریم که صدها مشتری از خدمات باکیفیت مان استفاده نموده و با ارائه رضایت نامه های کتبی متعدد، ما را برای ادامه این مسیر تحسین نموده اند. اگر به دنبال شرکت سازنده تابلو برق صنعتی و خانگی باکیفیت هستید، همین حالا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید و از خدمات مشاوره و پشتیبانی کارشناسان آداک برای ساخت تابلو برق بهره مند شوید.

تولید کننده تابلو برق

ساخت تابلو برق در تهران | ساخت تابلو برق در کرج

4.9/5 - (15 امتیاز)

Comments:

 • حمید رضایی منش

  مطلب بسیار مفیدی بود من از طریق اینستاگرام وارد سایتتون شدم و از دیدن این همه مطلب مفید در سایت اداک لذت بردم. با قدرت به این راه ادامه بدید

Post a comment

روش های تماس با آداک

دفتر مرکزی: کرج، عظیمیه. بلوار 45 متری کاج، پلاک 199، واحد 1 و 3

تلفن: 02634156000

ایمیل: info@adakbn-co.com

دفتر تهران: بزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان مخبری، پلاک 10 واحد 6

تلفن: 02144491255

ایمیل: sales@adakbn-co.com

کارخانه: شهرک صنعتی صفادشت، بلوار فروردین، خیابان فروردین نهم غربی، پلاک 104

تلفن: 02634156000